Studenci Politechniki Warszawskiej skonstruowali elektryczny bolid dla niepełnosprawnego chłopca
- 06.12.2019
Prawie dwa lata trwały prace studentów Politechniki Warszawskiej nad projektowaniem i budową elektrycznego bolidu e-MaksPower dla 10-letniego Maksa chorego na dystrofię mięśniową. Pojazd przekazano chłopcu 6 grudnia w czasie uroczystości na warszawskiej uczelni.
Maks jest wielkim fanem motoryzacji. Jego ojciec, pan Michał powiedział PAP, że bracia cioteczni Maksa ścigają się na gokartach i motorach. – Jeździliśmy na tory wyścigowe, on (Maks – PAP) patrzył i oglądał. Po tym miał duże zainteresowanie – wyjaśnił.
W 2017 r. Maks poznał studentów PW na targach, na których prezentowali skonstruowane dotychczas pojazdy. – Po prostu poprosił nas o ten bolid i my się zgodziliśmy (go wykonać – PAP) – powiedział Krawczuk vel Walczuk.
– Jest to bolid elektryczny sterowany tylko joystickiem. Jedynym sygnałem wyjściowym od kierowcy jest joystick, ponieważ Maks rusza tylko nadgarstkiem”- wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik projektu e-MaksPower Łukasz Krawczuk vel Walczuk. W pojeździe zintegrowano wszystkie układy – napędowy, kierowniczy i hamulcowy.
Dodał, że pojazd jest wyjątkowy. – Szukaliśmy podobnych projektów, ale nie znaleźliśmy akurat takiego projektu bolidu, który jest dedykowany do tego, żeby się ścigać. (…) Wydaje się nam, że to jest innowacyjność wręcz na skalę światową – zaznaczył.
Pan Michał powiedział PAP, że bardzo zaskoczyło go podejście studentów do projektu. – Ich profesjonalizm, zaangażowanie i całe serducho, czyli bezinteresowna pomoc i realizacja czegoś naprawdę dużego – wyliczał.
W czasie uroczystości Maks wykonał kilka okrążeń nowym pojazdem wokół auli głównej PW. Pytany przez media, co czuje po przejażdżce, odparł: – Naprawdę duże szczęście”. „Będę bardzo często chciał jeździć – zapowiedział.
Ojciec Maksa dodał, że jego syn będzie mógł skorzystać z bolidu na torach wyścigowych. – Gdzie nas wpuszczą, tam Maks będzie jeździł – podkreślił.
Prace nad pojazdem trwały 2 lata. Całkowity koszt bolidu wyniósł 80 tys. zł. Prace studentów wsparło wiele firm i instytucji oraz darczyńcy z akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl. (PAP)
Szymon Zdziebłowski, fot. BPI
Data publikacji: 06.12.2019 r.