Zawody w Wągrowcu zostały sfinansowane przez PFRON – mecenasa, któremu polski sport niepełnosprawnych wiele zawdzięcza. Do Wągrowca przyjechało kilkanaście reprezentacji klubów sportowych, stowarzyszeń i szkół z całej Polski – łącznie ponad 120 zawodników oraz kilkudziesięciu szkoleniowców i opiekunów m.in. z Wielkopolski, Lublina, Zamościa, Szczecina i innych ośrodków. Ponadto gościnie wystąpiła reprezentacja bocci Deutscher Behindertesportverband – Niemieckiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Pływacy startowali na basenie nowoczesnego Aquaparku w Wągrowcu a zawodnicy bocci w hali OSiR, w której gra znana wszystkim fanom piłki ręcznej „Nielba” Wągrowiec.
Boccię rozegrano w dwóch osobnych zawodach – jako Puchar Polski dla zawodników wyczynu wg. kryteriów sportu paraolimpijskiego i jako ntegracyjne Zawody Drużynowe dla zawodników na poziomie rekreacyjnym. Wągrowiec nie przypadkiem został wybrany na miejsce zawodów najdynamiczniej w Polsce rozwijającej się dyscypliny sportu paraolimpijskiego. W boccię grają osoby z poważnymi dysfunkcjami narządu ruchu przede wszystkim z mózgowym porażeniem dziecięcym. Właśnie w Wągrowcu dokładnie 20 lat temu poznański START po raz pierwszy w Polsce wprowadził tę grę do programu sportu osób niepełnosprawnych. Także w Wągrowcu odbyły się dwa lata temu pierwsze mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie. Wągrowiec w tym roku po raz kolejny okazał się miejscem szczególnym dla bocci bo w ostatnim dniu zawodów zawiązał się komitet założycielski Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych. Federacja powinna wkrótce zostać zarejestrowana a potem można oczekiwać, że do pierwszych ośmiu organizacji – założycieli przystąpi wiele nowych. Z ostrożnych szacunków wynika, iż może być ich co najmniej trzydzieści. Boccia ma przed sobą dobre perspektywy rozwoju ponieważ posiada wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, ale jest także doskonałą grą integracyjną. Boccia poza kształtowaniem sprawności fizycznej daje możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej. Jej przewaga nad innymi dyscyplinami adaptowanymi polega na tym, że ma proste zasady, nie stawia graczom żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych , posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych .
Integracyjne zawody pływackie rozegrano w następujących konkurencjach: stylem motylkowym, dowolnym, klasycznym i grzbietowym na dystansach 50 i 100 m i na 200 m stylem dowolnym.
Startowały reprezentacje klubów i stowarzyszeń Start w Zielonej Górze, Kaliszu, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Owińskach i Startu w Poznaniu
Rezultaty Pucharu Polski w bocci
Klasa BC2
I m. Urbański Mateusz, Barszczyk Patryk „Pamara” Lublin
II m. Jaskowska Natalia „Start-Żurawinka” Poznań, Włodarczyk Aleksandra „Start” Zielona Góra
III m. Wesołek Marta, Urbaniak Marta „Start-Żurawinka” Poznań
Klasa BC3
I m. Welzel Anders, Knoth Toma BSV Niemcy
II m. Brożek Łukasz „Konar” Warszawa, Stępniewski Konrad „Zieloni” Zielona Góra.
III m. Nowosadowski Bartłomiej, Kozyrski Michał „Krok za Krokiem” Zamość
Klasa BC4
I m. Krajewski Dominik, Krajewski Paweł „Krok za Krokiem” Zamość
II m. Dąbrowski Robert „Zieloni” Zielona Góra, Gawroński Daniel „Start” Szczecin
Rezultaty Integracyjnych Drużynowych zawodów w bocci
I m. „Krok za Krokiem” Zamość (Nowosadowski Michał, Kopiel Karolina, Pawluk Mateusz)
II m. „Czarni” Kaźmierz (Pietras Daniel, Pankowska Jolanta, Jujeczka Magdalena)
III m. ZS z Oddz. Integracyjnymi. nr 1 – Poznań (Tumidaj Norbert, Baierlain Patrycja, Sowiński Daniel)
Puchar Polski w bocci był najważniejszą w tym roku imprezą sportową w tej dyscyplinie ponieważ nie udało się, m.in. z przyczyn finansowych, zorganizować Mistrzostw Polski .
Romuald Schmidt, oprac. IRCa
fot.: Start Poznań