Konieczna integracja działań powiatowych rad ds. osób niepełnosprawnych
- 29.05.2013

Konieczna integracja działań powiatowych rad ds. osób niepełnosprawnych
Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy marszałku województwa śląskiego oraz pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych i równych szans zaprosili pełnomocników ds. osób niepełnosprawnych oraz przedstawicieli powiatowych społecznych rad ds. osób niepełnosprawnych na konferencję.
Konferencja „Integracja działań społecznych powiatowych rad ds. osób niepełnosprawnych – propozycje obszarów współpracy w świetle Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych” odbyła się w Sali Kolumnowej gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, 27 maja br. i była pierwszym spotkaniem tego gremium.
Anna Dziąsko, przewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy marszałku województwa śląskiego, na wstępie z radością powitała gościa spotkania, posła na Sejm RP Marka Plurę. Omówiła „Europejską strategię w sprawie niepełnosprawności 2010-2020″, jej założenia, ustalenia. Zwróciła uwagę, że ogłoszono ją jeszcze przed ratyfikowaniem Konwencji ONZ. Podkreśliła, że Strategia wzywa do wspólnego działania na rzecz stworzenia Europy bez barier dla wszystkich jej obywateli. – Dokument przypomina – stwierdziła prelegentka – że na Unii Europejskiej – jej państwach członkowskich – spoczywa odpowiedzialność za poprawę społecznej i ekonomicznej sytuacji osób z niepełnosprawnością /…/ Europejska strategia określa działania i mechanizmy potrzebne do wdrażania Konwencji ONZ w Unii Europejskiej.
Na koniec swojego wystąpienia A. Dziąsko raz jeszcze zaapelowała: – Konwencja ONZ dotyczy osób z niepełnosprawnością – uczyć trzeba ludzi, że mówimy o jakiejś niepełnosprawności, a nie o człowieku niepełnosprawnym.
Poseł Marek Plura wyraził nadzieję, że – Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych będzie nowym źródłem energii i działań na rzecz wyrównania szans osób z niepełnosprawnością. Wystarczyłoby więcej otwartości – stwierdził – by np. w szkolnictwie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością znaleźć dobre rozwiązania.
Już wcześniej A. Dziąsko zwróciła uwagę, że w tej dziedzinie „coś drgnęło”, bo nauka dla tej grupy dzieci i młodzieży jest obowiązkowa także do 18 roku życia. Poza tym doskonale działają Centra DZWONI w Zgierzu, Warszawie i Bytomiu. Szczególnie Bytom ma imponujące osiągnięcia w przygotowaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną do podjęcia pracy. Ale tego typu placówki bez stałych subwencji państwa, gwarantujących im oparcie finansowe – tłumaczyła – podlegają zbytnim „turbulencjom” podważającym poczucie bezpieczeństwa. a wręcz niosą poczucie zagrożenia upadkiem itp.
Self-adwokaci Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU w Bytomiu opowiedzieli o swojej pracy i działaniach w różnych pracowniach WTZ. – Chcemy być traktowani jak inni ludzie, inni pracownicy. Uważam, że są stanowiska dla takich ludzi z inną niepełnosprawnością – powiedział jeden z nich.
– Prosimy pracodawców, by nie dyskwalifikowali nas i po rozmowie kwalifikacyjnej zatrudniali. My chcemy pracować – dobitnie wyeksplikowali swoje postulaty. – Oczywiście to, że jesteśmy zajęci w WTZ nie będzie trwało wiecznie – stwierdzili na zakończenie swojego wystąpienia.
Bardzo interesujące były przykłady dobrych praktyk. O tym, że „trzeba się chwalić, bo to jest sposób na pokazanie dobrej roboty” mówiła już wcześniej przewodnicząca Anna Dziąsko.
Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w Jaworznie przedstawiła Maria Materla, pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. osób niepełnosprawnych. W tym mieście np. cały tabor komunikacyjny jest w pełni przystosowany dla osób starszych i z różnymi dysfunkcjami, przeszkolono wszystkich kierowców w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcją narządu ruchu.
Anna Wandzel, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON scharakteryzowała natomiast program „Aktywny Samorząd” jako przykład dobrej współpracy PFRON z samorządami. W sposób bardzo przejrzysty pokazała w swojej prezentacji zakres i sposoby tej współpracy, wskazując zadania i możliwości PFRON w likwidacji np. bariery transportowej poprzez m.in. pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, zakupie wózka inwalidzkiego, czy zdobycie protezy nawet o bardzo wysokiej jakości, o ile celowość zwiększenia tej jakości dla zdolności do pracy wnioskodawcy zostanie zarekomendowana przez eksperta PFRON, i wiele innych.
O modelu wsparcia osób z niepełnosprawnością przez ich asystentów w ramach realizowanego innowacyjnego projektu pn. „Centrum Asystentury Społecznej (CAS) – model wsparcia zadań OPS/PCPR w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością” mówił Grzegorz Żymła – członek Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością przy marszałku województwa śląskiego.
Bardzo bogaty program konferencji wywołał jednak pewien niedosyt tematów bezpośrednio związanych z wymierną działalnością powiatowych rad ds. osób z niepełnosprawnością. Marcin Mikulski, przewodniczący katowickiej rady wolałby usłyszeć np. jakie działania innowacyjne podjęły inne rady ds. osób niepełnosprawnych, wymienić się doświadczeniami etc. – Powinniśmy działać według jakiś reguł, stworzyć drogę do wypracowania konkretnych standardów funkcjnowania tych rad – zaapelował w dyskusji. Wskazał na konkretne osiągnięcia, jakim jest z pewnością konieczność zaakceptowania przez członków Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Katowicach każdego nowego projektu budowlanego pod kątem przystosowania dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsze spotkanie nie wyczerpało z pewnością wszystkich możliwych obszarów współpracy w świetle Konwencji OZN o prawach osób niepełnosprawnych dla integracji działań społecznych powiatowych rad ds. osób niepełnosprawnych, ale na pewno dostarczyło wiele dobrych wskazówek na następne.
Tekst i fot.: Iwona Kucharska
Data publikacji: 29.05.2013 r.
