XXIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością za nami

W dniach 22- 24 czerwca w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych mistrzostw krajowych żeglarzy z niepełnosprawnością na świecie. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowało 20 załóg na sasankach w jednakowym trymie regatowym. Regaty były rozegrane metodą przesiadkową.

Pogoda była zmienna i miała duży wpływ na końcowe wyniki regat.
W czwartek było słonecznie. Ponieważ był wiatr około 4 B, a prognozy zapowiadały silniejsze szkwały zapadła decyzja o zarefowaniu żagli. Decyzja okazała się słuszna – pomimo zmniejszonych żagli część załóg miała problemy z opanowaniem jachtów.

Rozegrano trzy wyścigi. Doskonale żeglował Jacek Niżygorodzki, który w pierwszym wyścigu zajął trzecie miejsce, a dwa następne wygrał. Drugie miejsce zajmował Zdzisław Długokęcki który wygrał pierwszy wyścig, a po trzech zajmował drugie miejsce z dorobkiem siedmiu punktów. Zdecydowanie poniżej oczekiwań żeglował faworyt, członek kadry narodowej Marian Zakowicz, który miał w dorobkutylko 22 punkty.

W piątek był słaby wiatr i z trudem zdołano rozegrać zaledwie dwa wyścigi. W trakcie rozgrywania trzeciego wiatr ustał zupełnie i zaczął padać deszcz. Po dłuższym oczekiwaniu musiano przerwać wyścig. W tym dniu najlepiej żeglował Leszek Król, który najpierw był trzeci, a kolejny wyścig wygrał.

W sobotę nastąpiła kolejna zmiana pogody. Było pochmurnie, ale nie padało i był wiatr 2 – 3 B. Start do wyścigów nastąpił przed godziną dziewiątą i udało się rozegrać 4 wyścigi. „Obudził się” Marian Zakowicz, wreszcie równo żeglował i w rezultacie zdobył srebrny medal. Jeszcze lepiej żeglował tego dnia Dariusz Kuśnierz (drugie, drugie i pierwsze miejsce), ale w czwartym, ostatnim wyścigu zagapił się. Trasa wyścigu była skrócona, dobrze wystartował, był w czołówce na górnej boi, ale w żegludze na dolną boję posłuchał błędnej informacji kilu załóg, że wyścig jest przerwany, a nie skrócony i nie dokończył go. Stracił przez to pewne miejsce na podium.

Najrówniej w regatach żeglował Rafał Szklarz, który wprawdzie miał dwie wpadki, ale zgodnie z regulaminem regat, były dwie odrzutki. Walka o miejsca w pierwszej szóstce była bardzo zacięta do końca, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe.

Zwycięzcy otrzymali puchary (6 pierwszych załóg), medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i GARMIN Polska.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Komandor regat podziękował wolontariuszom (szczególnie członkom komisji sędziowskiej) za pomoc w organizacji regat.

Organizatorzy zaprosili zawodników do startów w wielu regatach, również dla osób pełnosprawnych, które będą przeprowadzane do końca sezonu żeglarskiego. Zaprosili ich także na XXX Jubileuszowe Mistrzostwa Polski za rok.

Wyniki:
1. Rafał Szklarz, Wojciech Klim, Bohdan Maślany (19 pkt.)
2. Marian Zakowicz, Adam Łukasik, Ewelina Jach (27 pkt.)
3. Jacek Niżygorodzki, Robert Makarski. Halina Liczmańska (29 pkt.)
4. Dariusz Kuśnierz, Krzysztof Arszułowicz, Jarosław Zieliński (30 pkt.)
5. Wojciech Liczmański, Stanisław Sawicki, Anna Trojanowska (33 pkt.)
6. Michał Rutkowski, Sylwia Klusek, NN (34 pkt.)
7. Leszek Król, Zygmunt Kaczorowski, Zdzisław Wieteska (37 pkt.)
8. Zdzisław Długokęcki, Janina Skierkowska, Barbara Wójtowicz (44 pkt.)
9. Wojciech Woś, Arkadiusz Głód, Justyna Kmiecik (55 pkt.)
10. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Jan Nowak (64 pkt.)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 26.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również