Najważniejsze wydarzenia 2017 roku

120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej, preferencje w programie „Mieszkanie Plus”, łatwiejszy dostęp do rehabilitacji – na taką m.in. pomoc będą mogły liczyć rodziny w ramach programu „Za życiem”. Rada Ministrów podjęła 20 grudnia 2016 r. uchwałę ws. przyjęcia programu.

STYCZEŃ
120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej, preferencje w programie „Mieszkanie Plus”, łatwiejszy dostęp do rehabilitacji – na taką m.in. pomoc będą mogły liczyć rodziny w ramach programu „Za życiem”. Rada Ministrów podjęła 20 grudnia 2016 r. uchwałę ws. przyjęcia programu.
Ogólnopolska pielgrzymka osób niepełnosprawnych do grobu św. brata Alberta oraz pochód Drogą Królewską w Krakowie – to najważniejsze punkty obchodów 30-lecia Fundacji im. Brata Alberta, która wspomaga osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Uroczystości związane z jubileuszem trwały w trakcie całego roku.
Od 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy stracą prawo do świadczeń w związku ze śmiercią podopiecznego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne. Aby uzyskać prawo do tego świadczenia, opiekę należy sprawować co najmniej przez rok Dodatkowym warunkiem jego otrzymania będzie ukończenie co najmniej 55 lat przez kobietę oraz 60 lat przez mężczyznę i legitymowanie się stażem wynoszącym co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
27-letnia gdańszczanka Natalia Partyka zwyciężyła w 82. edycji plebiscytu Sportowiec Roku organizowanego przez „Przegląd Sportowy”, w kategorii Sportowiec z Niepełnosprawnością. Już po raz czwarty została paraolimpijską złotą medalistką igrzysk w tenisie stołowym. Startując w pięciu Paraolimpiadach, tylko raz, z Sydney – gdy miała 11 lat – nie przywiozła złota.

LUTY
25 lat temu powstało krakowskie Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Od początku prezesuje mu Cecylia Chrząścik – jego twórczyni i założycielka, autentyczny spiritus movens wszystkiego wówczas i wszystkiego teraz. To dzięki jej nietuzinkowej osobowości i charyzmie w krótkim czasie Stowarzyszenie zdobyło oddanych i wiernych przyjaciół wspierających jego działalność, bo organizacja ta nigdy nie korzystała z pomocy publicznej. Podopieczni mieli za co i gdzie wyjeżdżać, mieli na pomoce szkolne i plastyczne. I z roku na rok wzrastał poziom tworzonych przez nich prac. W ciągu 25 lat we wszystkich imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie „Bądźcie z nami” wzięło udział prawie 40 tys. dzieci! Ta liczba mówi sama za siebie!

KE przedstawiła raport z postępów w działaniach w ramach europejskiej strategii ws. niepełnosprawności przewidzianej na lata 2010–20. Unijne działania mają wspierać realizowanie ratyfikowanej przez UE Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich siedmiu lat udało się w UE m.in. poprawić ich dostęp do edukacji, zapewnić im lepszy dostęp do towarów i usług oraz ułatwić podróżowanie. W strategii wyszczególniono łącznie osiem obszarów wspólnego działania między UE a krajami członkowskimi: dostępność (towarów, usług i sprzętu wspomagającego), uczestnictwo (umożliwienie osobom niepełnosprawnym korzystanie w pełni z praw przysługujących obywatelom Wspólnoty), równość, zatrudnienie, edukacja, ochrona socjalna, ochrona zdrowia oraz działania międzynarodowe, jak promowanie praw osób niepełnosprawnych.
W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano IX Bojerowe Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. To już trzecie w tym sezonie zimowym regaty bojerowe dla osób z niepełnosprawnością. Jak zwykle regaty odbyły się bez żadnego dofinansowania. Andrzej Bury z Jastrzębia-Zdroju, który był zwycięzcą niemal wszystkich regat minionego sezonu żeglarskiego, potwierdził również swój prymat w spocie bojerowym i nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa.

