VI Integracyjny Piknik Lotniczy

W niedzielę 8 lipca br. na krakowskich Błoniach odbył się VI Integracyjny Studencki Piknik Lotniczy. To jedna z bardziej udanych imprez, mająca na celu zmianę świadomości społecznej i przekraczanie barier mentalnych dotyczących osób niepełnosprawnych, jakie w ostatnim czasie odbyły się w Krakowie.

Organizatorzy, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH oraz Fundacja Studentów i Absolwentów AGH „Academica” oraz Biura ds. Osób Niepełnosprawnych innych krakowskich uczelni: Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Pedagogicznego zapewnili mnóstwo atrakcji. Zarówno osoby, które na co dzień uwielbiają się zmęczyć i poczuć porządną dawkę adrenaliny, jak i studenci i mieszkańcy Małopolski przebywający w tym czasie na krakowskich Błoniach mogli poczuć niesamowitą atmosferę. Pogoda również tym razem dopisała.

Face to face z niepełnosprawnością
Od godziny 10.00 miasteczko piknikowe było dostępne dla zaciekawionych gości. Każdy, kto przyszedł na piknik, mógł się przekonać na własnej skórze z jakim barierami na co dzień muszą zmagać się osoby z różnego typu dysfunkcjami i mógł dowiedzieć się, jak zachowywać się wobec niepełnosprawnych. Uczestnicy pikniku bardzo chętnie brali udział w minikursie języka migowego i kursie udzielania pierwszej pomocy (w tym cierpiącym na cukrzycę i epilepsję). Istniała możliwość wypróbowania najnowszych rozwiązań technologicznych wspomagających widzenie. Odbyły się także pokazy sportów osób niepełnosprawnych m.in.: szermierki na wózkach, kolarstwa i turystyki rowerowej. Swój tor przeszkód wystawiły FAR i FIRR. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny na stanowisku krakowskich BON-ów i ZSN-ów , którego tematyką była szeroko pojmowana tolerancja. Nagrodzono 15 uczestników w 3 różnych kategoriach.

Z głową w chmurach
Helikopter ze skoczkami po raz pierwszy wzbił się w powietrze ok. godziny 13:00. W sumie z darmowych skoków spadochronowych i lotów widokowych helikopterem skorzystało 118 osób, w tych głównie osoby niepełnosprawne – mieszkańcy Krakowa. W tym samym czasie konferansjerkę z lekkością i profesjonalnie prowadził Michał Latko dzielnie wspierany przez kierowniczkę Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UEK Annę Stawowy. Podczas, gdy na terenie parku odbywały się przejażdżki handbike’ami koordynowane przez Rafała Szumca, założyciela Stowarzyszenia „Druga Strona Sportu”.

Nagroda dla aktywnych
Osoby, które wykonały dziesięć zadań np. przejechały tor przeszkód na wózku inwalidzkim czy poradziły sobie z zamówieniem dania językiem migowym, mogły wziąć udział w losowaniu nagród: 10 lotów helikopterem Mi-8 nad miastem lub jednego z dwóch skoków spadochronowych.

Motyle dla Magdy
Podczas pikniku wolontariusze zbierali do oznakowanych puszek datki na pomoc dla 29-letniej Magdaleny Sipowicz, która w katastrofie pod Szczekocinami straciła prawą nogę. Na nowoczesną protezę potrzebuje ok. 240 tys. zł. Część z tej kwoty udało się już uzbierać, dzięki pomocy przyjaciół. Darczyńcy w zamian za swą pomoc otrzymywali naklejki motyli.

To już jest koniec?
Impreza zakończyła się po godz. 18.00 wyłonieniem zwycięzców konkursu na lot helikopterem oraz zebraniem ostatnich kart uczestników starających się o nagrodę – skok tandemowy z helikoptera. Zakończenie Pikniku było do końca niespodzianką, która wycisnęła z niejednych oczu łzy wzruszenia. Organizatorzy wydarzenia po raz kolejny pokazali że mimo niepełnosprawności można żyć aktywnie i uprawiać sporty, nawet te ekstremalne. Co przyniesie siódma edycja? Zobaczymy już za rok!

ABC SKOK TANDEMOWY
Tandem to dwuosobowy spadochron używany przez doświadczonego instruktora do wykonywania skoków z początkującymi skoczkami i osobami niepełnosprawnymi. Skoczek ubrany jest w uprząż, która podłączana jest do dwuosobowego spadochronu znajdującego się na plecach instruktora. W ten sposób nad całym przebiegiem skoku czuwa doświadczony specjalista, co znacznie redukuje poziom stresu związanego z pierwszym opuszczeniem samolotu. Jest to jedna z najbardziej przyjemnych i bezstresowych form opanowania przestworzy, dostępna dla osób niepełnosprawnych.

PODZIĘKOWANIA:
Wsparcia finansowe i merytoryczne:
Fundacji Elektrociepłowni Kraków „Gorące Serca”, ALTIX, Lotnisko Kraków Balice, GTM, MOPS Kraków
Wsparcie merytoryczne: FAR, WKS WAWEL, Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych, FIRR
Zaplecze medyczne: SCANMED
Transport: CRACK- ON
Dostawca prądu: WAR-NO
Druk materiałów promocyjnych: ULOTKI.NET
Wsparcie medialne: MF IMPRESARIAT
Nagrody dla uczestników pikniku: sklep TRZY MSIE, BIOBOOKS, TUBAN
Wśród patronów medialnych był również periodyk „Nasze Sprawy”.

Zobacz galerię…

Jolanta Walczyk (AGH Kraków)

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również