Jak oni śpiewają!!!
- 26.11.2009
Jak oni śpiewają!!!
Na zdjęciu z lewej Wojciech Kotylak
Dariusz Jezierski: Co to takiego, ów Śląski Nieprzetarty Szlak?
Wojciech Kotylak: To cykl imprez adresowanych do osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i instruktorów. Do uczestniczenia w naszych imprezach zapraszamy osoby niepełnosprawne z województwa śląskiego. Od początku jesteśmy integralną częścią Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, który zapoczątkowany został 20 lat temu przez Michała Stanowskiego na Lubelszczyźnie. Pomagają nam wolontariusze ze szkół średnich i wyższych naszego regionu. Naszą siedzibą stało się Kolegium Nauczycielskie kształcące pedagogów specjalnych w Gliwicach. U podstaw pomysłu wykorzystania idei NS na Śląsku leży podnoszenie poziomu pracy artystycznej (teatralnej i muzycznej) z naszymi podopiecznymi oraz dobra zabawa przy braku niepotrzebnej rywalizacji.
DJ: Ostatnie Spotkania z Piosenką odbywały się w Pyskowicach – okazało się, że reprezentanci Pyskowic należeli również do wyróżniających się uczestników…
WK: Dotychczas staraliśmy się aby każde wydarzenie artystyczne, odbywało się w innej miejscowości naszego regionu. Po raz pierwszy zagościliśmy w Pyskowicach. Czuliśmy się tam wręcz rodzinnie. Z wieloma uczestnikami spotkaliśmy się nie po raz pierwszy. Poziom prezentacji niepełnosprawnych artystów pyskowickich palcówek spowodował, że zostali oni nominowani przez Radę Konsultantów do reprezentowania województwa śląskiego na Międzynatrodowych Spotkaniach z Piosenką w Lublinie.
DJ: Ilu artystów przyjechało do Pyskowic?
WK: Z prawdziwą dumą mogę powiedzieć, że w Pyskowicach gościliśmy ich ok. 150 z Knurowa, Sosnowca, Gorzyc, Zabrza, Pyskowic, Katowic, Gliwic oraz gościnnie z Lublina i Skawiny Na scenie prezentowało piosenki blisko 70 artystów. Każde wydarzenie Śląskiego Nieprztartego Szlaku w naszym województwie to nowi uczestnicy, nowe placówki. To cieszy.
DJ: Kto reprezentował Śląsk na Spotkaniach w Lublinie?
WK: Nominowano czworo artstów ze Śląska: Agnieszkę Pączkowską i Barbarę Roik ze Stowarzyszenia TĘCZA – WTZ z Zabrza (opiekun: Adam Wróbel), Arkadiusza Bielaka z Zespołu Szkół Specjalnych z Pyskowic (opiekunowie: Marzena Mika oraz Daria Kotylak), Julię Ring ze Stowarzyszenia TĘCZA – WTZ z Pyskowic (opiekun: Seweryn Schuwald).
DJ: Jak zachęciłby Pan inne grupy do uczestniczenia w działaniach Nieprzetartego Szlaku?
WK: Myślę, że zachętą do uczestniczenia w naszych imprezach są emocje i dobre wspomnienia, jakie wynoszą uczestniczący w nich artyści z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. Mam sygnały, że klimat naszych spotakń zachęca do bycia z nami. Sądzę, że opinia krążąca o ŚNS sama rozpropaguje nasze propozycje. Staramy się aby na naszych spotkaniach nie było rywalizacji, aby była mozliwość prezentacji efektów pracy oraz najzwyklejsza wspaniała zabawa.
DJ: Jakie znaczenie ma sztuka w pracy z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną? Dlaczego warto? Co daje im kontakt ze sceną i publicznością ?
WK: Każde działanie artystyczne, które dostarcza jego uczestnikom pozytywnych emocji i estetycznych wrażeń, jest godne pochwały. Osoby z tym rodzajem niepełnosprawności (a takie dominują w naszych działaniach) tak samo przeżywają obcowanie z tańcem, muzyką, piosenką, tak samo są wrażliwe na to, co dzieje się na scenie. Warto zatem stwarzać sytuacje, w których mogą doznawać pozytywnych emocji, przeżywać uniesienia i cieszyć się razem z innymi. Dla wielu niepełnosprawnych to jedyna okazja by poczuć się ważnym i docenionym, by uwierzyć we własne siły.
DJ: Następne plany?
WK: Już niebawem wyślemy zaproszenia do uczestniczenia w konkursie plastycznym tematycznie związanym z ŻYWIOŁAMI. Uroczysty wernisaż planowany jest w marcu 2010 r. w Gliwicach. W styczniu chcemy zorganizować kolejne warsztaty teatralne dla instruktorów pracujących z osobami niepełnosprawnymi, a w kwietniu kolejne Spotkania Teatralne ŚNS (tym razem w sali MDK Gliwice – filia Bojków).
DJ: Gdyby ktoś zechciał skorzystać z waszej fachowej pomocy, jak może to zrobić?
WK: Zaprosiliśmy do współpracy konsultantów chcących podzielić sie swoimi doświadczeniami z zakresu pracy teatralnej, piosenki, tańca… Należy śledzić nasze poczynania, odwiedzać stronę Nieprzetartego Szlaku – www.nieprzetartyszlak.pl, a w razie pytań dzwonić lub słać maila: 669 998 621, 662 263 455, terapia_kasperek@wp.pl .
Rozmawiał: Dariusz Jezierski
fot. Śląski Nieprzetarty Szlak