MARZEC
U schyłku lutego odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP 2017, zorganizowane przez Zrzeszenie „Start” w Bielsku-Białej. Uczestników zakwaterowano we „własnym” Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich Start w Wiśle, zaś same zawody odbywały się na stoku Zagroń w Istebnej. W grupie alpejczyków z dysfunkcją wzroku dominował Maciej Krężel. W grupie stojących mężczyzn slalom wygrał Andrzej Szczęsny, dwa srebrne medale – Michał Chrobak. Michał Kłos zdobył złotol w slalomie gigancie. Niesamowitych emocji dostarczyli również panowie poruszający się na monoski, wśród nich: Igor Sikorski, Bartosz Mrozek i Zygmunt Gackowiec. Slalom gigant w kategorii niedowidzących ukończyły dwie zawodniczki – Anna Kosińska-Tadej i Kaja Dobranowska. W kategorii stojących startowała tylko Zuzanna Karpiel.
Dzięki wprowadzanym programom „Absolwent”, „Praca – integracja” oraz „Stabilne zatrudnienie” w ciągu roku zostanie zatrudnionych co najmniej 5 tys. osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział 22 marca prezes Zarządu PFRON Robert Kwiatkowski. – Chcemy stworzyć kompleksowy program aktywizacji zawodowej, wsparcia ich zatrudnienia – stwierdził. – Uważamy, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest polską racją stanu. Jest to jeden z największych potencjałów na rynku pracy. Przy odpowiednim wsparciu ok. 500 tysięcy osób z niepełnosprawnościami mogłoby znaleźć zatrudnienie – dodał.
Przed obiektywami aparatów fotograficznych stanęło osiem pięknych kobiet. Niektóre z nich „schwytane” w ciało niedoskonale sprawne. Wszystkie radosne i z dobrą energią. Ich portrety można było znaleźć w marcu w przestrzeni miejskiej Konina, znalazły się również na wielu portalach. – To już czwarta edycja kampanii „Piękno jest w nas”. Tym razem wzięły w niej udział kobiety, którym w różny sposób towarzyszy niepełnosprawność. Czasem wprost. Czasem tuż obok. Ale przekaz kampanii jest jeden – aby w człowieku widzieć człowieka, a nie jego wózek lub kule – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ, inicjatorka kampanii.

KWIECIEŃ
3 kwietnia rozpoczęły się X Krakowskie Dni Integracji, których organizatorami były biura i działy ds. osób niepełnosprawnych siedmiu krakowskich uczelni. Ich pierwszym akcentem była konferencja „Krakowskie uczelnie razem – 10 lat wspólnej działalności na rzecz studentów z niepełnosprawnością”. W wydarzeniu wzięli udział liczni goście, w tym wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Najważniejszym celem Dni Integracji, które po raz pierwszy odbyły się w 2008 r., było zintegrowanie środowiska oraz zwiększenie wiedzy, świadomości na temat potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim studentów.
– Dostrzegacie ważne problemy, które dla wielu w pełni sprawnych ludzi są niedostrzegalne, przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym – mówił 27 kwietnia prezydent Andrzej Duda do tegorocznych laureatów konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników, oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tegorocznej, drugiej edycji Kapituła Konkursu „Lider Dostępności” przyznała Grand Prix, które otrzymało miasto Katowice, siedem nagród i wyróżnienie. Katowice odebrały też nagrodę w kategorii samorząd.

MAJ
– Chciałbym zapewnić wszystkie osoby niepełnosprawne, że ministerstwo nie zamierza szybko napisać nowej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zaskoczyć środowisko swoimi pomysłami. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne czuły się bezpiecznie i na pewno żeby o wszystkich zmianach, które wprowadzamy, wiedziały – powiedział 23 maja wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Michałkiewicz. Zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak wszyscy inni obywatele naszego kraju. – Problemem jest tylko ułatwienie im korzystania z tych praw. Wtedy świat osób niepełnosprawnych będzie bardziej przyjazny – stwierdził wiceminister uczestniczący w II Kongresie Pracodawców Osób Niiepełnosprawnych zorganizowanym przez POPON, który odbył się w Sejmie. Jego uczestnicy przyjęli stanowisko ws. kierunków zmian w systemie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Czym jest Come CloSeR Show? Najprościej można by odpowiedzieć, że to konferencja poświęcona społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w zakresie zatrudniania i przystosowywania stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością, szczególnie w dużych korporacjach. Jednak ze względu na przebieg tego wydarzenia, sposób prezentacji zagadnień, jego niepowtarzalną atmosferę, zakres tematyczny i zaangażowanie uczestników – to coś więcej niż konferencja, to show. Druga edycja tego spotkania – Come CloSeR Show 2017 – miała miejsce 25 i 26 maja w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Jego organizatorem była Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN.

