XV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W terminie 23-24  czerwca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej (MCŻiTW) w Giżycku rozegrano jubileuszową edycję tej imprezy, pomimo odmowy jej dofinansowania przez PFRON. Regaty odbyły się dzięki temu, że gościny i sprzętu  udzieliło bezpłatnie MCŻiTW Giżycko, a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu.

Organizatorami byli Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. W regatach nie wzięło udziału kilku czołowych żeglarzy, członków kadry narodowej żeglarzy z niepełnosprawnością, którzy startowali w tym czasie z sukcesami (Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak brązowy medal) na Mistrzostwach Europy EUROSAF, które zostały rozegrane w dniach 16-24 czerwca w Kilonii.

Przez cały czas trwania imprezy pogoda była dobra. Sobota była dniem treningowym. W niedzielę wyścigi rozpoczęto wcześnie rano. Było pochmurno, ale nie padało, pojawiało się trochę słońca, wiatr 2-3 B.

Do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Dwa pierwsze wygrał Michał Maculewicz przed Jarosławem Zastawskim. W trzecim zwyciężyła Marta Markuszewska przed Grzegorzem Włochowiczem. Gdy kończono trzeci wyścig siła wiatru wzrosła do 5-6 B. Ponieważ po rozegraniu trzech wyścigów wielu zawodników miało zbliżoną liczbę punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnich wyścigach.

Po przerwie nastąpiła zamiana jachtów i przy wietrze 3-4 B rozegrano kolejne dwa wyścigi. Czwarty wygrał Włochowicz przed Martą Markuszewską, a piąty Marta Markuszewska przed Feliksem Basłykiem. Walka o miejsca w pierwszej szóstce trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowej klasyfikacji regat.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Komisji Sędziowskiej i ratownikom zabezpieczającym regaty.