Trzy medale Polaków na pływackich MŚ

W Montrealu w sierpniu br.zakończyły się pływackie mistrzostwa świata osób niepełnosprawnych. Startowało w nich 650 sportowców z 60 krajów, w tym zaledwie siedmioro Polaków. Dorobek medalowy tej skromnej ekipy należy uznać za sukces, bo Polacy wywalczyli jeden srebrny i dwa brązowe medale.

Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław została wicemistrzynią świata na dystansie 100 m motylkiem w kategorii S10, ustanawiając przy okazji rekord Europy wynikiem 1.08,54. Jak zacięta była walka w tym wyścigu, uzmysławia fakt, że aby zdobyć tytuł mistrzyni świata, Nowozelandka Sophie Pascoe musiała pobić rekord świata, który od teraz wynosi 1.03,95. Zresztą na kanadyjskim obiekcie padły podczas tych mistrzostw aż 43 takie rekordy…

Brązowe medale dla Polski wywalczyli Jacek Czech z Integracji Tarnobrzeg – na 100 m stylem dowolnym (S2) i Krzysztof Paterka ze Startu Poznań – na 100 m st. klasycznym (SB8).

Pozostali nasi zawodnicy startowali z mniejszym szczęściem. 24-letnia Joanna Mendak ze Startu Białystok, nasza trzykrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich na 100 m motylkowym (Ateny, Pekin i Londyn), tym razem startowała na kilku dystansach i zajmowała miejsca: czwarte na 50 m st. dowolnym (S12), piąte na 100 m grzbietowym (S12) i 100 m dowolnym (S12) oraz ósme na 100 m st. klas. (SB12).

Karolina Hamer, 32-letnia zawodniczka Startu Katowice, to medalistka mistrzostw świata (4 złote, 3 brązowe) i Europy (6 srebrnych, 3 brązowe). W Montrealu była dopiero ósma na 50 m stylem dowolnym (S4) z czasem 59,98. Zwycięska Meksykanka, Miranda Herrera uzyskała czas 42,53.

Paulina Woźniak ze Startu Szczecin była szósta na 100 m klasykiem i dziesiąta na 100 m motylkowym, medalistka Oliwia Jabłońska była też siódma na 50 m dowolnym (S10).

Spośród mężczyzn niemedalowe, czwarte miejsce zajął Jacek Czech na 50 m grzbietowym a Marcin Potoczny ze Startu Katowice w finale na 100 m st. klasycznym (SB5) został niestety zdyskwalifikowany.

W tabeli medalowej trzy zdobyte przez Polaków krążki uplasowały nasz kraj na 28.pozycji (razem z Kazachstanem) Pierwsze miejsce zajęła Ukraina mając 33 złote, 22 srebrne i 29 brązowych medali, druga Rosja 19-22-13, dalej Wielka Brytania 18-22-15, Nowa Zelandia 12-1-2, USA 11-13-9 i Brazylia 11-9-6.

Łącznie na podium stanęli pływacy z 39 krajów, rozdanych zostało 177 kompletów medali w 89 konkurencjach mężczyzn i 88 kobiet. Kolejne mistrzostwa świata rozegrane zostaną w 2015 roku w Glasgow.