Turystycznie i sportowo

We Wrocławiu

Z wizytą we Wrocławiu

8 września podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie działającego przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu, brali udział w jednodniowej wycieczce do Wrocławia.

Pogoda sprzyjała zwiedzaniu wspaniałego Ogrodu Japońskiego, w którym mogliśmy podziwiać piękno kwiatów, krzewów, drzew. Następnym punktem na naszej mapie wycieczkowej było Afrykarium, które znajduje się na terenie Ogrodu Zoologicznego. Piękno fauny i flory zachwyciło wszystkich, a najbardziej pokaz karmienia fok i pingwinów.

Po krótkim odpoczynku przy lodach udaliśmy się w rejs po Odrze w stronę Ostrowa Tumskiego. Idąc Mostem Tumskim, zwanym „Mostem Zakochanych”, zwiedziliśmy Plac Katedralny, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Dom Biskupów.

Ostatnim także bardzo atrakcyjnym punktem naszej marszruty turystycznej był Stadion Miejski we Wrocławiu. Zachwycił on bardzo naszych uczestników.
Do domu wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, szczęśliwi i pełni wrażeń.

… i w Trójmieście

Miejscem dłuższego tegorocznego wyjazdu uczestników tej samej placówki w Ostrzeszowie było Trójmiasto. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę swoją pięciodniową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska.

Spacerowaliśmy długim Pobrzeżem ciągnącym się wzdłuż Mołtawy, a dalej wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki Gdańska: Bramę Wyżynną, Katownię – w przeszłości więzienie z celą śmierci, Złotą Bramę – reprezentacyjną bramę miejską, ul. Długą z licznymi kamieniczkami, Długi Targ, na którym stoi Fontanna Neptuna – jeden z symboli Gdańska, Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa, Bazylikę Mariacką – jeden z największych kościołów ceglanych na świecie i wiele innych równie ciekawych miejsc.

Kolejnym punktem eskapady był rejs statkiem, a jego miejscem docelowym było Westerplatte. Tam udało nam się zobaczyć Koszary, Wartownię nr 1, Cmentarz i Pomnik Obrońców Westerplatte.

Nie mogliśmy opuścić Trójmiasta bez odwiedzin w Katedrze Oliwskiej słynącej z 23 pięknych ołtarzy i znanych na całym świecie organów.

Z Oliwy pojechaliśmy do Sopotu gdzie podziwialiśmy secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami. Podziwialiśmy piękno deptaka przy się przy ulicy Bohaterów Monte Casino, którego główną atrakcją był Krzywy Domek nawiązujący swoim wyglądem do bajkowych rysunków. Kolejną sopocką atrakcją było molo, które jest najdłuższym drewnianym molem w Europie.

Gdynia była kolejnym naszym turystycznym celem. Przygodę w tym mieście rozpoczęliśmy od spaceru Nadbrzeżem Pomorskim. Przy którym zacumowany jest jeden z najpiękniejszych żaglowców na świece – „Dar Pomorza” oraz okręt ORP Błyskawica, na który udało nam się wejść, zwiedzić i zapoznać z ciekawą historią statku.

Każdego dnia na wycieczce towarzyszyła nam piękna pogoda, dlatego codziennie po powrocie do pensjonatu mogliśmy cieszyć się urokiem spokojnego morza spacerując po plaży. Pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień oraz z postanowieniem powrotu w te piękne strony wróciliśmy do domu.

III Open Games we Lwowie

W dniach 15-18 września sportowcy z niepełnosprawnością, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej działającym przy Fundacji „Miłosierdzie” w Kaliszu, wzięli udział w Pływackiej Olimpiadzie Specjalnej – III Open Games we Lwowie na Ukrainie.

W tym międzynarodowym wydarzeniu sportowym brały udział drużyny z Ukrainy, Litwy. Łotwy, Rumunii, Azerbejdżanu, Polski i Szwajcarii.
W klasyfikacji indywidualnej nasi podopieczni zajęli następujące miejsca: Anna Chaładyn – I m na dystansie 25 m stylem dowolnym i III m na dystansie 25 m stylem klasycznym, Wiesław Hajdziony – III m na dystansie 25 m stylem dowolnym, oraz Krzysztof Suszyński I m na dystansie 25 m stylem dowolnym.

Oprócz udziału w olimpiadzie uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Lwowa, zwiedzaliśmy starówkę, Plac Wolności oraz Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, widzieliśmy m. in. groby Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej.

Przedsięwzięciu towarzyszyła bardzo miła atmosfera zdrowego współzawodnictwa, nie było podziałów na zwycięzców i zwyciężonych, a czas po zawodach wypełniało zwiedzanie przepięknego Lwowa oraz towarzyszące zawodom imprezy integracyjne.

Jeżeli się uda, może i w przyszłym roku wybierzemy się na Ukrainę na kolejną olimpiadę specjalną.

Wycieczka do grodu Kopernika

22 września uczestnicy z tego samego WTZ, udali się na wycieczkę do Torunia, rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika i stolicy polskich pierników.

Jako że wycieczkę zaplanowano na jeden dzień, plan pobytu był dosyć napięty. Na pierwszy ogień została wzięta toruńska starówka, mająca, jak niewiele miast, swój specyficzny, ciepły klimat. Podziwialiśmy zatem, korzystając z ciepłej jesiennej pogody, kolorowe kamieniczki, pomniki, ratusz i kościoły znajdujące się na Starym Mieście.

Oczywiście nie obyło się bez zakupu pierników, których rodzajów jest tyle, że zakupy te pochłonęły sporo czasu. Następnie spacer Bulwarem Filadelfijskim wzdłuż Wisły, Krzywa Wieża i obiad w restauracji, której wystrój idealnie pasował do starego Torunia.

Po obiedzie zwiedziliśmy jeszcze Ogród Zoobotaniczny, może nie tak duży jak inne ogrody zoologiczne, ale też mający wiele uroku i sprzyjający odpoczynkowi po długim spacerze po starówce. Mając na uwadze korki drogowe, będące już stałą częścią naszych podróży, po godz. 16,00 udaliśmy się w drogę powrotną do Kalisza, gdzie wieczorem, na umówionym miejscu oczekiwali na nas stęsknieni rodzice.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Fundacja Miłosierdzie

Data publikacji: 27.09.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również