Zintegrowani sztangiści w Żywcu

Zintegrowani sztangiści w Żywcu

14 zawodniczek i 53 zawodników przybyło do Żywca, aby rywalizować o laury XI Integracyjnych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, które odbyły się w sobotę, 22 marca br.

Większość uczestników zjawiła się w Żywcu już w piątek, bowiem tego dnia w internacie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się oficjalne ważenie oraz odprawa techniczna, podczas której podzielono zawodników na poszczególne kategorie wagowe i grupy startowe.

Dla kadry polskich zawodniczek i zawodników z niepełnosprawnością był to sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które odbędą się w terminie 05-11 kwietnia 2014 r Dubaju (Emiraty Arabskie). Zawody w Żywcu to największa tego typu impreza w regionie, której celem jest popularyzacja dyscypliny olimpijskiej, jaką jest wyciskanie sztangi leżąc, a także integracja zawodników z niepełnosprawnością z pełnosprawnymi.

Zmagania siłaczy odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. O godzinie 10.00 uroczystego otwarcia zawodów dokonał Marek Czul – zastępca burmistrza Żywca i Stanisław Hańderek – prezes Stowarzyszenia Eurobeskidy, które było głównym organizatorem zawodów.
Zawody odbyły się według przepisów IPC w kategorii open kobiet;  o zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów według formuły Wilks’a, gdzie zaliczony ciężar jest mnożony przez współczynnik wagowy odpowiadający wadze ciała. Rywalizacja mężczyzn miała miejsce w 10 kategoriach wagowych; o zwycięstwie decydował wynik w kilogramach. Wyniki z zawodów były zaliczane do rankingu sportowców z niepełnosprawnością. Ponadto zawodnicy byli klasyfikowani w kategorii open do 72 kg i powyżej według Wilks’a.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Zwycięstwo po wspaniałej walce w ogólnej klasyfikacji open przypadło zawodniczce pełnosprawnej aktualnej mistrzyni i rekordzistce Polski – Agnieszce Tuczykont z Ornontowic, która wycisnęła sztangę ważącą 100 kg przy wadze ciała 62 kg i uzyskała 108,71 pkt. według formuły Wilks’a, drugie miejsce, uzyskując zaledwie o 0,5 pkt. mniej, wywalczyła Magdalena Konior – kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski wśród niepełnosprawnych, aktualna wicemistrzyni Europy, podopieczna trenera Stanisława Mirochy, reprezentująca Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Magda zaliczyła w konkursie 96 kg, a w dodatkowym czwartym podejściu uzyskała 100 kg, tj. o 5 kg więcej od własnego rekordu Polski w kategorii wagowej 61 kg. Na najniższym stopni podium stanęła Marzena Łazarz reprezentująca Start Tarnów, która zaliczyła 112 kg/97,8 pkt.

Wśród mężczyzn w kategorii open do 72kg najlepszym zawodnikiem został Sławomir Szymański, reprezentant Startu Wrocław, zwycięzca kategorii wagowej 54 kg z wynikiem 132 kg/132,76 pkt, przed kolegą klubowym Bartoszem Kuriatą – zwycięzcą kategorii wagowej 65 kg, który wycisnął sztangę ważącą 145 kg/121,83 pkt. przy wadze ciała 61 kg. Na trzecim miejscu uplasował się Marcin Górski, reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego z Warszawy. Zwycięzca kategorii wagowej do 59 kg uzyskał w trzecim podejściu 130 kg/112,6 pkt.

W drugiej grupie kategorii open – powyżej 72 kg nie miał sobie równych reprezentant gospodarzy zawodów Wawrzyniec Latus, który przy wadze ciała 78,7 kg uzyskał wspaniały rezultat w drugim podejściu – aż 193 kg/133,15 pkt. Wawrzyniec zrezygnował z trzeciego podejścia podchodząc do zawodów treningowo, gdyż szczyt jego formy ma przypaść na Mistrzostwa Świata w Dubaju. Wynik, który uzyskał zawodnik Stowarzyszenia Eurobeskidy jest wyższy aż o 13 kg wyższy od rekordu Polski tego zawodnika. Drugie miejsce wywalczył Grzegorz Wałga zawodnik pełnosprawny z Cieszyna zaliczając największy ciężar na zawodach 200 kg/118,56 pkt. Dwie próby tego zawodnika do ciężaru 210 kg nie zostały zaliczone przez sędziów. Trzecie miejsce na podium wywalczył Mateusz Woroszył, reprezentant Startu Białystok z wynikiem 190 kg/118,18 pkt.

W tym roku pula nagród finansowych jak i rzeczowych dla zawodników była wysoka. Ponadto dyrektor MOSiR w Kołobrzegu Andrzej Bejnarowicz ufundował trzy dwuosobowe zaproszenia na weekend do Kołobrzegu z dostępem na basen i siłownię, które zostały rozlosowane pośród wszystkich startujących uczestników zawodów. Nagrody i wyróżnienia na zakończenie zawodów, na których na jednym pomoście mogli rywalizować pomiędzy sobą zawodnicy z niepełnosprawnością i pełnosprawni, wręczali m.in. wicestarosta żywiecki Andrzej Kalata, Karolina Lewkowicz – asystentka posła na Sejm Stanisława Szweda, Adam Fabia – asystent posłanki na Sejm Mirosławy Nykiel, Grzegorz Leski – sędzia główny zawodów, Stanisław Handerek – prezes Stowarzyszenia Eurobeskidy.

Podsumowując start zawodników, w tym kadrowiczów, należy wspomnieć, iż osiągnęli wyniki na dobrym poziomie, co jest pozytywnym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata. Mamy nadzieję iż mimo mocnej konkurencji na świecie, nasi reprezentanci wrócą z nich z medalami.
Patronat honorowy nad przebiegiem zawodów objął Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Zorganizowanie tej imprezy byłoby niemożliwe bez wsparcia wypróbowanych sponsorów, którzy już od kilku lat wspomagają je i nagradzają zawodników za ich wolę walki. Organizację zawodów wsparli: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Hańderek, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Aqua Bielsko-Biała, Elmontaż Sp. z o.o., Ekolplus, MPWiK Żywiec Sp. z o.o., Kotelnica Białczańska, Żywiec Zdrój, Krajcar – Żywiecki Browar Rzemieślniczy, Wodpol Sp. z o.o.
Patronat medialny nad zawodami objęła redakcja: TVS, Radio Bielsko, Dziennik  Zachodni.

Zobacz galerię…
Tekst i fot.: Grzegorz Leski

Data publikacji: 27.03.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również