Festiwal Otwartych Serc w Chorzowie

Artystów niepełnosprawnych, zespoły integracyjne oraz ich opiekunów i sympatyków zaprosił kolejny raz Starochorzowski Dom Kultury do wspólnego świętowania, organizując VII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych. Od 25 marca do 3 kwietnia 2011 r. spotkano się pięć razy, aby przez muzykę, taniec, teatr, plastykę oraz film promować twórczość artystyczną osób z niepełnosprawnością, zapobiegać wykluczeniu ich społecznemu oraz upowszechniać terapię przez sztukę.

Tegoroczne wydarzenia związane z Festiwalem zawierają kilka nowości. Pierwsza i najważniejsza to odejście od konkursowej formuły na rzecz przeglądu – koncertu oraz warsztatów plastycznych w miejsce konkursu plastycznego. W ramach festiwalowego „długiego weekendu” w dniach 25-27 marca odbyły się: Dzień Twórczych Warsztatów Plastycznych, Dzień Muzyki i Tańca, Dzień Teatru.

Zajęcia w ramach otwartych warsztatów plastycznych dla grup integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych odbyły się w 3 grupach tematycznych: cermika, batik i malarstwo. Z powstałych podczas jednego dnia pracy w SDK dzieł powstała wystawa pod nazwą „Dobrze patrzy się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”, której wernisaż odbył się 3 kwietnia 2011 r. podczas Koncertu Galowego Festiwalu Otwartych Serc. Następne dni to święto muzyki i tańca w wykonaniu artystów niepełnosprawnych, także przegląd miniatur teatralnych.

Wszystkich uczestników, poza widownią, oglądała komisja artystyczna, aby w późniejszym spotkaniu z instruktorami udzielić im wskazówek dotyczących dalszej działalności. Komisja przyznała również wyróżnienia, które były jednocześnie zaproszeniem do Koncertu Galowego Festiwalu, który odbył się 3 kwietnia 2011 r.

Wyróżnienia otrzymali:

– w kategorii instrumentalnej: zespół instrumentalny RYTM z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach, opiekunowie: Jagoda Walczyk-Kancik, Józefa Tomczyk

– w kategorii wokalnej: zespół AKUSTA MUSA z Warsztatów Terapii Zajęciowej – Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie, opiekun: Mirosław Borsuk
ex aequo Mariola Binaś z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, opiekun: Anna Akram

– w kategorii taniec/inscenizacja taneczna: zespół taneczny z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Gliwickiej w Zabrzu, opiekunowie: Agnieszka Stawiarska, Lucyna Trzepizur
ex aequo zespół wokalno-instrumentalno-taneczny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Istebnej, opiekun: Maria Probosz

– w kategorii teatralnej: zespół „Bajkowy Teatrzyk” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach, opiekun Anna Kupilas, Alicja Pieprzyca, Iwona Krogól, Teresa Gibała
ex aequo grupa teatralna „Walizka” ze Śląskiej Fundacji „Pomoc Niepełnosprawnym” w Chorzowie, opiekun Grażyna Grzegorek

Po raz pierwszy zaproszono również gości, którzy swoim występem uświetnili festiwalową Galę – wystąpił Kabaret „Drzewo, a Gada”.
„Drzewo co Gada i będzie gadać, czyli integracyjny kabaret założony przez ks. Marka Wójcickiego, w którego skład wchodzą Patryk Laksa z dziecięcym porażeniem mózgowym, ale ciętym i trafnym żartem oraz Jakub Nowrotek – chłopak z dysfunkcją stopy, ale za to z pięknym głosem. Na scenie bawią się słowem i melodią rozweselając zgromadzoną publiczność i niejednokrotnie wzruszając aż do łez. Kabaret porusza tematy niepełnosprawności ale i nie tylko.” (Monika Mierzwa)

