VIII Tarnowski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Leliwa

Już po raz ósmy spotkali się siłacze z Dąbrowy Górniczej, Katowic, Woli Rzędzińskiej, Tarnowca, Pogórskiej Woli, Wielkiej Wsi i Tarnowa w VIII Tarnowskim Turnieju Leliwa 2016. Tym razem Tarnów gościł miłośników żelaznego sportu a areną sportowych zmagań była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Rywalizację rozpoczęły panie, a emocję spotęgowała rywalizacja srebrnej medalistki parolimpijskiej Marzeny Łazarz z Startu Tarnów z wielokrotna medalistką i rekordzistką Polski Magdalena Konior / Eurobeskidy Łodygowice. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła Magdalena, która przy wadze ciała 69,10 kg wycisnęła sztangę ważącą 95 kg i uzyskała 87,42 pkt. Natomiast Marzena będąc obecnie w fazie roztrenowania po Igrzyskach Parolimpijskich wyciskając 115 kg uzyskała 86,01 pkt. i zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu podium stanęła Kinga Moczydłowska reprezentująca Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza zaliczając 95 kg uzyskała 82,28 pkt.

Następnie do rywalizacji przystąpili panowie w dwóch kategoriach wagowych do 72 kg oraz powyżej. W pierwszej z nich zwyciężył zawodnik Startu Tarnów Artur Lis z wynikiem 147 kg / 144,62 pkt po pasjonującej walce z zawodnikiem Startu Katowice Rafałem Witem 137 kg / 137,68 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął drugi z reprezentantów Startu Katowice Piotr Piętosa, który już w pierwszym podejściu zaliczył 115 kg i uzyskał 122,49 pkt. Dwie próby zawodnika do rekordu życiowego 120 kg, nie były tym razem udane.

Do pasjonującego pojedynku doszło w kategorii powyżej 72 kg, gdzie o miano najlepszego zawodnika walczono do ostatniego podejścia, w której rywalizowali zawodnik gospodarzy Piotr Szymeczek oraz Mikołaj Kowalik z Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Mikołaj a wszystko zostało rozstrzygnięte w trzecim podejściu. Zarówno Piotr jak i Mikołaj zaliczyli wszystkie trzy podejścia a zwyciężył Mikołaj z nowym rekordem zawodów 192 kg, co dało 165,24 pkt i wyprzedził swojego rywala o niecały punkt. Piotrek zaliczył w pięknym stylu w trzecim podejściu 177 kg co dało zawodnikowi 164,55 pkt. Na trzecim miejscu zawody ukończył Piotr Martyka z klubu Fitness Wielka Wieś z wynikiem 125 kg / 115,83 pkt.

Turniej został zorganizowany przez Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start dzięki wsparciu licznych sponsorów, wśród których byli: PERON, Urząd Miasta Tarnowa, Firma Czakram – Jacek OkońskiTarnów, Termo Organika Kraków, Firma Icoopal SA Zduńska Wola, Bruk-Bet Termalika Nieciecza, Arpol, Rockwool Polska Cigacice, Painto Bochnia, Firma Kreisel Poznań, Fundacja Suplementy dla Zdrowia, SFD, Klub Xtreme Fitness Tarnów.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom VIII Turnieju w podnoszeniu ciężarów LELIWA 2016 a kibicom dziękujemy za wspaniały doping oraz wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji imprezy.