Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych w Muzeum Narodowym w Warszawie

3 grudnia 2008 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie ogłoszono Dniem Otwartym dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Dla ułatwienia zwiedzania wyznaczeni zostali specjalni przewodnicy. Przygotowano również prelekcje dotyczące najciekawszych zabytków i wybitnych dzieł sztuki. Zaplanowane zostały koncerty w wykonaniu osób niepełnosprawnych, a także prezentacja rzeźb wykonanych przez osoby głuchoniewidome podczas warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Muzeum Narodowe od kilku lat działa na rzecz likwidacji barier architektonicznych, które utrudniają korzystania z muzealnych ekspozycji osobom niesprawnym ruchowo. Obecnie kierownictwo placówki planuje specjalną trasę zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących w Galerii Sztuki Starożytnej.

Kierowniczka Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowego Katarzyna Rokosz stwierdza, że eksponaty muzealne zostaną zaprezentowane w sposób umożliwiającym osobom niewidomym wykorzystanie zmysłu dotyku, a dzieła, których nie da się dotykać będą dokładnie omawiane przez audioprzewodniki. Miejmy nadzieję, że inicjatywa udostępnienia zbiorów osobom niewidomym w sposób przystosowany do możliwości ich percepcji, stanie się wkrótce codziennym i rzeczywistym faktem.

Warto wspomnieć, że zeszłoroczne Dni Otwarte dla osób niepełnosprawnych w Muzeum Narodowym umożliwiły bliski kontakt z ekspozycją muzealną grupie liczącej tysiąc osiemset tych osób.

Zetes

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również