Skakać z głową, nie na głowę
- 23.05.2011
Program konferencji obejmował m.in. wystąpienie lek. Ireneusza Ryszkiela – dyrektora Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na temat „Urazy rdzenia kręgowego w województwie śląskim – dane statystyczne”.
Natomiast temat „Urazy kręgosłupa – aspekty medyczne” zaprezentował lek. Tomasz Wądek z Oddziału Urazów i Schorzeń Kręgosłupa i Paraplegii, Szpitala Chirurgii Urazowej im dr. J. Daaba w Piekarach Śląskich.
O kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” mówił Łukasz Strączek – dyrektor Centrum Integracja w Katowicach.
Mirosław Kapelan – trener drużyny rugby na wózkach DRAGONS opowiedział o przeżyciach osoby po urazie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.
Natomiast o roli aktywnej rehabilitacji w procesie integracji społecznej i zawodowej osób po urazie rdzenia kręgowego opowiedziała Marta Wadelik z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
Na zakończenie konferencji był czas na podsumowanie i dyskusję.
Konferencja była adresowana przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów oraz ratowników wodnych i medycznych oraz pracowników samorządowych, a także innych osób (kierowników kolonii i obozów, wychowawców kolonijnych), które pracują – szczególnie w okresie letnim – z osobami młodymi, najbardziej narażonymi podczas wakacji na ewentualne urazy rdzenia kręgowego.
Poruszający się na wózku inwalidzkim przewodniczący Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych poseł Marek Plura podkreślił: – Niepełnosprawność to nie koniec świata, ale każdy, komu po wypadku udało się w to uwierzyć wie, że musiał jakby narodzić się na nowo. A to niełatwe i bolesne przeżycie. Trzeba na nowo uwierzyć we własne siły, choć sił brak. Na nowo planować życie i mieć nadzieję, choć wokół wszystko jest bez nadziejne. Nie każdemu się udaje…
Zróbmy więc wszystko, żeby młodzi skakali z głową, a nie na głowę! Żeby ocalić ich przed tragedią, która rozegra się w kilka sekund zmieniając na zawsze całe ich życie, trzeba godzin solidnej dydaktycznej pracy, aby wpoić rozsądne zachowania. Zróbmy wszystko, żeby to lato było piękne i… nie ostatnie w ich życiu – naprawdę warto.
Organizatorem konferencji był Wydział Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.
IRCa