Koncert dla jubilatów małżeńskich

Idą przez życie razem od wielu, wielu lat. W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia prezydent Katowic Marcin Krupa wręczył medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie parom z tego miasta.

Scenariusz uroczystości złotych, czy diamentowych godów w Katowicach  jest zawsze podobny: po części oficjalnej, przychodzi ta mniej oficjalna, czyli odbywają się uroczyste koncerty dla jubilatów małżeńskich obchodzących co najmniej 50. rocznicę ślubu. W tym roku 30 października zaproponowano muzykę Schuberta, Rossiniego, Edwarda Griega i Maurice’a Ravela. Po uczcie duchowej zaproszono uczestników uroczystości na słodki poczęstunek i napoje.

Para małżeńska, która przeżyła ten czas razem, jest zameldowana w Katowicach i wystąpiła poprzez Urząd Stanu Cywilnego z wnioskiem do prezydenta RP, otrzymuje odznaczenie państwowe z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego wraz z nagrodą pieniężną. Odznaczenia wylosowanym dziesięciu parom wręczał prezydent miasta w trakcie uroczystego spotkania. W tym roku odbywa się ono w NOSPR. W Katowicach każdego roku ponad 600 par ubiega się o przyznanie takiego wyróżnienia i co roku około 600 parom przyznawane jest to odznaczenie. Do tej grupy należy dodać osoby, którzy świętują kolejne okrągłe rocznice: 60, 65 i 70 lat małżeństwa.

Wytrwałość małżonków w trakcie uroczystości chwalił Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. – Co pół minuty rozpada się jedno małżeństwo w Europie, na pierwszym miejscu są Niemcy, potem Francja Wielka Brytania, Hiszpania, niestety jako Polska jesteśmy na piątym miejscu. Dlatego możliwość popatrzenia w oczy ludziom, którzy są dobrzy, są razem tyle czasu i są zadowoleni z życia, to wielka przyjemność – oceniał.

– Odnosząc się do tych statystyk, możemy uznać, że w Katowicach jeszcze jest na kim budować – mówił prezydent Krupa i dodał: – Patrząc z punktu widzenia urzędnika, tworzycie tę najmniejsza, tak ważną komórkę społeczną, jaką jest rodzina – komentował.

Jubilaci wspominali gdzie się poznali, zdradzili także też swoją metodę na wieloletnie pożycie małżeńskie.

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 31.10.2022

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również