W 1984 r. powstało Koło Malarskie Lajkonik przy Domu Kultury PZG w Krakowie. Wówczas jego przewodniczącą została Danuta Giergun. Opiekowała się artystami i dbała o całe zaplecze. Z czasem przejęła też prowadzenie warsztatów jako instruktor. W tym roku postanowiła zrezygnować z tych funkcji. Wpływ na jej decyzję miały zaawansowany wiek i problemy zdrowotne.
– Na pewno Pani Danuta nie odchodzi, bo nikt sobie nie wyobraża, żeby mogło jej zabraknąć w Lajkoniku. Myślę, że będzie teraz takim dobrym duchem Koła. Po prostu przekazuje pałeczkę innej osobie ¬– powiedział „NS” Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.
Z odznaką i medalem
„Dzisiejsza uroczystość jest znakomitą okazją, by wyrazić podziw dla zapału, inwencji i kreatywności wszystkich zaangażowanych w działanie Koła. Zawsze z wielką przyjemnością obserwuję działania, które, jak w Państwa przypadku, inspirowane są pasją i chęcią doskonalenia swoich umiejętności” – napisał w okolicznościowym liście Jacek Majchrowski.
Prezydent miasta nadał Danucie Giergun odznakę Honoris Gratia, będącą dowodem uznania zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Niesłysząca artystka otrzymała odznaczenie z rąk dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbiety Kois-Żurek oraz pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdana Dąsala.
Chwilę później Danuta Giergun odebrała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To odznaczenie zostało przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, a wręczone przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.
– To ukoronowanie 35-letniej działalności Państwa i Pani Przewodniczącej. To pierwszy z brzegu przykład na to, że mają Państwo wiele do powiedzenia. Ta akcja społeczna, która trwa pod hasłem #MamyWieleDoPowiedzenia [spot: https://www.youtube.com/watch?v=ZOXYsbgZgZM – przyp. red.], sprawdza się i potwierdza w takich sytuacjach – podkreślił Piotr Ćwik.
Sztuka bez barier
Uroczystości towarzyszyła wystawa malarska „Skarby Krakowa malowane ciszą, wyobraźnią, ruchem…”. – Mam nadzieję, że Państwo, którzy przyszli, podziwiają prace wszystkich artystów, nie tylko moje. Wśród nas jest wielu wybitnych malarzy. Liczę, że Koło się będzie dalej rozwijało – powiedziała Danuta Giergun.
Dodatkową atrakcję uroczystości stanowiła pantomima. Ryszard i Alina Szarzyńscy zaprezentowali program odwołujący się do tradycji, legend i obyczajów Krakowa. Zgormadzeni goście obejrzeli etiudy: Lajkonik, Stopka Królowej Jadwigi oraz Pan Twardowski. 16 października występ zostanie powtórzony w Bibliotece Kraków Filii 7 przy al. Pokoju 33. Tam też do 30 listopada będzie można podziwiać obrazy, które zaprezentowano w Muzeum AK.
– Sztuka, obok sportu czy działającego u nas Koła Robótek Ręcznych, to chyba najpiękniejsza forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, w tym niesłyszących. One realizują swoje marzenia i pasje. Dzięki temu też są doceniane i przeżywają takie piękne chwile jak dziś – podkreślił Adam Stromidło.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 15.10.2019 r.