W malowniczych Karkonoszach i na Opolszczyźnie

W malowniczych Karkonoszach i na Opolszczyźnie

W terminie 08-11 września Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie zorganizowały dla uczestników wycieczkę w rejon Karkonoszy.

Pierwszym przystankiem w podróży był Wodospad Szklarki, który zachwycił wszystkich swoim malowniczym położeniem. Następnie odbył się spacer po klimatycznej i spokojnej Szklarskiej Porębie oraz zakup pierwszych pamiątek.

Drugi dzień uczestnicy spędzili w Karpaczu i jego okolicach. Podziwiali Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, obejrzeli pałace w Wojanowie i Karpnikach. Później, w towarzystwie przewodnika, a następnie w grupach, odbył się spacer po Karpaczu i poznawanie uroków tego miasteczka.

Dzień trzeci był małą podróżą do Czech. Kraj naszych sąsiadów zaczęto zwiedzać od miejscowości Harrachov, gdzie podziwiano słynne skocznie narciarskie oraz piękny wodospad Mumlavy. Po tych wrażeniach przyszła pora na kolejne – przechadzkę po mieście Liberec z jego przepiękna starówką.

W drodze powrotnej był czas na postój w Jeleniej Górze, gdzie zwiedzano zarówno uzdrowiskowe Cieplice jak i zabytki Starego Miasta.

Wyjazd był bardzo udany i z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników warsztatu, którzy z entuzjazmem już planują kolejne wojaże.

Inna grupa uczestników tego samego WTZ przebywała 9 września na jednodniowej wycieczce w Opolu i Mosznie.

Pierwszym punktem jakim rozpoczęliśmy naszą przygodę na Ziemi Opolskiej było zwiedzanie Kamienicy Czynszowej w stolicy regionu. Znajduje się w niej sześć mieszkań, z których każde pochodzi z innego okresu, mogliśmy zobaczyć jak żyli ludzie od 1890 roku po lata 70. minionego wieku.

Następnie udaliśmy się na Skwer Artystów, który jest częścią Wzgórza Uniwersyteckiego. Znajdują się tam pomniki i ławeczki znakomitych polskich twórców i wykonawców związanych z Opolem i Festiwalem Polskiej Piosenki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek w Mosznie, przepiękny obiekt słynący ze swoich 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek swym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami, niesamowicie oczarowuje turystów. Jego historia skrywa wiele tajemnic, które są odkrywane do dziś.

Ostatnim punktem naszej historycznej wycieczki był pobyt w Muzeum Wsi Opolskiej – jest to jedyne muzeum na wolnym powietrzu na Opolszczyźnie. Zwiedziliśmy plenerową ekspozycję zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.

Do domu wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych, bardzo zmęczeni ale za to bardzo szczęśliwi i bogatsi w wiedzę o życiu naszych przodków.

Fundacja „Miłosierdzie”

Data publikacji: 29.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również