W Płockiej Galerii Sztuki wystawa fotograficzna dla osób niewidomych

Jedno z eksponowanych zdjęć Piotra Augustyniaka

W Płockiej Galerii Sztuki 4 października odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Augustyniaka, która, dzięki audiodeskrypcji czytanej przez oprowadzającego oraz zapsiom Braille'a, dostosowana jest do potrzeb osób niewidomych.

Ekspozycja „Czarno na białym”, na którą składa się ok. 90 fotografii, została przygotowana we współpracy z płockim Stowarzyszeniem De Facto, działającym na rzecz osób niewidomych. W Płockiej Galerii Sztuki wystawa czynna będzie do 20 października.

Wśród prac Piotra Augustyniaka na ekspozycji znajdzie się 60 pojedynczych zdjęć – street photo, ukazujących codzienny obraz ulic i mieszkańców Płocka oraz cztery reportaże fotograficzne, w tym poświęcone osobom niepełnosprawnym, jak seria przedstawiająca zmagania zawodników ampfutbolu, czyli grających w piłkę nożną po jednostronnej amputacji kończyny dolnej.

– Zawód fotografa, fotoreportera polega na próbie uchwycenia chwili, podzielenia się historią, którą udało się zatrzymać w kadrze. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome mogą poznać utrwalone na fotografiach miejsca, przeżyć opowiedziane w ten sposób zdarzenia i emocje. To główny cel, jaki postawiliśmy sobie przygotowując wystawę wspólnie z Płocką Galerią Sztuki i Stowarzyszeniem De Facto – powiedział PAP Augustyniak.

Jak podkreśla Płocka Galeria Sztuki, wystawę „Czarno na białym”, pierwszą w tym mieście ekspozycję dostosowaną do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, niewidomi zwiedzą dźwiękiem i przez dotyk. Zapowiada też, że w trakcie trwania ekspozycji organizowane będą spotkania autorskie wraz z oprowadzaniem osób niewidomych i czytaniem audiodeskrypcji.

Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły, dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.

Anonsując wernisaż wystawy, Płocka Galeria Sztuki cytuje prezes Stowarzyszenia De Facto Renatę Nych: „Emocje. Tego oczekujemy wszyscy w kontakcie ze sztuką, niezależnie od sposobu jej odbioru. Zadaniem audiodeskryptora jest napisanie takiego tekstu, by obraz, w tym wypadku fotografia z audiodeskrypcją, także poruszał. By przeżycia niewidomych odbiorców były podobne do wrażeń widzących”.

Piotr Augustyniak (ur. 1979 r.) jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, w tym Local Press Photo 2006, 2007 i 2009, Dostrzeżeni 2011 oraz ogólnopolskiego konkursu inspirowanego twórczością Rembrandta i Wyspiańskiego, a także konkursu „Mój Płock” 2009, 2010, 2011, 2016, 2017. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od lat jest fotoreporterem prasowym, obecnie fotoreporterem PAP.

Stowarzyszenie „De Facto” działa w Płocku od 2006 r. Prowadzi internetowy klub filmowy osób niewidomych, internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych i kiosk z audioprasą. Organizuje również jedyny w Europie Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, którego dziewiąta już edycja odbyła we wrześniu tego roku. Tradycyjnie na program tego wydarzenia składają się m.in. seanse filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją, spotkania z reżyserami, aktorami i filmoznawcami oraz dyskusje i wykłady, a także koncerty muzyczne. (PAP)

mb/ aszw/, fot. Piotr Augustyniak

Data publikacji: 05.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również