CZERWIEC
A w Krakowie… nawet na Brackiej nie padał deszcz! W sobotę, 3 czerwca Rynek Główny zaanektowali sportowcy z niepełnosprawnością. W ramach Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” tradycyjnie już mistrzowie sportu, paraolimpijczycy prezentowali swoje umiejętności w różnych jego dyscyplinach. Co roku w uczestnictwo w Dniach Integracji angażują się gwiazdy sportu, estrady i ekranu, współdziałając z Fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska 7 czerwca wręczyła powołania członkom Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych nowej kadencji. W porównaniu do poprzedniego składu znacznie, bo z 7 do 20 osób, wzrósł w niej udział przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy uzyskali w niej głos dominujący.
Z dniem 15 czerwca br. prezes Rady Ministrów Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dorocie Habich, dotychczasowej zastępcy prezesa zarządu PFRON ds. programowych. Będzie pełnić te obowiązki do czasu powołania prezesa zarządu spośród osób wyłonionych w trybie otwartego i konkurencyjnego naboru.
Po raz pierwszy w historii Polska ma swojego reprezentanta w paraolimpijskich strukturach europejskich. Wybór został dokonany przez delegatów narodowych komitetów paraolimpijskich na kongresie Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który po raz pierwszy odbył się w Polsce, w Katowicach. Świeżo wybranym członkiem zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego został Łukasz Szeliga, szef Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami? Jak spowodować, aby osoby te miały lepszy dostęp do edukacji? Co zrobić, aby infrastruktura, w której żyjemy, była bardziej dostępna? Nad tymi m.in. kwestiami zastanawiali się 26 czerwca eksperci w ramach Okrągłego Stołu dla Niepełnosprawności. Efekt ich obrad znajdzie odzwierciedlenie w pracach nad raportem ws. realizacji Europejskiej Strategii dla Niepełnosprawności na lata 2010–2020 w Parlamencie Europejskim. Na zaproszenie europosła Marka Plury w Katowicach gościli eksperci z całej Polski zajmujący się tematyką związaną z niepełnosprawnościami: przedstawiciele parlamentu, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych czy edukacyjnych.
Dyskusja w środowisku spółdzielczych zakładów pracy chronionej, która od kilku miesięcy emocjonuje przedsiębiorców, toczy się wokół tematu waloryzacji kwot dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami z systemu SODiR. Ich waloryzacja, a właściwie jej brak, stała się też głównym tematem konferencji zorganizowanej w dniach 29–30 czerwca przez Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych.

