VII Katowicki Turniej Rugby na Wózkach

VII Katowicki Turniej Rugby na Wózkach

Katowickie Turnieje Rugby na Wózkach organizowane od 2011 roku przez Stowarzyszenie Aktywne Życie to impreza cykliczna, z kilkuletnią tradycją, na stałe wpisana w kalendarz rozgrywek rugby w Polsce i kalendarz imprez sportowych w Katowicach.

Jako jedyne turnieje w tej dyscyplinie w Polsce rozgrywane są w formule „low point” – niskopunktowej dla zawodników z punktacją sprawnościową do 1,5 pkt, tj, o najwyższym stopniu niepełnosprawności.

Rugby na wózkach jest jedyną zespołową dyscypliną sportu dedykowaną osobom z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią), tj. urazem kręgosłupa w odcinku szyjnym, skutkujących całkowitym porażeniem kończyn dolnych oraz porażeniem kończyn górnych – możliwe jest jedynie wykonywanie minimalnych ruchów ramionami. Jest to niepełnosprawność fizyczna, pourazowa, nabyta najczęściej w wyniku wypadku.

Rugby na wózkach jest najbardziej widowiskową i najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportu uprawianą przez osoby niepełnosprawne i jedyną dyscypliną zespołową dla osób z tetraplegią.

Ogólnopolskie imprezy organizowane przez Stowarzyszenie Aktywne Życie stoją na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Od lat budzą coraz większe zainteresowanie zarówno wśród zawodników rugby na wózkach, jak i mediów oraz gromadzą coraz większą publiczność.

Tak też było na kolejnej, siódmej edycji Katowickiego Turnieju Rugby na Wózkach, która odbyła się w czerwcu br. w Hali Ośrodka Sportowego „Szopienice” w Katowicach. Udział w nim wzięło sześć zespołów z całej Polski.

Założeniem przedsięwzięcia – tak jak w poprzednich jego edycjach – było pokazanie, że sport osób z niepełnosprawnością może być atrakcyjny, a rywalizacja niczym nie różni się od rywalizacji w dyscyplinach sportowych osób pełnosprawnych. Kibice mogli zobaczyć aktywność, rywalizację sportową, waleczność zawodników z niepełnosprawnością. Mieli także okazję zobaczyć jak pracują i jak bardzo niezbędni są wolontariusze pomagający przy organizacji imprezy sportowej osób z niepełnosprawnością. To dzięki nim turniej mógł mieć atrakcyjny i sprawny przebieg, za co organizatorzy bardzo im dziękują.

Otwarcia turnieju dokonała Izabela Górecka – pełnomocnik prezydenta Katowic ds. osób niepełnosprawnych.
-Organizacja i przebieg turnieju nie nastręczyły nam jakichś szczególnych trudności – mówi Marcin Mikulski, prezes Aktywnego Życia – poza jednym wyjątkiem. Otóż jedna z drużyn chciała się wycofać z udziału na tydzień przed jego rozpoczęciem, co bardzo by nam bardzo utrudniło sposób rozliczenia dofinansowania z PFRON. Dopiero informacja o największej nagrodzie w historii rugby na wózkach, którą stanowią komplety kół do wózków aktywnych wysokiej klasy, skłoniła ich do przyjazdu. Wartość tych kół znacznie przekracza 10 tys. zł

Trwające dwa dni rozgrywki podzielone były na fazę eliminacyjną i finałową. Pierwszego dnia rozegrano sześć, a drugiego pięć meczów. Ostateczna klasyfikacja ukształtowała się w następujący sposób:
I miejsce – drużyna FOUR KINGS z Warszawy
II miejsce – drużyna BALIAN z Poznania
III miejsce – drużyna BRAVE SNAILS z Lublina
IV miejsce – drużyna DRAGONS z Katowic
V miejsce – drużyna JOKERS z Bydgoszczy
VI miejsce – drużyna SAINT SINNERS z Częstochowy

Wybrani zostali także najlepsi zawodnicy turnieju w poszczególnych kategoriach punktowych: 0,5 – Robert Krzyżanowski z drużyny Jokers, 1,0 – Artur Matysiak z drużyny Brave Snails, 1,5 – Andrzej Pawluś z drużyny Brave Snails oraz MVP turnieju, czyli najbardziej wartościowy gracz, którym został Dominik Rymer z drużyny Four Kings.

Po ostatnim meczu wręczone zostały puchary i nagrody sportowe oraz nagrody ufundowane przez sponsora i organizatora.

Sponsorem głównych nagród turnieju była firma MBL Poland Sp. z o.o. Wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymali komplety kół do wózka marki Tensio – produktu firmy MBL Poland Sp. z o.o. Drużyna, która zajęła II miejsce otrzymała trzy komplety kół, a drużyna z miejsca III dwa komplety kół.

Podczas zawodów laureaci konkursu plastycznego „Kolory lata” zorganizowanego dla uczniów katowickich szkół podstawowych przez Stowarzyszenie Aktywne Życie oraz partnera konkursu – firmę Farby Kabe, odebrali dyplomy, nagrody i wyróżnienia.

Tegoroczny turniej miał także wyjątkowych kibiców, dzięki którym przybrał chwilami charakter bardzo rodzinny.
Zawody były współfinansowane przez PFRON i Urząd Miasta Katowice.

Obecnie Stowarzyszenie Aktywne Życie planuje działania obejmujące szersze grono osób z niepełnosprawnością. – Mamy już gotowy scenariusz średniometrażowego filmu fabularnego – wyjaśnia Marcin Mikulski – na temat konsekwencji braku znajomości zasad projektowania uniwersalnego przez studentów architektury. Szukamy środków, bo mierzymy wysoko – chcemy ten film zrobić z profesjonalną ekipą, zatrudnić profesjonalnych aktorów. Jesteśmy dobrej myśli, mamy kilka dobrych pomysłów dla sponsorów.

Aktywne Życie, Ryszard Rzebko
fot. Ryszard Rzebko, GFF Grupa Fotograficzna Flesz
Data publikacji: 27.06.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również