Wiadomosci CAFE – Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, otwierając nowy projekt UEFA EURO 2016 Respect Access for All
Zapraszamy do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 2014.
Co roku w dniu 3 grudnia organizacje i osoby indywidualne zbierają się, aby promować rolę, jaką osoby niepełnosprawne pełnią w życiu codziennym, oraz aby zwiększać świadomość dobrych norm postępowania w kwestiach dostępu i niepełnosprawności. Motywem przewodnim na rok 2014 jest technika oraz sposoby, na jakie nowe osiągnięcia technologiczne pomogły zwiększyć poziom włączenia osób niepełnosprawnych do społeczeństwa.
Obchodząc Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, z prawdziwą przyjemnością informujemy o otwarciu nowego projektu UEFA EURO 2016 Respect Access for All (szanuj dostęp dla każdego), który jest realizowany przez CAFE we Francji, z zamiarem pozostawienia trwałej spuścizny dla niepełnosprawnych fanów francuskiej piłki nożnej.
Organizacja CAFE mianowała Malika Badsi i Dave’a Moussy na stanowiska lokalnych koordynatorów projektu. Będą oni współpracować z lokalnym komitetem organizacyjnym, Francuskim Związkiem Piłki Nożnej (FFF) oraz organizacjami pozarządowymi w promowaniu dobrych praktyk dostępności i włączania, oraz współdziałać z fanami niepełnosprawnymi przed i w trakcie turnieju. CAFE z niekłamaną przyjemnością informuje o mianowaniu Joanny Degle, która przyłączy się do nas jako nasz menedżer ds. badań i rozwoju.
W ramach nowego projektu CAFE będzie też udostępniać podczas UEFA EURO 2016 usługę komentarza audiodeskryptywnego dla kibiców niedowidzących i niewidomych. Ta włączająca usługa okazała się ogromnie popularna podczas wcześniejszych turniejów, umożliwiając uczestnictwo w meczach na żywo fanom, którzy wcześniej nie byli do tego zdolni.
CAFE mianuje Jarosława Bieniuka na stanowisko ambasadora w Polsce
Polski zawodnik kadry narodowej Jarosław Bieniuk został mianowany nowym ambasadorem CAFE w Polsce.
Jarosław grał w reprezentacji Polski w latach 2003-2009, a ostatnio w Lechii Gdańsk. Obecnie pracuje dla Lechii jako pełnomocnik zarządu ds. sportowych. Zanim został ambasadorem CAFE, Jarosław angażował się w działania społeczne, organizując mecze charytatywne przedsiębiorców i graczy zawodowych. Pieniądze zebrane podczas tych meczów charytatywnych były następnie przekazywane wybranym organizacjom społecznym.
Jarosław Bieniuk jest postacią dobrze znaną w świecie piłki nożnej i będzie wspierać CAFE w naszych działaniach na terenie Polski. Jarosław weźmie też udział we wsparciu przyszłorocznej kampanii CAFE Week of Action – Total Football, Total Access – w ramach naszego projektu, będącego spuścizną po UEFA EURO 2012.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2014
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2014 koncentruje się na znaczącej roli techniki w zmniejszaniu zagrożenia skutkami katastrof i reagowaniu w sytuacjach kryzysowych oraz w tworzeniu wspomagających środowisk pracy i zrównoważonych celów rozwojowych związanych z włączaniem osób niepełnosprawnych.
Piłka nożna jest niezmiernie ważną częścią życia wielu ludzi, więć bardzo ważne jest, aby kluby i stadiony przyjmowały nowe rozwiązania techniczne, zwiększające dostępność i włączalność. Do rozwiązań tych zaliczają się usługi dostępności, takie jak np. komentarz audiodeskryptywny, wprowadzany aktualnie na stadionach w całej Europie. Nowe rozwiązania techniczne i produkty radiowo-telewizyjne są obecnie łatwo dostępne, więc nie ma powodów, by fani niedowidzący i niewidzący nie mogli łączyć się z tą usługą z dowolnego miejsca stadionu. Zapewni to, że będą oni mogli brać udział w meczach piłki nożnej na żywo, mając do wyboru miejsca przy innych fanach, przyjaciołach i rodzinie. Organizacja CAFE zgromadziła szereg opowieści fanów mówiących o tym, jak bardzo tego typu usługi dostępności mogą zmienić życie osób niepełnosprawnych. Wybrane historie można znaleźć pod adresem http://www.cafefootball.eu/en/disabled-supporters-stories.