LIPIEC-SIERPIEŃ
Ale się działo! Nic dziwnego, że wielu zawodników i kibicujących miało chrypkę po walkach na planszach szermierczych XVII Pucharu Świata Szabla Kilińskiego, który odbył się w dniach od 29 czerwca do 2 lipca w Warszawie. Rywalizowało ze sobą 198 zawodników z 26 krajów z całego świata. Istna Wieża Babel. Organizatorów – Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa – słuszną dumą napawa fakt, ze przez 17 lat odbywa się on bez żadnej przerwy. Polacy zdobyli cztery medale: Marta Fidrych srebro w szpadzie, Kamil Rząsa brąz również w szpadzie, Adrian Castro złoto w szabli oraz drużyna szpadzistów, która wywalczyła brąz.
„Samorozwój bez ograniczeń” – to temat przewodni 14. Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Niepełnosprawnych w Krakowie. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele motywujących przykładów, a także skorzystać z różnych atrakcji mających na celu integrację. Prelekcje, warsztaty grupowe, zwiedzanie miasta i wspólne biesiadowanie – to część programu spotkania. Wydarzenie zostało zorganizowane 7–10 lipca przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH w Krakowie.
Niezwykle udane dla reprezentacji Polski były Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Londynie (14–23 lipca). Biało-czerwoni sięgnęli po 29 medali, w tym 4 złote, 10 srebrnych i 15 brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęli dwunaste miejsce. W kadrze znalazło się 49 zawodników i zawodniczek, a także dwóch przewodników. Nigdy wcześniej Polska nie wysłała tak licznej ekipy na imprezę tej rangi, a Polacy nie stawali tyle razy na podium.
Fundacja Marcina Gortata MG13 kolejny raz zorganizowała w drugiej dekadzie lipca obozy treningowe koszykówki na wózkach, adresowane głównie do dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Tegoroczne wydarzenie miało charakter wyjątkowy, bowiem obchodzona była X, jubileuszowa edycja Marcin Gortat Camp, która była poniekąd podsumowaniem 10 lat działalności. Ich organizatorzy przeszli długą drogę od roku 2008, kiedy to odbył się pierwszy, jednodniowy camp w Łodzi, a nagrodami dla uczestników były… banany. Od tego czasu Marcin Gortat, jego goście z NBA, reprezentanci Polski w koszykówce na wózkach i cały sztab organizacyjny odwiedzili dziesiątki miast w Polsce, trenowało na campach tysiące dzieci.
Z jedenastoma medalami – jednym złotym, trzema srebrnymi oraz siedmioma brązowymi – powróciła do kraju reprezentacja Polski, która w dniach 18–30 lipca walczyła w tureckim Samsun o najwyższe lokaty podczas XXIII Letnich Igrzysk Głuchych. To prawie trzy razy tyle co podczas poprzednich igrzysk w Sofii w 2013 roku!