Nowym punktem w programie Festiwalu Otwartych Serc był również, pierwszy na Śląsku, pokaz filmów ze specjalnymi napisami dla osób niesłyszących oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, przeprowadzony we współpracy z projektem „Poza ciszą i ciemnością” Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. W dniu 2 kwietnia 2011 r., w ramach inauguracji Kina „Poza Ciszą i Ciemnością” na Śląsku, został wyświetlony Film „Madagaskar 2″. Projekcja skierowana przede wszystkim do dzieci została poszerzona o specjalną prelekcję dotyczącą filmu. Dzieci w ramach spotkania z Łukaszem Turą odkrywały, co może zmieścić się w jednej, filmowej klatce. W rolę lektora specjalnych opisów filmu dla osób niewidzących i słabowidzących, które czytane były pomiędzy oryginalną ścieżką dźwiękową, wcielił się prezenter radiowy Krzysztof Opara.

Co jeszcze planują organizatorzy festiwalu? Spotkania z artystami w ramach koncertu „Pofestiwalowe śpiewanie”, ale również specjalne warsztaty dla instruktorów osób niepełnosprawnych, arteterapeutów, nauczycieli itp…

6 października 2011 r. w chorzowskim SKANSENIE odbędzie się „Pofestiwalowe śpiewanie” – spotkanie uczestników tegorocznej edycji Festiwalu oraz piknik malarski „Sielskie klimaty”.

7 października 2011 r. godz. 9.00 – 16.30 odbędzie się wykład oraz warsztaty skierowane do nauczycieli, pedagogów, opiekunów i instruktorów osób niepełnosprawnych oraz innych osób zainteresowanych tematyką terapii przez sztukę. Zaproszenie do poprowadzenia warsztatów przyjął prof. dr hab. Wiesław Karolak wykładowca kilku uczelni artystycznych, twórca wielu happeningów, performance, działań artystyczno-ekologicznych, autor książek z dziedziny sztuki, twórczości, arteterapii. Poprowadzi wykład „Sztuka jako dialog”, na którym doświadczeniu i usystematyzowaniu poddane zostaną przykłady zachowań ludzkich zaistniałe w trakcie różnych, codziennych sytuacji. Wykład zawierać będzie scenariusze ćwiczeń treningowych ułatwiających komunikowanie się z sobą i z innymi. Ćwiczenia te będą bazą do penetracji problemu JA taki jestem, JA taki chciałbym być oraz JA, MY, ONI. Wykład wzbogacony zostanie fragmentami filmów autorskich prezentujących warsztaty artystyczne z omawianego obszaru.

Uczestnicy wykładu zaproszeni zostaną również do udziału w warsztatach „Transformacje”. W warsztatach artystycznych-arteterapeutycznych zaprezentowane zostaną głownie takie zagadania jak upcykling – re-used zwany też często recycling art lub repurposed (reworked, refashioned, restyled, remade, restructured, redesigned). Zagadnienia te poszerzone zostaną o Downcycling, Pre-consumer waste, Post-consumer waste, 3R: reduce, reuse, recycle.
W warsztatach zaplanowano prace twórczą z szeregiem różnych „zbędnych” materiałów i przedmiotów jednocześnie tworząc refleksje zawierające metafory (przeniesienia do codziennego życia).
Wymienione zagadnienia związane z debatami filozoficznymi przeszły do najnowszych praktyk artystycznych oraz wkraczają w przestrzenie psychologii i arteterapii.
Aby wziąć udział w wykładzie oraz warsztatach należy przesłać do organizatora kartę zgłoszenia (do pobrania ze strony www.sdk.org.pl ) oraz uiścić wpisowe w wys. 35,- zł od osoby.
Całości festiwalowych przedsięwzięć towarzyszy fotograf, który przygotuje wystawę prezentującą przebieg wszystkich zdarzeń i zamykającą ich cykl na rok 2011. Odbędzie się 26 października 2011 r., godz. 14.00 w „Galerii na Strychu” Starochorzowskiego Domu Kultury.

Współorganizatorzy:
Wojewódzki Ośrodek Metodyczny
Poza Ciszą i Ciemnością

Patronat medialny:
Radio Katowice
Nasze Sprawy
TVP Katowice

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Aleksandra Borowiecka.

A.P.
fot. Ryszard Rzebko
Anna Zając

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również