Międzynarodowe kulinaria i występy artystyczne w Cafe Europa

Międzynarodowe kulinaria i występy artystyczne w Cafe Europa

Ciężkie mahoniowe drzwi prowadzą do ogromnej sali z wysokimi sufitami, antresolą i kamienną posadzką. Ściana z luster i długi bar z ciemnego, błyszczącego drewna. Pod sufitem dyskotekowa kula i kolorowe reflektory, a na stołach białe obrusy. Tak Cafe Europa w Katowicach, przy ul. Mickiewicza 9 wygląda obecnie.

Był rok 1900, kiedy na August Schneiderstrasse pod numerem 8 stanęła eklektyczna kamienica. Najpierw była w tym miejscu winiarnia, a od 1904 roku kawiarnia z dancingiem Café Atlantic. Przychodzili się tam bawić najbogatsi mieszkańcy przedwojennych Katowic. Ówczesna sala na piętrze z cudnym widokiem na August Schneiderstrasse była symbolem luksusu i wysokiej pozycji. Z balkonu tej kamienicy zaśpiewał kiedyś nawet sam Jan Kiepura.

Café Europa – bo taką nazwę otrzymał lokal po wojnie – funkcjonuje nadal i chyba mieszkają w nim jeszcze duchy odległych epok. Całe szczęście, bo tak staromodnie wytwornych restauracji nie ma już w Katowicach prawie wcale.

W tych klimatycznych wnętrzach jeszcze w marcu br. odbyło się niecodzienne przedsięwzięcie edukacyjno-kulinarno-artystyczne – VII Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne dla Uczniów Szkół Specjalnych. Inicjatorzy i gospodarze tego wydarzenia – Zespół Szkół Specjalnych Nr 8 – do wspólnej zabawy zaprosili reprezentacje szkół specjalnych miast partnerskich Katowic – Ostrawy (Czechy), Koszyc (Słowacja), Miszkolca (Węgry) i Kolonii (Niemcy). Ta ostatnia debiutowała na tej imprezie na okoliczność 25-lecia współpracy Katowic z Kolonią. Ślązaków reprezentował Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci Słabo Słyszących i Niedosłyszących oraz wszystkie sześć pozostałych katowickich Zespołów Szkół Specjalnych.

Do tej pory mistrzostwa odbywały się w restauracji Oko Miasta na Rondzie, ale w związku z jej remontem musiano poszukać innego lokalu. Okazało się, że nie ma z tym kłopotu, bo dzięki empatii i zrozumieniu pani Haliny Kruszak, właścicielki Cafe Europa, wynajęto go nieodpłatnie na cały dzień.

W dotychczasowych edycjach mistrzostw przygotowywano różne specjały: pierogi, kluski śląskie, roladę wołową, w tym roku był to szałot śląski, czyli sałatka jarzynowa. Starsze dzieci wykonywały to zadane pod kierunkiem zaprzyjaźnionego kuchmistrza z hotelu Senator – Andrzeja Śmietany, a młodsze – dekorowały stoły. Dodatkiem były kotlety schabowe przygotowane przez kuchnię w Cafe Europa.

Tradycją przedsięwzięcia są występy artystyczne reprezentacji poszczególnych szkół, co miało miejsce i tym razem. Były zatem scenki teatralne, pokazy taneczne, występy wokalne, skecze, a nawet pokaz multimedialny. Nam najbardziej podobał się występ taneczny myszek z ZSS nr 10 w utworze Chihuahua (Cziłała).

Każda reprezentacja została uhonorowana pamiątkowym dyplomem oraz słodkim czekoladowym upominkiem. Po południu zaplanowano uroczystą kolację i wspólną międzynarodową dyskotekę.
Po zakończeniu głównej części Mistrzostw Kulinarnych, goście z miast partnerskich zostali zaproszeni do szkoły organizatora przedsięwzięcia, gdzie z zaangażowaniem uczestniczyli w Europejskim Turnieju Drużyn przeprowadzanym przez pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice.

W ostatnim dniu pobytu zagranicznych gości wspólnie zwiedzono Muzeum Chleba w Radzionkowie. Spędzany wspólnie czas upływał w sympatycznej atmosferze, którą wszyscy chcieliby przedłużyć, zatem społeczność uczniowska i nauczyciele ZSS nr 8 w Katowicach zapraszają za rok na VIII edycję Międzynarodowych Mistrzostw Kulinarnych.

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Katowicach Małgorzata Gondek
– Celem naszej imprezy jest uświadomienie społeczeństwu, że uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, są pełnoprawnymi obywatelami, którzy aktywnie włączają się w życie kulturalne, społeczne i w przyszłości mogą to być świetni pracownicy. Od siedmiu lat udaje się nam to robić w dość nietypowej formule, właśnie Międzynarodowych Mistrzostw Kulinarnych.
Ich organizatorem i pomysłodawcą jest Zespół Szkół Specjalnych Nr 8 w Katowicach, jednak nie mogłyby one dojść do skutku bez współpracy i wsparcia Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, który jest współorganizatorem. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, który sponsoruje noclegi i wyżywienie mogliśmy zaprosić gości z zagranicy.
Środki na zakup produktów najczęściej uzyskujemy od sponsorów, częściowo również Rada Pedagogiczna finansuje to przedsięwzięcie, które jest sporym wyzwaniem logistycznym.
W tym roku gościmy przedstawicieli 11 szkół. Jest to 66 uczniów, plus nauczyciele i goście, łącznie około 80 osób. Rozrosły nam się te mistrzostwa w porównaniu z pierwszymi.
Warto je realizować, bo jest nimi rosnące zainteresowanie, wiele też zyskujemy dzięki kontaktom międzynarodowym. Dzięki współpracy z Miszkolcem nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w międzynarodowym biegu przełajowym na Węgrzech. Przebywali tam trzy dni. Mnóstwo wrażeń, świetna współpraca. Wyjazd ten był możliwy również dzięki współpracy z Urzędem Miasta, który sfinansował transport. Ponadto uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczestniczą w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanym przez szkołę w Ostrawie. Ostatnio tematem przewodnim było „Moje rodzinne miasto”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 22.03.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również