Radom: ruszył pilotażowy program teleopieki nad seniorami

100 seniorów z Radomia odebrało 8 października specjalne opaski, dzięki którym będą mieć zapewnioną całodobową teleopiekę medyczną. Pilotażowy program potrwa do końca 2020 roku.

Projekt skierowany jest do osób starszych wymagających wsparcia, których stan zdrowia wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.

To kolejny element naszej polityki senioralnej, w ramach której staramy się tworzyć warunki do aktywności, ale też dbać o bezpieczeństwo i zdrowie osób starszych – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski, przekazując opaski uczestnikom pilotażu.

Specjalne opaski monitorujące stan zdrowia zakłada się na nadgarstek. Przez całą dobę urządzenie mierzy podstawowe parametry życiowe użytkownika i przesyła je do centrum teleopieki; w razie konieczności wzywana jest pomoc medyczna. Opaska monitorująca stan zdrowia wyposażona jest w przycisk SOS oraz dodatkowe funkcje, m.in. detektor upadku i lokalizator GPS.

Program jest skierowany do osób mieszkających na terenie Radomia, które ukończyły 65 lat. Pierwszeństwo w dostępie do opasek miały osoby samotne, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niesamodzielne.

Projekt „Teleopieka dla seniorów na terenie miasta Radomia” będzie realizowany do końca 2020 r. Następnie miasto podejmie decyzję, czy będzie kontynuowany. Radom przeznaczy na ten cel ponad 108 tys. zł.

Radom od kilku lat prowadzi aktywną politykę senioralną. W ramach prowadzonego w Radomiu programu „Siła w seniorach” miasto wspiera działalność klubów seniora, powstało Centrum Aktywności Seniorów, funkcjonuje Radomska Karta Seniora uprawniająca do korzystania z szeregu zniżek. Od lat osoby starsze mogą także korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Ponad 1000 seniorów otrzymało w tym roku czujniki czadu.(PAP)

Ilona Pecka, ilp/ mhr/

Data publikacji: 08.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również