X Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
W dniach 27-29 czerwca 2014 r. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku już dziesiąty raz odbyła się największa w Europie impreza żeglarska dla osób z niepełnosprawnością.
Wzięło w niej udział 300 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu jachtach przez trzy dni uczyli się żeglarstwa.
Głównym organizatorem imprezy była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.
Prognozy pogody nie były optymistyczne lecz na szczęście się nie sprawdziły i przez cały czas trwania Festiwalu nie padało.
W piątek przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia. Wieczorem była zabawa plenerowa, do której przygrywała kapela z Kwidzyna.
W sobotę do obiadu w dalszym ciągu prowadzono zajęcia na różnorodnym sprzęcie. Ponieważ prognoza pogody na niedzielę była zła, po obiedzie organizatorzy zmienili plan i rozegrano dwa pierwsze wyścigi regat, pierwotnie planowanych na niedzielę. Walka była bardzo zacięta, gdyż puchary dla zwycięzców regat ufundował prezydent RP Bronisław Komorowski. Szczególnie wyrównany pojedynek toczyły Sasanki, ponieważ sternikami na nich byli uczestnicy zakończonych bezpośrednio przed Festiwalem XX Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością – członkowie narodowej kadry Polski.
Po pierwszym dniu regat prowadził Andrzej Bury (siedmiokrotny mistrz Polski) z dorobkiem 4 punktów, przed Waldemarem Woźniakiem i Marianem Zakowiczem, którzy mieli po 6 punktów. Tuż za nimi była Olga Górnaś-Grudzień – 8 punktów i Leszek Król – 9 punktów. Zapowiadał się pasjonujący pojedynek na niedzielę.
Wieczorem była zabawa z zespołem szantowym „Ostatnie takie trio” w hangarze „Pod Rekinem”, oraz grill. Uczestnicy zajadali się „kurczakiem po giżycku” ufundowanym przez Ubojnię Drobiu Górni i Synowie.
W niedzielę udało się rozegrać kolejne dwa wyścigi. Wystartowało 20 Sasanek, 8 DeZet i 8 Tang. Jak przewidywali obserwatorzy w klasie Sasanka walka trwała do końca i wszystko rozstrzygnęło się dopiero w końcówce czwartego wyścigu. Na podium stanęli Andrzej Bury (5 punktów), przed Waldemarem Woźniakiem (również 5 punktów) i Olgą Górnaś-Grudzień (6 punktów). Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody książkowe.
Komandor regat złożył podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy, zaś szczególne załogom złożonym z dziennikarzy Radia Gdańsk i Magazynu Hokej pod dowództwem Arka Chomickiego.
Wyniki regat
Sasanki:
1. Andrzej Bury, Zbigniew Wilk, Marek Nawrocki, Bożena Bień
2. Waldemar Woźniak, Beata Krasowiak, Jola Kuźnicka, Igor Polowczyk, Damian Ochman
3. Olga Górnaś-Grudzień, Robert Piotrowski, Henryk Arkuszewski, Adam Więcławski,
Andrzej Lech
Tanga:
1. Arkadiusz Chomicki, Karolina Szade, Sebastian Kulczyński, Artur Łukasik, Kazimierz Łukasik
2. Kazimierz Kulik, Wiktoria Ejm, Ewelina Makówka, Kuba Różański, Adam Rutkowski, Bartek Królikowski
3. Waldemar Duźniak, Anna Głowacka, Sylwia Krześniak, Michał Stasiak, Andrzej Witczak
DeZety:
1. Tadeusz Niewiadomski, Mirosław Lisiczyński, Mariusz Piasecki, Gabriel Bednarek, Halina Krzeszewska, Janina Skowerańda, Jadwiga Klimczuk, Anna Bartczyk, Sylwester Bartczyk, Teresa Jerzewska, Barbara Filipczak
2. Andrzej Szocik, Klaudia Stolarczyk, Tomasz Stolarczyk, Marianna Piasecka, Jadwiga Wypych, Leokadia Andrzejewska, Dominik Bluszke, Jadwiga Jóźciak, Aneta Kubiak, Małgorzata Stolczyk
3. Leszek Szeląg, Amanda Mela, Agata Talarowska, Patrycja Gosławska, Natalia Dylewska
Katarzyna Leśniewska, Weronika Galas, Patrycja Sarowska, Ewelina Batniak, Patryk Walczak, Kamil Tomaszewski
XI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością – I edycja
Bezpośrednio po zakończeniu Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych, w terminie 30 czerwca-2 lipca br., w tym samym miejscu rozegrano pierwszą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.
Pogoda była zmienna, ale mimo tego przeprowadzono sześć wyścigów systemem przesiadkowym. Wszyscy spodziewali się zaciętej rywalizacji między kadrowiczami, do których dołączył Wiesław Borowiecki – mistrz Polski z 2012 roku. Było interesująco, gdyż w załodze wielokrotnych mistrzów Polski nastąpiła zmiana sternika. Andrzeja Burego (który wygrał polskie eliminacje i razem z załogantką Olgą Górnaś-Grudzień będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata w klasie Skud 18, które będą rozegrane w sierpniu w Kanadzie) zastąpił dotychczasowy, wieloletni szotmen Marian Zakowicz. Zmiana ta okazała się niezwykle korzystna i „nowo-stara” załoga wygrała wszystkie wyścigi, nie dając rywalom żadnych szans. Dla bardziej obeznanych obserwatorów nie było to dużą niespodzianką, ponieważ Marian wygrywał już różne regaty. Był między innymi sternikiem załogi, która zdobyła tytuły Mistrzów Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych w 2010 roku.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Wszyscy zawodnicy uczestniczący w tej edycji zostali zaproszeni na drugą edycję XI Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 29–31 sierpnia 2014 r.
Wyniki:
1. Marian Zakowicz, Andrzej Bury, Bożena Bień
2. Olga Górnaś-Grudzień, Waldemar Woźniak, Adam Wójtowicz
3. Wiesław Borowiecki, Marek Kupras, Monika Wiśniewska
4. Rafał Szklarz, Bogdan Pieńczykowski, Tomasz Pawlik
5. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Helena Stodulska
6. Michał Dżugan, Aleksandra Haliczyn, Marta Boniakowska
Obie imprezy odbyły się przy wsparciu finansowym PFRON.
Tekst i fot.: Marek Winiarczyk
Data publikacji: 05.07.2014 r.