9 grudnia br. w wieku 70 lat zmarł dr inż. Andrzej Barczyński – osoba szeroko znana i ceniona w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Śmierć nadeszła nagle i niespodziewanie.
Zmarły był absolwentem Technikum Samochodowego w Częstochowie oraz Politechniki Częstochowskiej gdzie studiował na Wydziale Budowy Maszyn i na nim po ukończeniu studiów pracował naukowo. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w charakterze prezesa Zarządu kierował Spółdzielnią Inwalidów „Nowe Życie” w Częstochowie. Był menadżerem otwartym na innowacje. W tym okresie między innymi wdrożył w Spółdzielni system zarządzania jakością co w praktyce przełożyło się na unowocześnienie produkowanych tu różnego typu wag kuchennych i łazienkowych. Potwierdzeniem tego było uzyskanie na Międzynarodowych Targach Poznańskich medalu „Dobry Wyrób Merkury” za nowy model wagi łazienkowej.
Lata transformacji społeczno-gospodarczej nie sprzyjały spółdzielczości inwalidów. Andrzej Barczyński aktywnie włączył się w działalność powstałej wówczas Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej będącej samorządem gospodarczym pracodawców, którzy z racji zatrudniania określonej liczby osób niepełnosprawnych posiadali status zakładu pracy chronionej. Doceniając Jego wiedzę i zaangażowanie wybrano Go na stanowisko dyrektora generalnego Izby.
Pracując w Izbie łączył obowiązki zawodowe z pracą naukową dotyczącą różnych aspektów ekonomicznych związanych z rehabilitacją zawodową osób niepełnosprawnych i instrumentami finansowymi wspierającymi ich zatrudnienie. Przy pomocy narzędzi matematycznych badał efektywność różnych form rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Był autorem unikatowej metodologii obliczania dodatkowych kosztów wynikających z zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami. Zagadnienia te opisał w pracy doktorskiej, którą obronił i uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.
Mając stopień doktora powrócił do pracy na Politechnice Częstochowskiej tym razem na Wydziale Zarządzania, gdzie kontynuował swoje naukowe zainteresowania.
Andrzej Barczyński w swoim dorobku ma również działalność publicystyczną. Był redaktorem naczelnym wydawanych przez KIG-R periodyków jak „Zakłady Pracy Chronionej” i „Aktywizacja Zawodowa Osób Niepełnosprawnych”, publikował w czasopismach środowiska osób niepełnosprawnych „Nasze Sprawy”, „Integracja” i in.
Uczestniczył w wielu projektach zlecanych przez PFRON, a finansowanych ze środków Unii Europejskiej i środków krajowych. W tym zakresie współpracował z wieloma instytucjami jak Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Uniwersytet Zielonogórski oraz organizacjami pozarządowymi – Krajowym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych, Towarzystwem Walki z Kalectwem, Polskim Forum Osób Niepełnosprawnych i wieloma innymi.
Miał też pozazawodowe pasje. Lubił fotografować, a potem cieszyć się udanym ujęciem. Po przejściu na emeryturę zainteresował się malarstwem. Wstąpił do Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza, aby lepiej uprawiać tę sztukę.
Odszedł człowiek o dużej wiedzy, szerokich zainteresowaniach, ekspert w dziedzinie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych umiejący piękną polszczyzną przekazać wiedzę słuchaczom i czytelnikom. Był przy tym bardzo towarzyski i życzliwy dla innych zwłaszcza osób dotkniętych niepełnosprawnością. Troszczył się o rodzinę, był dumny ze swoich synów i bardzo szanował żonę.
Andrzeju ! Dziękujemy Ci za wszystko co zrobiłeś na rzecz osób niepełnosprawnych, za wszystko dobro, które po sobie zostawiłeś. Będzie nam Cię brakowało.
Ludwik Mizera, Jerzy Szreter i przyjaciele z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych
Wspomnienie o dr. Andrzeju Barczyński (1949 – 2019)
Andrzej zmarł 9 grudnia 2019 roku w Częstochowie, przeżywszy 70 lat. Absolwent Politechniki Częstochowskiej. Pracownik naukowy tej uczelni w latach 1974-1982 oraz 2007-2015. W latach 1997-2007 dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej w Warszawie. Autor licznych publikacji dotyczących problematyki rozwiązań systemowych w organizacji i finansowania aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Członek Społecznej Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Ekspert TWK do spraw systemowych rozwiązań problemów działania i finansowania rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami oraz działalności przedsiębiorstw na płaszczyźnie osób z niepełnosprawnością.
Najbardziej owocny i efektywny zawodowo oraz naukowo był okres Jego pracy na Politechnice Częstochowskiej, w Spółdzielni Inwalidów „Nowe Życie” w Częstochowie oraz Krajowej Izbie Gospodarczo-Rehabilitacyjnej. Okres działalności w KIG-R, konferencje i sympozja naukowe, projekty badawcze, których był głównym inspiratorem, zaowocowały uzyskaniem doktoratu z zakresu organizacji i zarządzania
Andrzej był dyrektorem generalnym KIGR-u i redaktorem naczelnym pism wydawanych przez Izbę. Dużą wartością było wydawanie miesięcznika „Praca i Rehabilitacja Niepełnosprawnych”, który był kontynuacją miesięcznika „Zakłady Pracy Chronionej, Rehabilitacja, Prawo, Finanse, Zarządzanie, Technika”, wydawanego od 1998 roku. Misją miesięcznika było dostarczanie czytelnikom wiedzy umożliwiającej prawidłową realizację zadań dotyczących zatrudnienia, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością. Szczególnie cenne i twórcze było tworzenie forum wymiany poglądów, wyników badawczych i propozycji rozwiązań w systemie rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Miesięcznik był wówczas jednym z najważniejszych środków przepływu informacji o aktach prawnych, ich interpretacji i wykładni potrzebnych spółdzielcom i zakładom zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. Pisał również do kwartalnika PFRON „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”.
Autor wielu cennych prac badawczych w zakresie zatrudnienia chronionego, problematyki rozwoju spółdzielczości inwalidów na płaszczyźnie teorii i praktyki. Niezwykle innowacyjne było podjęcie przez niego tematyki działań i odpowiedzialności biznesu na płaszczyźnie zatrudniania i wspierania osób z niepełnosprawnością.
Z okazji Jubileuszu 60. lecia TWK Andrzej przygotowywał temat Współpraca TWK ze spółdzielczością inwalidów w zakresie rozwoju zakładów pracy chronionej. Kryzys i jego przyczyny. W Społecznej Radzie Naukowej TWK był naszym ekspertem w zakresie pracy chronionej i systemu zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Niestety nieubłagana śmierć przerwała prace nad tym tematem. Nikt już tego tak nie napisze, tak jak Andrzej.
Andrzeju, dziękujemy Ci za wielki i nieoceniony wkład piśmienniczy w ramach Społecznej Rady Naukowej TWK. Brakować nam będzie Twoich dociekliwych i niezwykle analitycznych tekstów z twórczymi wnioskami, które kończyłeś prekluzją, czy będą zrealizowane.
Po przejściu na emeryturę praca na działce była dla niego wielką odskocznią od pracy naukowej.
Był człowiekiem niezwykle pogodnym, dobrodusznym, o miłym i wdzięcznym głosie. W potocznej rozmowie posługiwał się piękną polszczyzną.
Żegnamy Cię z wielkim smutkiem i żalem. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, a zastąpić będzie bardzo trudno.
Cześć Twojej nieodżałowanej pamięci!
Dr Henryk Waszkowski
Sekretarz Społecznej
Rady Naukowej TWK
Data publikacji: 16.12.2019 r.