WRZESIEŃ
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, odbywający się na początku września w Koszalinie, za niecały rok będzie obchodzić jubileusz piętnastolecia. Przez ten czas stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalno-społecznych w Polsce i Europie. Czternastą edycję promowało hasło „Życie można zacząć wiele razy”, które szczególnej wymowy nabrało w kontekście obecności gości specjalnych – weteranów. W konkursie filmowym zmierzyło się 36 filmów pełno- i krótkometrażowych, fabularnych, dokumentalnych, w tym osiem amatorskich (zrealizowanych przez osoby z niepełnosprawnością). Jak zawsze nadesłanych z całego świata.
XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, do którego zaproszenie przyjęło 35 zespołów z 8 europejskich krajów, przeszedł już do historii. Uroczyste otwarcie oraz prezentacje sceniczne tradycyjnie odbyły się na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Teatry wspaniałe to niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, które od lat ściąga do Tczewa wielu nietuzinkowych artystów z kraju i zagranicy. To oni sprawiają, że Tczew na kilka dni odmienia swe oblicze, a artyści z niepełnosprawnością przeżywają swoją wielką przygodę z teatrem, zaś widzowie delektują się niezapomnianymi chwilami.
– Niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów w życiu społecznym i zawodowym – mówiła 27 września małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda podczas gali konkursu Lodołamacze na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizowany przez POPON konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami odbył się po raz 12. Laureatami zostali m.in.: firma MetalERG z Oławy, „Dalej Razem” z Zielonej Góry, Politechnika Wrocławska, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Spółdzielnia Socjalna „Równość” z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka. W kategorii „Dziennikarz bez barier” uhonorowano Bernadetę Szczyptę z Radia Rzeszów. Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe dla Fundacji Bez Tajemnic oraz rzecznika prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.
W 1992 roku oficjalnie zarejestrowano działalność Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu. Twórcą i pierwszym jej prezesem był prof. Stanisław Duszyński – Duch. Człowiek – legenda. Wspaniały pedagog i niezwykły wizjoner… 25lat Fundacji Ducha to czas – obok całorocznej, różnorodnej działalności – niepowtarzalnych obozów na polanie w puszczy, nad Kanałem Augustowskim, spływów, rajdów górskich i konnych, a także wspinaczki skałkowej. Bardzo nowoczesny i nowatorski autorski program rehabilitacji naturalnej profesora Duszyńskiego usytuował Fundację od samego początku bardzo wysoko nie tylko w ocenie podopiecznych, ich rodzin i przyjaciół. Dzisiejsza Fundacja to spełnienie marzeń jej założyciela. Stało się tak dzięki wsparciu rewitalizacji obiektów ośrodka i zagospodarowania jego terenu przez Miasto Toruń (projekt współfinansowany ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego) i środkom z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przede wszystkim jednak dzięki ogromnej, mozolnej pracy, wielkiemu samozaparciu, ale także dzięki rozlicznym talentom i umiejętnościom prezes Joanny Duszyńskiej-Gawińskiej, wiceprezesów Jolanty Żydołowicz i Stanisława Kijewskiego oraz wszystkich innych ludzi „od Ducha”. To oni: pracownicy, współpracownicy, wolontariusze, mecenasi i sponsorzy – sprawiają, że idea Ducha trwa. Toruń jest z nich dumny! Najpiękniejszym prezentem na 25-lecie było dla Fundacji Ducha podwójne zwycięstwo w konkursie Lodołamacze 2017. Na etapie regionalnym, a później centralnym zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Przyjazna Przestrzeń.
Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji to jedno z najważniejszych wydarzeń branży medycznej w Europie. To tutaj podczas 25. edycji tego wydarzenia ponad 200. wystawców z kraju i z zagranicy mogło w terminie 21-23 września zaprezentować w Hali Expo w Łodzi nowoczesne metody leczenia, sprzęt służący rehabilitacji i nowatorskie rozwiązania poprawiające kondycję i komfort życia. Targi odwiedzają przede wszystkim specjaliści: lekarze, fizjoterapeuci, dyrektorzy placówek medycznych, przedstawiciele ośrodków odnowy biologicznej i sanatoriów. To głównie z myślą o nich organizowane są wydarzenia towarzyszące targom: konferencje, seminaria, prezentacje i warsztaty oraz Kongres Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji.

PAŹDZIERNIK
6 października w Sejmie odbyła się konferencja zorganizowana przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – OBPON, zatytułowana „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce w 2017 roku, w świetle obowiązujących przepisów prawnych”. Była ona odpowiedzią na rozpoczęte w październiku przez rząd konsultacje społeczne kolejnego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji. Stała się ona także okazją do wskazania przez różne strony na problemy związane z niepodejmowaniem pracy przez osoby z niepełnosprawnością.
W sobotę 7 października w Arenie Ursynów w Warszawie odbył się pierwszy w historii finał konkursu Miss Wheelchair World 2017. Organizatorzy wyłonili 24 finalistki spośród kandydatek zgłaszanych przez organizacje pozarządowe z ich krajów. W trakcie Gali Finałowej została wybrana najpiękniejsza kobieta na świecie poruszająca się na wózku inwalidzkim. Została nią – Aleksandra Chichikova z Białorusi. Polka Adrianna Zawadzińska została II Vice Miss Wheelchair World 2017, oraz Miss Foto 2017 i Miss Wdzięku 2017.
Reprezentacja Polski Amp Futbol uczestniczyła w Stambule w pierwszych w historii Mistrzostwach Europy piłkarzy po amputacjach. Polacy znajdowali się w gronie faworytów. I rzeczywiście. Po świetnej grze w fazie grupowej i zwycięstwach z Francją 5:1, Belgią 4:0 i Włochami 3:0, z pierwszego miejsca w grupie awansowali do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. 7 października w ćwierćfinałowym pojedynku wysoko pokonali Irlandię 5:0. Jednak dzień później ulegli 0:2 w półfinałowym spotkaniu faworytom turnieju – reprezentacji Turcji. 9 października, po dramatycznym i pełnym niespodziewanych zwrotów akcji meczu, biało-czerwoni zdobyli brązowe medale Mistrzostw Europy, wygrywając z Hiszpanią 3:1!
Wiemy, że równość kosztuje, ale domagamy się zwiększenia ochrony praw osób z niepełnosprawnościami, systemu wsparcia decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia oraz deinstytucjonalizacji usług społecznych – mówili uczestnicy III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który 25 października obradował w Warszawie. Pod hasłem „Niezależne życie”, osoby z niepełnosprawnościami po raz trzeci spotkały się w jednym miejscu, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz by wypracowywać konkretne rozwiązania, które dadzą im w praktyce takie same prawa, jak wszystkim obywatelom.

