Turniej w kręgle i cymbergaja w Kaliszu

24 kwietnia br. w Centrum Rozrywki „Amnezja" w Kaliszu odbył się III Turniej Kręglarski i Cymbergaja dla Osób Niepełnosprawnych.

Wzięło w nim udział ponad 60 zawodników z placówek rehabilitacyjnych z Wielkopolski: warsztatów terapii zajęciowej w Kaliszu, w Ostrowie Wlkp., Przygodzicach, Doruchowie, Odolanowie, Pisarzowicach, Kuźnicy Grabowskiej oraz ze środowiskowych domów samopomocy – z Nowych Skalmierzyc, TULIPAN z Kalisza, ŚDS z Kuźnicy Grabowskiej w Doruchowie. Udział w turnieju brała również delegacja z Ukrainy.

Organizatorem zawodów była Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” oraz Fundacja „Aktywni Zawodowo” z tegoż miasta. Fundacja „Miłosierdzie” była również fundatorem nagród, choć wymagało to wiele poświęcenia i wysiłku, jako że w tym roku nie udało się pozyskać dofinansowania na kontynuację imprezy. Wspólnymi siłami jednak, dzięki zaangażowaniu prezesa Zarządu Fundacji Stanisława Bronza, kierownika WTZ Marka Konwińskiego i jego pracowników, impreza doszła do skutku.
Swoją obecnością zaszczycili ją zaproszeni goście: Grzegorz Chwiałkowski, radny miasta Kalisza i wielki społecznik, Robert Lis, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w Kaliszu Zenona Kubiak, kierownik Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, od dawna współpracującej z fundacją, oraz członkowie Zarządu Fundacji.

Zawodnicy startowali na torach kręglarskich i przy stołach do cymbergaja, a walka była naprawdę zacięta. W klasyfikacji zespołowej trzy pierwsze miejsca zajęły:
WTZ w Odolanowie, ŚDS w Doruchowie i WTZ w Pisarzowicach.
Zwycięzcy otrzymali puchary pamiątkowe, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Oprócz sportowej rywalizacji udział w imprezie był wspaniałą zabawą, której towarzyszyła radość i integracja.

Tekst i fot.: MaPa

PS. Cymbergaj nie wydaje się grą powszechnie znaną, warto więc, w największym skrócie, opisać na czym polega. Ma ona w Polsce ponad 100-letnią tradycję, a szczególnie popularna była wśród dzieci i młodzieży w drugiej połowie ub. wieku. Polegała na grze monetami, które przemieszcza się np. grzebieniem (cymbergaj grzebieniowy) lub ołówkiem, a jej celem jest zdobycie jak największej ilości goli, przy pomocy monety pełniącej rolę piłki. Główne reguły gry, adaptowane dla małego boiska na stole, przeniesione zostały z piłki nożnej, co dotyczy również bardziej skomplikowanego cymbergaja szóstkowego.
Tylko w naszym kraju rozgrywane są nieoficjalne Mistrzostwa Polski organizowane przez grupy lokalne wielbicieli tej gry.
Obecnie stosuje się do niej (chyba) profesjonalne stoły do gry (Cymbergaj Super-Slide 6FT, Power-Glide 7FT, TEAM 72604), występuje też w wersji Air Hockey, choć to ma już niewiele wspólnego z cymbergajową tradycją. Ten ostatni to rodzaj gry zręcznościowej dla dwóch graczy używających specjalnego plastikowego narzędzia (grzybka), celem umieszczenia plastikowego krążka w bramce przeciwnika. Powierzchnia stołu do gry pokryta jest otworami, przez które wydmuchiwane jest powietrze, krążek (piłka) ślizga się po tak utworzonej poduszce powietrznej bez kontaktu z podłożem.
Coraz większą popularność zdobywa wynaleziony przez Czechów Billiard (Table) Hockey, którego reguły podobne są do cymbergaja szóstkowego, stół do gry imituje jednak taflę lodową, a uczestnicy do przemieszczania krążków-zawodników atakujących krążek do gry używają tzw. hokejek.

Przypis redakcji (MaC)

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również