Tomczyk i Szymański najlepsi na pomoście w Przylesiu

W dniu 18.11.2012 r. na sali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w niewielkiej miejscowości Przylesie położonej w województwie opolskim, odbyły się III Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym bez używania koszulek wspomagających. Do rywalizacji w nich przystąpiło 67 osób w tym 11 kobiet i 56 mężczyzn z 11. klubów, w tym trzy zawodniczki z niepełnosprawnością reprezentujące Start Wrocław oraz 9 zawodników z niepełnosprawnością, 6. z Startu Wrocławia i 3.z Stowarzyszenia Rano z Opola oraz jeden zawodnik z Żagania.

W uroczystym otwarciu zawodów uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu brzeskiego. Otworzył je inicjator i główny organizator mistrzostw Dariusz Ilów. Podczas otwarcia zawodów podsumowano sezon startowy 2012 zawodników Sekcji Sportów Siłowych w Pogorzeli przy GZ LZS Olszanka i wręczono zawodnikom wyróżnienia oraz upominki.

Zawodniczki i zawodnicy z niepełnosprawnością były sklasyfikowane w kategorii open według formuły Wilks’a. Tylko Mariusz Tomczyk i Sławomir Szymański rywalizowali wśród zawodników pełnosprawnych. Małgorzata Tomczyk okazała się najlepsza zawodniczką wśród zawodniczek z niepełnosprawnością wygrywając zawody wynikiem 70,0 kg/ 80,024 pkt. Drugie miejsce przypadło Beacie Jankowskiej, która wycisnęła sztangę ważącą o 2,5 kg więcej od Małgosi, ale była zawodniczką cięższą i ostatecznie uzyskała 73,1525 pkt. Trzecie miejsce zajęła Alicja Więch 55,0 kg/ 58,784 pkt.

Wśród zawodników z niepełnosprawnością najlepszy okazał się Jakub Tokarz ze Startu Wrocław, który nie tylko dźwiga ciężary, ale z powodzeniem startuje w kajakarstwie, gdzie jest aktualnym wicemistrzem świata. Jakub uzyskał wynik 132,5 kg przy wadze ciała 74,6 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 94,764 pkt. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Wolski z wynikiem 97,5 kg/89,388 pkt. Trzecie miejsce także dla reprezentanta Wrocławia Michała Salamona, który przegrał różnicą zaledwie 0,3257 pkt. Michał zaliczył ciężar 102,5 kg/89,0623 pkt.

W rywalizacji z zawodnikami sprawnymi zobaczyliśmy dwóch zawodników na co dzień reprezentujących Start Wrocław, Mariusza Tomczyka i Sławomira Szymańskiego, którzy spełniali przepisy odnośnie startu wśród zawodników pełnosprawnych według przepisów IPF (International Powerlifting Federation) startując na ławce wąskiej. Swój start obaj zawodnicy mogą zaliczyć do bardzo udanych. Mariusz wygrał zdecydowanie swoją kategorię wagową 59 kg zaliczając wszystkie trzy podejścia i zwyciężył z wynikiem 167,5 kg, tj. o 2,5 kg więcej od własnego rekordu Polski wśród zawodników pełnosprawnych a Sławek zajął drugie miejsce zaliczając ciężar 132,5 kg. To nie koniec sukces tych zawodników. Po podliczeniu wyników na najlepszego zawodnika w klasyfikacji open okazało się że zwycięstwo odniósł zdecydowanie Mariusz Tomczyk uzyskując w punktacji Wilks’a145,0885 pkt., a drugie miejsce zajmuje Sławek z 134,6995 pkt. Obaj zawodnicy byli mocno naciskani przez reprezentanta Teamu Wrocław Artura Kiczuka, który w kategorii wagowej powyżej 120 kg podniósł największy ciężar podczas tych zawodów 230 kg a w trzecim podejściu podchodził do ciężaru 240 kg, ale niestety nie zostało ono zaliczone. Artur uzyskał 129,26 pkt i zajął trzecie miejsce.

Głównym organizatorem zawodów było: Gminne Zrzeszenie „Ludowe Zespoły Sportowe” w Olszance – Sekcja Sportów Siłowych Pogorzela oraz Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie, Wojewódzkie Zrzeszenie ,,Ludowe Zespoły Sportowe”, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance, Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start w Wrocławiu. Zostały one przeprowadzone na wysokim poziomie organizacyjnym, przebiegały w miłej oraz sympatycznej, integracyjnej i sportowej atmosferze. Należały do jednych z najlepiej zorganizowanych zawodów w Polsce. Swoją obecnością zaszczyciły je władze powiatu brzeskiego różnego szczebla, ich przedstawiciele byli obecni zarówno podczas otwarcia, jak i zakończenia zawodów. W przerwach pomiędzy poszczególnymi kategoriami oglądaliśmy pokazy grupy tanecznej i walk bokserskich. Zawodnicy zostali uhonorowani medalami, pucharami oraz licznymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów. Wszystkim sponsorom gorące podziękowania w imieniu zawodników, trenerów, działaczy PZKFiTS i organizatora składa Dariusz Ilów główny organizator.