Majówka i przegląd artystyczny

Majówka i przegląd artystyczny

W pięknej scenerii gościnnego Domu Kultury „Pod lipami" i otaczającego go parku w Katowicach-Giszowcu świętowano 21 maja Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, którego głównym organizatorem był po raz czwarty Warsztat Terapii Zajęciowej „Unikat" z Katowic.

W poprzednich latach aura nie sprzyjała uczestnikom, tym razem wszystko się udało. Imprezę rozpoczęto kolorowym korowodem (pochodem) uczestników warsztatów z różnych miast Śląska wokół parku przy Domu Kultury, by następnie zainteresowani mogli brać udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i tanecznych. Można było również spróbować swoich sił w grze na bębnach.

W ramach Dnia Godności odbyły się pokazy konkursowe warsztatów. Inscenizacje taneczne, teatralne, recytatorsko-wokalne, pantomimy z wykorzystaniem ciekawych rekwizytów, elementów dekoracyjnych, strojów zostały docenione przez jury, w skład którego wchodziła m.in.: Patrycja Rojek, kierownik WTZ Unikat. Ona też ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody zwycięzcom.

Nagrodzeni tegorocznego konkursu:
WTZ Promyk z Katowic – wyróżnienie
WTZ z Sosnowca, zespół „Evergreen” – wyróżnienie
III miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach, „Klucze do nieba”
II miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 7 za improwizację wokalną „Pieśni legionowe w pigułce” na podstawie wierszy J. Brzechwy
Nagroda główna: WTZ z Chorzowa za inscenizację teatralno-wokalną „Samotność w duchu Bajora”.
Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny wszystkich zaprezentowanych inscenizacji.

Zwrócenie uwagi na osiągnięcia osób niepełnosprawnych intelektualnie jest bardzo ważne, czują się potrzebni, docenieni, zwiększa się poczucie własnej wartości, nie czują się wykluczeni ze społeczeństwa.
Po wręczeniu nagród i podziękowaniach gościom, m.in. Stefani Gowdzie, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Katowic i jej asystentce, uczestnikom, opiekunom WTZ, Patrycja Rojek zaprosiła do dalszej zabawy, na którą nie trzeba było nikogo namawiać. Znane taneczne przeboje podrywały do tańca spontaniczną publiczność, która „wyginała śmiało ciało”.
Partnerem w organizowaniu imprezy był Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Katowicach. W tym roku wsparł ją finansowo również Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Organizatorzy mają nadzieję na pozyskanie nowych źródeł finansowania aby poziom przedsięwzięcia był coraz wyższy.

Jolanta Kołacz
fot. Ryszard Rzebko

unikat_2195 unikat_2228 unikat_2196

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również