TOP 10 2018 - czyli paraolimpijski sport w pigułce!
Na pierwszym miejscu znalazł się Igor Sikorski - zdobywca brązowego medalu w narciarstwie alpejskim w Pjongczangu. Ale rok 2018 to nie tylko igrzyska - dorobek sukcesów jest imponujący.
Ranking obejmujący pierwszą dziesiątkę najważniejszych wydarzeń minionego roku pokazuje, w jakim miejscu jest obecnie sport paraolimpijski. Rozrasta się, staje się coraz bardziej widoczny i znany, a polscy sportowcy liczą się w świecie. Przed Wami zatem pierwsza dziesiątka, zdaniem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
1 Brązowy medal Igora Sikorskiego na XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu – nic dziwnego, to pierwszy medal paraalpejczyka po 30 latach i pierwszy medal podczas zimowych igrzysk od czasu Vancouver. Z Soczi polscy sportowcy wrócili bez medalu.
2 -Wygrana reprezentacji Polski w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Berlinie. 61 medali, w tym 26 złotych, rekordy świata w wykonaniu Karoliny Kucharczyk, Barbary Bieganowskiej, Lucyny Kornobys, Renaty Śliwińskiej i Bartosza Tyszkowskiego. Tytuł naszego artkułu na ten temat „Polski tajfun nad Berlinem” zrobił prawdziwą furorę!
3 Natalia Partyka zdobyła kolejny tytuł mistrzyni świata w tenisie stołowym i tytuł Sportowiec 2018 w Plebiscycie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Zliczyć jej tryumfy – braknie palców u rąk, wszak wiadomo, królowa jest tylko jedna, niemniej warto podkreślić, że to jedna z najbardziej znanych tenisistek stołowych na świecie. Jest bowiem w gronie tych, którzy po pierwsze walczą ze sprawnymi zawodnikami, a po drugie reprezentują swój kraj zarówno na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich!
4 -Najlepszy występ wioślarzy na MŚ w historii – Jolanta Majka-Pawlak i Michal Gadowski zostali wicemistrzami świata. Dodatkowo Pawlak zdobyła jeszcze brąz, co stanowi doskonały prognostyk na 2019 rok, o Tokio nie wspominając!
5 Witold Skupień, paraolimpijczyk z Pjongczangu zdobył w grudniu złoto podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Vuokatti – to pierwsza polska wygrana od czasów Katarzyny Rogowiec. Skupień jest aktualnie liderem rankingu, najlepsze miejsce w Korei było 5 – obiecał sobie, że się poprawi i właśnie to robi!
6 Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Berck Sur Mer we Francji, a przez cały rok nazwisko Małgorzaty Hałas-Koralewskiej nie schodziło z ust ciężarowców! Efekt? Jej pierwsze miejsce w światowych rankingach federacji WPC na najlepszą zawodniczką tej federacji w historii, bez podziału na kategorie wagowe!
7 Szóste miejsce reprezentacji koszykarzy na wózkach w Mistrzostwach Świata w Hamburgu – a to oznacza, że rosną nam apetyty i jest szansa na walkę o Tokio 2020!
8 – Dwie imprezy rangi mistrzostw Europy w Polsce: w Łomiankach w tańcu na wózkach i w Katowicach w goalballu – sukces organizacyjny, sportowy i medialny – zagraniczni goście nie mogli się nachwalić!
9 – Występ reprezentacji polskich ampfutbolistów na Mistrzostwach Świata w Meksyku – 7 miejsce w świecie i świetny przekaz medialny – też im kibicowaliśmy!
10 Nasz paraolimpijski sukces medialny – post o pierwszym miejscu paralekkoatletów w Berlinie dotarł do ponad 3 700 000 użytkowników, a skumulowana grupa dotarcia informacji o igrzyskach w Pjongczangu wyniosła 77 milionów odbiorców! Paraolimpijczycy są medialni i ludzie chcą słyszeć o ich sukcesach!
Dodatkowo zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom! Nasz hasztag staje się coraz bardziej popularny!
Co przyniesie rok 2019? O wszystkim będziemy „uprzejmie donosić”.
Paulina Malinowska-Kowalczyk
Rzecznik prasowy PKPar
fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar
Data publikacji: 02.01.2019 r.