Wings for Life World Run 2015 – Fakty i liczby

Do biegu zarejestrowało się 101 280 zawodników ze 155 krajów. Na cele fundacji Wings for Life zebrano ponad 4,2 mln euro, co przyczyni się do postępu w wynalezieniu metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.

Dziesiątki tysięcy ludzi stanęło w niedzielę, 3 maja na starcie biegu, czym zwieńczyło tygodnie, a nawet miesiące przygotowań. W pogoń za nimi wyruszyło 70 samochodów pościgowych, a wszystko to odbyło się przed obiektywami kamer, z których przekaz ujrzał cały świat. Razem pokonano imponujący dystans 1 059 529 km – prawie trzykrotną odległość z Ziemi na Księżyc. Najstarszy uczestnik biegu urodził się w 1920 roku. Wystartował na trasie w RPA i pokonał 7,24 km. W Polsce do biegu zarejestrowało się ponad 3000 uczestników, co wyczerpało limit zgłoszeń, a z tych, którzy stanęli na starcie, ukończyło go 2854 osoby.

W Polsce wygrał Bartosz Olszewski, który pokonał 73,46 km. Najlepszą z pań w Poznaniu była Dominika Stelmach z wynikiem 41,84 km. Polska znalazła się na szóstym miejscu wśród 33 państw i 35 wszystkich lokalizacji, w których odbywał się bieg.

Na całym świecie bieg odbył się jednocześnie – start miał miejsce o 11:00 UTC. Najlepszy na świecie okazał się Etiopczyk Lemawork Ketema, który wygrał po raz drugi i w St. Polten w Austrii uzyskał wynik 79,9 km (prawie 2 km więcej niż przed rokiem). Wśród kobiet zwyciężyła Yuko Watanabe, która w Japonii, w Takashimie (start o 20:00 lokalnego czasu) pokonała 56,33 km. Zwycięzca z pierwszej edycji z Poznania, Grzegorz Urbańczyk wystartował w Melbourne (także w biegu nocnym – start o 21:00), gdzie przebiegł48,58 km i zajął 10. miejsce. Aga Głomb (zwyciężczyni z ubiegłorocznej edycji z Poznania), która także wybrała się do Australii zajęła20. miejsce wśród kobiet i przebiegła 29,72 km.

W Wings for Life World Run rywalizują także zespoły. Na świecie najlepsza okazała się ekipa niemieckiego aktora Matthiasa Schweighöfera. Średnio każdy z jej członków przebiegł 21,25 km. Drugi był zespół biegnącego z numerem startowym „1″, kierowcy Formuły 1, Daniela Ricciardo. W Polsce najlepiej poradziła sobie drużyna Adama Małysza. Z łącznym wynikiem 2079,34 km zajęła 5. miejsce na świecie i o ponad 100 km prześcignęła 6. globalnie zespół Gregora Schlierenzauera! Dwóch ze 108 członków teamu Orła z Wisły pokonało dystans większy niż maratońskie 42 195 metrów, a najdalej dotarł Daniel Kozieł – 48.62 km.

Nie podliczono jeszcze dokładnej liczby zjedzonych bananów. Szacuje się jednak że mogły ważyć nawet 28 ton! Pewne jest, że na trasie napoje i jedzenie podawały tysiące wolontariuszy, których nieoceniona pomoc została doceniona przez biegaczy i kibiców. Wykorzystano 8 ton sprzętu pomiarowego. Bieg odbył się w 12 strefach czasowych. Najbardziej oddalone od siebie lokalizacje (Gurgaon w Indiach i Santiago w Chile) dzieliło 16 866 km, a łączył jeden cel: Pobiec dla tych, którzy nie mogą.
Info: wingsforlifeworldrun.com

Data publikacji: 08.05.2015 r.