Wydłużanie życia chorych poprzez kontakt internetowy
Obiecujące wyniki badań przedstawili onkolodzy z USA podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), który odbył się 2-6 czerwca w Chicago.
766 chorych z zaawansowanym stadium różnych nowotworów litych, m.in. raka płuca i raka sutka, poddano badaniom. Część z nich relacjonowało lekarzom swoje objawy podczas chemioterapii przez proste narzędzie internetowe STAR (Symptom Tracking and Reporting), pozostali o objawach informowali podczas wizyt u lekarza lub w przypadku niepokojących objawów dzwonili do ośrodka medycznego.
Musieli oni co tydzień raportować różne objawy towarzyszące ich procesowi chemioterapii oraz oceniać ich natężenie w określonej skali.
Okazało się, że chorzy informujący o swoich objawach za pośrednictwem systemu STAR żyli średnio pięć miesięcy dłużej niż chorzy z grupy kontrolnej (odpowiednio 31 i 26 miesięcy).
Wydawać by się mogło, że nie jest to nadzwyczajne osiągnięcie, ale należy podkreślić, że efekt ten jest większy niż uzyskiwany z użyciem tzw. celowanych leków. Ponadto poprawiła się jakość życia tych chorych, a także spadła liczba hospitalizacji. Byli też w stanie dłużej tolerować tę terapię mimo, iż często daja ona ostre, nieprzyjemne objawy.
System STAR jest na razie w fazie eksperymentalnej. Wyniki przeprowadzonych badań przemawiają za szerszym jego stosowaniem w praktyce terapeutycznej.
kat
Data publikacji: 09.06.2017 r.