LISTOPAD
Przemysław Cackowski zdobył I Nagrodę w III Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca” (3rd Lions World Song Festival for the Blind „Sounds from the Heart”). Jury nie miało łatwego zadania, uczestnicy zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom. Muzyczne święto zostało zorganizowane 2–4 listopada w Krakowie, z finałem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Festiwal „Głos z serca” odbywa się co dwa lata. Jego trzecia edycja została zorganizowana przez cztery krakowskie Kluby Lions, działające w ramach organizacji Lions Clubs International – Dystrykt 121.
Głównym tematem konferencji pt. „Polska Szkoła Kompleksowej Rehabilitacji. Analiza prawno-porównawcza instytucjonalnych rozwiązań”, która odbyła się 20 listopada w Sejmie był powrót do „polskiej szkoły rehabilitacji”, która łączyła rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową. Niestety w latach 90. rozpoczął się proces rozpadu tego systemu. Obecnie, głównie w związku ze zmianami na rynku pracy i sytuacją demograficzną, istnieje konieczność powrotu do łączenia rehabilitacji medycznej, zawodowej i społecznej. Taką potrzebę widzą instytucje państwowe, których działalność skierowana jest m.in. na wsparcie osób z niepełnosprawnością.

GRUDZIEŃ
Nothing about us without us! – Nic o nas bez nas! To hasło przewodnie podczas obrad IV Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Brukseli 6 grudnia. Raz na pięć lat w głównej sali obrad PE w ławach europosłów zasiadają przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, by wypracować wspólne stanowisko, w którym zwracają się do PE o konkretne działania. – W historii obrad Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych jeszcze nigdy nie było tylu reprezentantów z naszego kraju. To będzie bardzo mocny głos z Polski! – zapowiedział europoseł Marek Plura. To właśnie dzięki jego staraniom i wysiłkowi oraz ogromnej pracy całego zespołu jego biura w Brukseli i w Polsce udało się z powodzeniem sprostać temu logistycznemu i mentalnemu wyzwaniu – za co szczególnie serdecznie podziękował mu przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani. Tegoroczna edycja poświęcona była zagadnieniom zniesienia barier w pełnym uczestnictwie w życiu politycznym i społecznym oraz czynny i bierny udział w nadchodzących wyborach do Europarlamentu. Debata ta zakończyła się przyjęciem Manifestu, w którym podkreślono, że prawo wyborcze jest niezbywalnym prawem każdego człowieka – prawo do głosowania, prawo bierne i czynne.
Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego, na trwającym ponad 11 godzin posiedzeniu, 1 grudnia przegłosowała likwidację głosowania korespondencyjnego – wbrew głosom posłów opozycji, rzecznika praw obywatelskich i przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Propozycja likwidacji głosowania korespondencyjnego spotkała się ze sprzeciwem wielu osób z niepełnosprawnością. Gorąco przeciwko niej protestowali m.in. politycy z niepełnosprawnością – poseł Sławomir Piechota, senator Jan Filip Libicki i europoseł Marek Plura. 19 grudnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał, że jest zwolennikiem powrotu do możliwości głosowania korespondencyjnego, ale jedynie przez osoby z niepełnosprawnością. Poprawkę taką wniósł 20 grudnia senator PiS Marek Pęk. Senat przyjął 21 grudnia po godz. 20 nowelę Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, która wprowadza poprawki, jedna z nich umożliwia głosowanie korespondencyjne tylko osobom z niepełnosprawnością.

Oprac. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 15.01.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również