Felionoterapia w WTZ „Promyk” w Żninie

Felionoterapia w WTZ „Promyk" w Żninie

Najnowszą metodą stosowaną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Żninie jest od niedawna felinoterapia, czyli terapia przy pomocy kota. Jest to jedna z form zooterapii lub inaczej animaloterapii.

Opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jest to terapia przełamująca różne ograniczenia, ułatwiająca komunikację, rozwijająca zdolność okazywania uczuć i emocji. W terapii pomagają wolontariusze – członkowie Stowarzyszenia „Kalejdoskop Żnin”.

Rysunek1

domek_dla_kota IMG_0587

 

Felinoterapię z zaskakującymi skutkami można stosować u:
· osób nadpobudliwych
· dzieci autystycznych
· osób z chorobą Downa
· osób z zaburzeniami zachowania i emocji
· osób z zaburzeniami lękowymi
· osób nieśmiałych i zahamowanych społecznie
· osób i zdrowych, których chce rozwijać inteligencję emocjonalną, ekspresję twórczą, empatię
· u pacjentów w szpitalach, co pomaga łatwiej znosić chorobę
· przy różnych zaburzeniach i problemach u ludzi dorosłych i starszych.

W 2010 roku placówka zaadoptowała dwa koty ze schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy, które zostały odrobaczone, zaszczepione.
Następnie w formie konkursu wybrano zwierzętom imiona: Kuba i Mruczek. W pracowni ogrodniczo-stolarskiej zbudowano domek i drapaki, w pracowni kroju i szycia – legowiska wykonano legowiska. Uczestnicy sprawują nad nimi opiekę: karmienie, czesanie, zabiegi higieniczne. W każdej pracowni realizowane są elementy programu felinoterapii: nauka prostych scenariuszy, piosenek, pisanie prostych tekstów do gazetki, planowane są spotkania z weterynarzem, zajęcia fotograficzne oraz wyjazd na wystawę kotów rasowych.
Kontakt z kotami ma pozytywny wpływ na psychikę uczestników, wyraźnie poprawia ich nastrój, obniża poziom lęku, przełamuje bariery i zahamowania. Kotki czują się u nas bardzo dobrze.

Placówka prowadzi również sprzedaż akcesoriów dla kotów /kontakt – 52 30 28 801 w. 22/:
– domki /w zależności od wielkości i od tego czy lakierowany lub impregnowany lub „surowy”, do uzgodnienia telefonicznego rozmiar, ilość elementów dodatkowych /drapaków, półek/ od 70- 200 zł,
– legowiska /30 – 50 zł/,
– drapaki /w zależności od wielkości od 5- 15 zł za sztukę/.

Jednostką organizacyjną WTZ „Promyk” jest Liga Kobiet Polskich Koło w Żninie przy Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim w Bydgoszczy. Placówka obejmuje opieką 35 osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Główna formą terapii jest rehabilitacja zawodowa i terapia zajęciowa.

Beata Stępień
/WTZ „Promyk” Żnin/

 

 

 

 

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również