Ruszyły Lodołamacze 2013

Ruszyły Lodołamacze 2013

Już po raz ósmy odbywa się konkurs „Lodołamacze" przeznaczony dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Jest organizowany corocznie przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Inauguracja regionalnego etapu konkursu odbyła się w Chorzowie.

18 czerwca w małej sali sesyjnej Urzędu Miasta miała miejsce konferencja promująca tegoroczną akcję „Lodołamacze 2013″. Celem konkursu oraz towarzyszącej mu kampanii, jest uwrażliwienie pracodawców osób z niepełnosprawnością na ich problemy na rynku pracy oraz uhonorowanie tych, który na tym polu wyróżniają się w sposób szczególny.

Dla kogo konkurs

Mimo wielu kampanii społecznych, informacyjnych, większość pracodawców nie jest świadoma korzyści wynikających z zatrudnienia osób z tej grupy, obawia się  zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością, bądź też zraża się całą „papierkową robotą” związaną z otrzymaniem dofinansowania do takiego pracownika.

Te fakty pokazują skalę problemu, z którym postanowili walczyć organizatorzy konkursu Lodołamacze.
Jak mówi Anna Skupień, rzecznik prasowy POPON, konkurs służy także promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnością: – Jest to konkurs dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Ale nie chodzi tylko o pracodawców, chodzi również o instytucje, organizacje, inne osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, a więc o wszystkich, którzy zatrudniają takie osoby. Celem akcji jest zachęcenie pracodawców do zatrudnienia niepełnosprawnych, aby wskazać, że warto ich zatrudniać, bo są dobrymi pracownikami, że są firmy, które robią to bardzo dobrze”.

W ubiegłym roku w konkursie wzięło udział 330 pracodawców. Od pierwszej edycji uczestniczyło w nim ponad 2 000 pracodawców, w województwie śląskim było ich przeszło 250. Etap śląski odbywa się pod patronatem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły, prezydenta miasta Katowice Piotra Uszoka oraz prezydenta miasta Chorzów Andrzeja Kotali.

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa: – Bardzo się cieszę, że kolejny raz właśnie w Chorzowie możemy gościć kapitułę konkursu Lodołamacze. Chorzów od kilku lat stara się aktywnie uczestniczyć w akcjach niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, m. in. .realizując kampanie Chorzów bez barier”.

.

Warto ich zatrudnić

Anna Skupień: – Sytuacja pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne nie jest łatwa. Jest wiele problemów, z którymi się borykają, przede wszystkim prawnych, zmian, które dzieją się na bieżąco i które powodują, że pracodawcy nie do końca są zainteresowani zatrudnianiem tych osób, w takim wymiarze, jakiego byśmy oczekiwali. Nawet w ostatnich dwóch latach liczba osób zatrudnianych niepełnosprawnych zmalała, to jest bardzo niepokojące. Stąd wartość takiej kampanii, w której podkreśla się: warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, to są dobrzy pracownicy, którzy mogą pracować na równi z osobami pełnosprawnymi.

Jak dodaje Krzysztof Wostal, laureat śląskiego Lodołamacza 2012 w kategorii otwarty rynek pracy, przedsiębiorcy z niepełnosprawnością w grze rynkowej nie mają wcale taryfy ulgowej: – Jako przedsiębiorca mam takie same problemy, jak mają pełnosprawni przedsiębiorcy, czyli zmieniające się ciągle prawo, jakieś problemy z płynnością finansową – szczególnie na początku, odpowiedzialność za pracowników, którym trzeba w terminie wypłacić wynagrodzenia, odprowadzić różne składki od tych wynagrodzeń – analogicznie jak pozostali przedsiębiorcy.

Krzysztof Wostal jest właścicielem Instytutu Edukacji i Rozwoju Alfa Prim. Jego firma prowadzi między innymi szkolenia dla niepełnosprawnych, uczy obsługi komputera, pisania podań. Pracownikami firmy są osoby z niepełnosprawnością. Sam szef jest niewidomy i słabosłyszący, dlatego miał pewne obawy, czy sobie poradzi. Jak mówi teraz – już ich nie ma, w firmie pracuje świetna załoga.

Jednak klientów z niepełnosprawnością nie zdobywa się łatwo. Osoby te nie mają dużych dochodów, a nawet jeśli już je mają, to nie bardzo chcą podnosić swoje kwalifikacje, bo za to trzeba zapłacić. Wielu niepełnosprawnych uważa, że wszystko im się należy za darmo. Powoli to się jednak zmienia.

Zasady regulaminu

Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. W pierwszym etapie niezależne kapituły wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy pierwszego etapu automatycznie przechodzą do centralnego etapu konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2013. Przewodniczącym Krajowej Kapituły Konkursu Lodołamacze jest poseł Marek Plura. Laureatów z naszego województwa poznamy 16 września, natomiast ogólnopolskie podsumowanie odbędzie się 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Ogólnopolskim ambasadorem konkursu został w tym roku Zbigniew Zamachowski, lokalnym ambasadorem na Śląsku jest Jacek Stachursky.

Honorowym patronem konkursu jest Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP

(od 2007 roku corocznie patronat nad konkursem Lodołamacze obejmuje Małżonka Prezydenta RP).

Kategorie konkursowe

– Zakład pracy chronionej – pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej

– Otwarty rynek pracy – przedsiębiorcy otwartego rynku pracy, w tym również stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą i fundacje posiadające status przedsiębiorcy

– Pracodawca nieprzedsiębiorca – nie będący przedsiębiorcami, np. jednostka samorządu terytorialnego, w tym również, organizacje i pozarządowe nie prowadzące działalności gospodarczej

Kategorie dodatkowe

– Super Lodołamacz – dla najlepszego z najlepszych –  przedsiębiorcy, instytucji, zakładu

– Lodołamacz Specjalny – dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz niepełnosprawnych.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 lipca 2013 roku. Szczegółowe informacje o konkursie: www.lodolamacze.info.pl

Wśród patronów medialnych konkursu na Śląsku znajdują się od jego początku „Nasze Sprawy”.

Tekst i fot.: Ilona Raczyńska

Data publikacji: 25.06.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również