Teraz nasza kolej

Teraz nasza kolej

... to hasło przyświecające tegorocznej kolejowej eskapadzie osób poruszających się na co dzień na wózkach inwalidzkich po Polsce. Zaczęło się jednak w roku ubiegłym od...

Tour d’Europe

18-22 października 2012 roku

Czy po Europie da się szybko i sprawnie podróżować? Co to znaczy sprawnie, jeżeli jest się osobą z niepełnosprawnością? Czy jest to realne, mając zamiar w czasie 90 godzin (niecałe cztery doby), pokonując ponad 7000 km, odwiedzić 10 stolic europejskich, przemieszczając się 13. pociągami? Grupa ze Śląska złożona z czterech osób poruszających się na wózkach (Jolanta Tuz, Piotr Czarnota, Dariusz Magdij i Mirosław Pawłowski) oraz czterech asystentów (Agnieszka Malewska, Przemysław Noworzyń, Wojciech Łydka i Jacek Październy), podjęła się tego unikalnego przedsięwzięcia.

Wyprawa, której patronował Związek Pracodawców Kolejowych, a której pomysłodawcą był Przemysław Noworzyń, zaczęła się od Warszawy i prowadziła przez Bratysławę, Pragę, Wiedeń, Rzym, Amsterdam, Brukselę, Luksemburg, Paryż i Berlin. Głównym celem wyjazdu było pokazanie, że Europa naprawdę nie ma granic, kolej stara się być przyjazna osobom z niepełnosprawnością i jeśli nawet są bariery, to tylko w ludziach. Ale to właśnie ludzie mogą je przełamać – zarówno ci, którym trzeba pomóc, jak i ci, którzy mogą je usuwać.

Udowodniliśmy, że niepełnosprawni mają ogromny potencjał i są zdolni realizować przedsięwzięcia w ogólnym pojęciu niemożliwe. Tour d’Europe pokazał, że niemożliwe stało się jak najbardziej realne; że czas, który spędziliśmy w naszej małej grupce dał nam okazję do pokazania ludziom, których spotkaliśmy na swojej drodze i przekazaliśmy informacje o naszej wyprawie, złamał stereotypy dotyczące małej aktywności i zależności osób niepełnosprawnych. Ale jak zawsze, takie wyprawy nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania osób dobrej woli, które nie zamykają się na problemy innych, dają swój czas, energię i pieniądze, aby można było przełamywać bariery, nie tylko architektoniczne, fizyczne, ale i te mentalne.

Ważnym celem tej wyprawy było sprawdzenie stopnia dostosowania dworców kolejowych, pociągów, jak również działania systemu pomocy osobom z niepełnosprawnością

w dostępie do infrastruktury kolejowej w poszczególnych państwach.

Nasza akcja nie była jednorazowa. Chcemy, żeby nabrała cyklicznego charakteru, wobec czego teraz czas na:

Tour d’Pologne

16-19 października 2013 roku

„TERAZ NASZA KOLEJ” – takie jest hasło tegorocznej wyprawy. Chcemy przemierzyć nasz piękny kraj w 88 godzin, korzystając z 20 pociągów, odwiedzając 16 miast wojewódzkich i pokonując dystans 3900 km.

A jak, w porównaniu z innymi krajami Europy, wygląda podróżowanie osób z niepełnosprawnością pociągami w Polsce? Tego dowiemy się wkrótce… Zapraszamy do śledzenia wyprawy na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/tourdp, jak również do spotkania się z nami na trasie Tour d’Pologne.

Jak przystało na podróż koleją rozkład jazdy mamy opracowany, a podróż odbędzie się na trasie: Katowice – Opole –

Magazyn „Nasze Sprawy” miał zaszczyt objąć patronatem medialnym tę ambitną i niecodzienną eskapadę, o jej przebiegu poinformujemy wkrótce w naszym portalu i na naszych łamach.

Data publikacji: 01.10.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również