Kolejnym przykładem technologii, która może pomóc fanom niepełnosprawnym, są aplikacje na urządzenia mobilne. W miarę rozpowszechniania smartfonów i tabletów twórcy aplikacji znajdują nowe metody, pozwalające udostępniać informacje włączające konsumentom niepełnosprawnym. Mogą do nich się zaliczać tworzone na zamówienie aplikacje z mapami i informacjami o dostępnych obiektach w pobliżu stadionów, oraz serwisy WWW zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych, w tym nasz własny www.cafefootball.eu.
Technologie mogą być wykorzystywane na pożytek osób niepełnosprawnych na wiele innowacyjnych i pomysłowych sposobów. Do najnowszych przykładów należy zastosowanie techniki druku 3D do wspomagania osób niedowidzących i niewidomych w wizualizacji stadionów, jak na przykład model stadionu dla niewidomych graczy w Japonii.
Niepełnosprawni kibice Dynama Kijów tworzą własne stowarzyszenie
CAFE z olbrzymią przyjemnością informuje o założeniu przy klubie Dynamo Kijów stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych. Duża liczba niepełnosprawnych kibiców zebrała się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie (Національний спортивний комплекс „Олімпійський”), aby fetować utworzoną właśnie grupę, reprezentując wszystkich niepełnosprawnych fanów klubu Dynamo Kijów. Obecni byli również dyrektor ds. rozwoju CAFE Elena Karpuhina oraz koordynator projektu na Ukrainę Ołeksandr Ostapa.
Elena zwróciła się do zebranych fanów, mówiąc: – Bardzo cieszy mnie, że pomogliśmy założyć stowarzyszenie kibiców niepełnosprawnych wraz z klubem Dynamo Kijów i Stadionem Olimpijskim. Mam nadzieję, że da to niepełnosprawnym fanom okazję uczestniczyć w większej liczbie meczów, poznawać nowych przyjaciół, komunikować się z graczami oraz mówić jednym głosem na rzecz bardziej integrującej przyszłości. – Elena oznajmiła też, że Ołeksandr Szowkowski został mianowany na stanowisko ambasadora CAFE w Ukrainie.
Organizacja CAFE chciałaby pogratulować wszystkim zaangażowanym osobom i życzyć stowarzyszeniu kibiców niepełnosprawnych Dynama Kijów powodzenia w przyszłości.
Aby wnieść swój wkład w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, grupa bierze udział w programie oferującym wycieczki z ułatwionym dostępem po Stadionie Olimpijskim w Kijowie dla fanów niepełnosprawnych. Wycieczki te, uprzednio dostępne jedynie dla osób na wózkach inwalidzkich, są obecnie w pełni dostępne dla fanów niedowidzących, niewidomych, głuchych i niedosłyszących.
Piłkarz przekazuje zarobki na rzecz stowarzyszenia fanów niepełnosprawnych
Organizacja CAFE w ubiegłym tygodniu poznała budującą historię nowego piłkarza klubu Birmingham City: Guy Moussi zobowiązał się przekazać wszystkie swoje zarobki z ośmiotygodniowego kontraktu na rzecz czterech organizacji charytatywnych. Stowarzyszenie niepełnosprawnych kibiców klubu otrzyma 25 proc..
Francuski pomocnik rozdzieli swoje zarobki pomiędzy organizacje Birmingham City Disabled Supporters Club, Stop Ebola, kościół w Paryżu oraz TEV Soma Charity.
CAFE chce powinszować Guyowi tego wspaniałego gestu.
Info: CAFE, oprac. MaC
Data publikacji: 03.12.2014 r.