„Jeśli pomagać – to wspólnie”

„Jeśli pomagać – to wspólnie"

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony co roku ma służyć upowszechnianiu informacji o barierach utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie i potrzebach osób niepełnosprawnych.

W tym dniu niepełnosprawni pragną zachęcić wszystkich do działań na rzecz pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym oraz lepszego zrozumienia problematyki niepełnosprawności.

Na tę okoliczność 2 grudnia Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach już po raz 6 zaprosił na spotkanie integracyjne w Bibliotece Śląskiej, w tym roku pod hasłem „Jeśli pomagać – to wspólnie”.
Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Skowronek ujawniła, że tego jednego dnia nie chce myśleć o codziennej pracy i troskach, tylko pobyć razem z młodzieżą i cieszyć się ich radością i świętem.
Ważnym punktem tegorocznych obchodów była prezentacja dokonań paraolimpijczyków z województwa śląskiego, którzy uczestniczyli w igrzyskach w Rio de Janeiro. Przybyli dwaj trenerzy oraz „srebrny” lekkoatleta Janusz Rokicki, który zwrócił się przede wszystkim do młodzieży obecnej na sali: – Zawodnik, aby stanąć na podium musi wykonać bardzo ciężką pracę, ale potem jest tak wielka radość, że nie da się tego opisać. Dlatego warto jest walczyć i uprawiać sport choć by po to, żeby takie chwile przeżywać – agitował z uśmiechem.
Do zebranych zwrócił się – przez nagranie wideo – Marek Plura, poseł do Parlamentu Europejskiego, który przybliżył przebieg prac związanych z wprowadzeniem Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej oraz Europejskiego Aktu o Dostępności.
Przewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału PFRON, Anna Wandzel: – To, co nas dzisiaj łączy to przede wszystkim działania dla i na rzecz osób niepełnosprawnych. Chcieliśmy się spotkać z przedstawicielami instytucji, które na co dzień z nami współpracują i podziękować im za tę współpracę. Dzisiejszy dzień jest dedykowany głównie młodzieży i jej właśnie chcieliśmy zaprezentować paraolimpijczyków z naszego regionu, żeby młodzi ludzie zobaczyli jak wiele można osiągnąć mimo niepełnosprawności, a sportowcom przy okazji serdecznie podziękować za ich wysiłek i wspaniałe osiągnięcia.
Dyrektor Barbara Daniel, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, organizator imprezy, podkreśliła: – Taki dzień jest dobry, żeby powiedzieć o potrzebach niepełnosprawnych, o ich problemach z jakimi się borykają na co dzień, ale także by poświętować razem, spotkać się, porozmawiać o różnych sprawach. Przygotowaliśmy dzisiaj spektakl teatralny, aby to wyjście miało taki bardziej uroczysty i radosny charakter, żeby można było wyjść z domu i przyjemnie spędzić świąteczny dzień.
Na zakończenie Teatr Art. Event w Katowicach pokazał spektakl ,,Sekret Świętego Mikołaja”, który opowiada o przygodach rodzeństwa Marcina oraz Marceliny, które za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się, skąd Święty Mikołaj bierze prezenty dla wszystkich dzieci na świecie. Barwne i rozśpiewane przedstawienie było bardzo aktywnie odbierane przez dzieci na widowni, które żywo reagowały na to, co działo się na scenie. Przedstawienie to spektakl familijny, zapewniający sporą dawkę świetnej zabawy.
Drugi dzień grudnia w Katowicach był autentycznym świętem ludzi niepełnosprawnych. Mogli przyjść do wspaniałego wnętrza, spotkać się z wieloma ludźmi, obejrzeć świetne przedstawienie i przede wszystkim dobrze się bawić.
Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 08.12.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również