Większa wiedza – większa tolerancja, tym razem o sporcie

Od lewej - Piotr Szymala, Beata Tomanek i przedstawiciele IKS Jeźdźcy

W poniedziałek, 8 maja, w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach na Śląsku odbyła się po raz drugi konferencja pod tytułem „Większa wiedza – większa tolerancja”, z okazji przypadającego 5 maja Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zorganizował ją powiat bieruńsko-lędziński przy wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach, z inicjatywy Krystyny Cuber, radnej powiatowej i członkini Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.
W roli gospodarza konferencję otworzył i przywitał gości starosta bieruńsko-lędziński, Bernard Bednorz; zaznaczył, że powiat zawsze był przyjazny osobom z niepełnosprawnościami.

Bez barier – aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami
Taki właśnie tytuł nadano tej edycji konferencji. Panel dyskusyjny miał formę towarzyskiego sparingu. Panelistów zapraszano do dyskusji w parach: przedstawiciele instytucji, organizacji i sportowcy z niepełnosprawnościami.

Zgromadzeni mogli się dowiedzieć z jednej strony jak instytucje mogą wspierać sport osób z niepełnosprawnościami i na co sportowcy mogą liczyć. Z drugiej – poznać piękne historie opowiedziane przez sportowców najwyższej klasy, wielokrotnych medalistów, paraolimpijczyków. Jakie mają osiągnięcia, jak przełamują bariery? Jaką rolę pełni sport w życiu osób z niepełnosprawnościami?

Konferencję prowadzili Beata Tomanek, redaktorka Polskiego Radia Katowice i Tomasz Szwedo – międzynarodowy mistrz Polski w grach pojedynczych i podwójnych parabadmintona, członek kadry narodowej, a od 5 lat trener sekcji parabadmintona Turbo Team w sąsiednim Imielinie.

Niemałymi sukcesami mogły się pochwalić Stowarzyszenie START Katowice i Integracyjny Klub Sportowy „Jeźdźcy” z Mikołowa skupiający zawodników rugby na wózkach.

Piotr Szymala – prezes „Startu” opowiedział, jakie szerokie wsparcie stowarzyszenie daje zawodnikom i jak to procentuje w postaci ich sportowych osiągnięć, często o randze międzynarodowej. To klub z wieloletnim stażem, ponad 5o lat, to około 300 zawodników, 10 sekcji sportowych, 12 trenerów. Wsparcie klubu jest bardzo potrzebne, ale to zawodnicy i trenerzy tworzą tę organizację, bez ich zaangażowania, nie byłoby sukcesów. Ważni są również rodzice, opiekunowie, wolontariusze, ich wsparcie umożliwia treningi nawet 6 razy w tygodniu.
Prezes Szymala podkreślił, że o środki finansowe trzeba zabiegać z wielu źródeł i trzeba się z nich rzetelnie rozliczać.

Każdy niepełnosprawny powinien brać z nas przykład
Jedną z par panelowych byli: Patrycja Haręza, multimedalistka mistrzostw Polski, reprezentantka Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w szermierce na wózkach i Jan Wroński dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON.

Patrycja sport poleca wszystkim, jej zdaniem to super sprawa. Umożliwia wyjście z domu, poznawanie nowych ludzi, zwiedzanie różnych krajów. – Każdy niepełnosprawny powinien wyjść z domu, a przynajmniej obejrzeć tę konferencję i brać z nas przykład – zaapelowała.

Dyrektor Jan Wroński zaznaczył, że PFRON nie może bezpośrednio wspierać indywidualnie sportowców. Fundusz prowadzi rehabilitację zawodową i społeczną, a w społecznej wspiera sport niepełnosprawnych za pośrednictwem organizacji przede wszystkim non-profit, które cały przychód przeznaczają między innymi na działalność sportową.
Środki z PRFON można pozyskać uczestnicząc w konkursach, są one przekazywane również do marszałka i starostów. Na każdym terenie działają jakieś organizacje, które powinny uzyskiwać wsparcie i możliwość rozwoju, a środki PFRON-u powinny być tylko uzupełnieniem – podkreślił dyrektor Wroński.

W trakcie konferencji zaprezentowano również dyscypliny sportowe uprawiane wyłącznie przez sportowców z niepełnosprawnościami, takie jak rugby na wózkach, goalball i showdown, które wzbudziły duże zainteresowanie uczestników.

Kolejnymi panelistami byli Grzegorz Skrzeczek i Marcin Chroszcz, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. osób niepełnosprawnych, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Rodziny Urzędu Wojewódzkiego.
Urząd Wojewódzki w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi ogłasza konkursy dla nich i tylko w ten sposób może wspierać finansowo osoby z niepełnosprawnościami, dysponując wyłącznie środkami, które otrzymuje z ministerstwa – zauważył M. Chroszcz.

Grzegorz Skrzeczek połączył dwie swoje pasje – pracę z osobami po amputacji i piłkę nożną (były piłkarz), od początku, od 2011 działa w dyscyplinie w ampfutbolu, obecnie asystent trenera reprezentacji Polski, fizjoterapeuta. Przedstawił różnice między ampfutbolem, a „normalną” piłką nożną, opowiedział o międzynarodowych sukcesach kadry narodowej, a jest się czym chwalić i życzyć podobnych polskim piłkarzom o dwóch nogach.

Każdy z uczestników konferencji mówiąc o sporcie na wózkach wspominał o Fundacji Aktywniej Rehabilitacji, FAR, która działa terenie całej Polski od 37. lat. Zajmuje się aktywizacją społeczną osób z uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W dyskusji uczestniczyli Karolina Swoboda – instruktorka aktywnej rehabilitacji, z wykształcenia fizjoterapeutka, pedagog oraz Marcin Batko – zawodnik drużyny unihokeja, również instruktor FAR.
Do FAR często trafiają osoby bezpośredni po urazach, one muszą najpierw poradzić sobie z własną psychiką, z sytuacją rodzinną i zawodową, bo to zmiana dla wszystkich bliskich.
Wzorcem osobowym w fundacji jest właśnie instruktor na wózku, który instruuje, jak należy wykonać te wszystkie czynności, których uczymy się jako dzieci. Człowiek na wózku uczy się ich drugi raz… To szereg etapów, ktoś się „pozbiera” za rok, a ktoś za dwa, inny potrzebuje pięciu lat.
Praca FAR polega na tym, żeby pokazać, że jednak jest życie po urazie, że można nadal funkcjonować.

Podsumowanie
W konferencji licznie uczestniczyli radni powiatowi, przedstawiciele samorządów z całego powiatu, nie tylko instytucji i stowarzyszeń zajmujących się problemami osób z niepełnosprawnościami.
Zakładanym celem, obok poruszenia tematyki związanej z rolą sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami, było wskazanie na jakie bariery napotykają osoby z niepełnosprawnościami i pokazanie środowiskom opiniotwórczym, że sport jest nie tylko skuteczną i atrakcyjną formą rehabilitacji, ale fenomenalnie aktywizuje i wpływa na cały rozwój człowieka borykającego się z dysfunkcjami.

Ten cel z pewnością został osiągnięty. Starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego potwierdził, że wszyscy byli pod wielkim wrażeniem, również poczucia humoru i dystansu do swoich niepełnosprawności, a jednocześnie wzajemnego szacunku.

Powiat bieruńsko – lędziński funduje stypendia finansowe dla sportowców.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska, oprac. IKa

Data publikacji: 15.05. 2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również