Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński otworzył w Warszawie IX edycję Narodowego Dnia Sportu. Na błoniach stadionu PGE Narodowy spotkał się m.in. z paraolimpijczykami. W całym kraju ma odbyć się ok. 600 imprez sportowych.
„Najlepszymi ambasadorami tej akcji są wybitni sportowcy. Cieszę się, że w tej chwili możemy mówić o olimpijczykach i paraolimpijczykach na równi” – powiedział Gliński, któremu na konferencji prasowej towarzyszyli m.in. medaliści igrzysk paraolimpijskich w Tokio Justyna Kozdryk i Adrian Castro.
Wicepremier poinformował, że zajęcia organizowane w ramach Narodowego Dnia Sportu będą bezpłatne.
„To jest obywatelska inicjatywa, natomiast rolą państwa jest wspierać to, co jest wartościowe, aktywność, wspierać tych, którzy robią coś pożytecznego” – dodał.
Wicepremier podkreślił rolę słynnych sportowców, którzy mogą stanowić wzór dla innych. Wymienił w tym kontekście Marcina Gortata, Otylię Jędrzejczak i Roberta Lewandowskiego, który „po meczu z Anglią znalazł następnego dnia rano czas, aby spotkać się z dzieciakami ze szkolnych klubów sportowych”.
Podczas pikniku na błoniach PGE Narodowego można m.in. zagrać w golfa, we frisbee, w piłkę nożną i w hokeja na trawie, obejrzeć profesjonalny sprzęt lekkoatletyczny, poćwiczyć na ergometrze wioślarskim, wziąć udział w zajęciach z cheerleadingu i przekonać się, na czym polega jazda na nartach… pod dachem.
Oprócz pikniku w Warszawie odbędą się setki lokalnych, mniejszych wydarzeń w całej Polsce, propagujących sport i aktywny tryb życia. (PAP)
af/ co/
Data publikacji: 11.09.2021 r.