W ZUS złożono już ponad 160 tys. wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
- 30.09.2019
Rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Prezes ZUS poinformowała w Radiu Zet, że od 2 września, czyli od momentu kiedy udostępniono formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych, do Zakładu wpłynęło już ponad 160 tys. wniosków. – Z kolei 790 tys. osób odwiedziło nasze sale obsługi klienta, by uzyskać informacje na temat tego świadczenia. To pokazuje, że zainteresowanie jest ogromne – przyznała prof. Uścińska.
Zaznaczyła, że w grupie 160 tys. osób, które złożyły już wnioski, ok. 49 proc. posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. – W pozostałych przypadkach będą orzekać nasi lekarze orzecznicy. (…) To są osoby niesamodzielne, więc lekarze orzecznicy będą także udawać się do ich miejsca zamieszkania – dodała.
Prezes ZUS mówiła, że od 4 października wnioski będzie można złożyć także przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Podkreśliła, że do wniosku będzie można dołączyć załączniki z dokumentacją potwierdzającą prawo do świadczenia.
Aby otrzymać świadczenie uzupełniające trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).
Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny do wniosku dołączyć ten dokument.
Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.
O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Bardzo istotne z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by Zakład mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS będzie zapraszał na badania już od pierwszych dni października.
Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji. (PAP)
Karolina Kropiwiec
Data publikacji: 30.09.2019 r.