„Zmiana czynników stylu życia i przestawienie się na zdrową dietę to potężne narzędzia, które mogą opóźnić proces starzenia, ograniczyć związane z wiekiem problemy zdrowotne i śmiertelność oraz zwiększyć oczekiwaną długość życia” – piszą autorzy artykułu opublikowanego na łamach amerykańskiego pisma „Journal of the American College of Nutrition”.
Nie tylko amerykańscy naukowcy przekonują o korzyściach z jedzenia dużej ilości roślin. Wszyscy dietetycy i badacze zwracają uwagę, że dieta bogata w warzywa, owoce, zboża i rośliny motylkowe znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się różnorodnych chorób, które grożą ludziom w podeszłym wieku.
Szczególnie dobrze działa żywienie oparte na zdrowych składnikach. Dieta roślinna wyraźnie obniża ryzyko niezakaźnych chorób. Również korzyści płynące ze spożycia ryb i olei roślinnych – czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – u osób po 60. roku życia są niepodważalne. Ich źródłem są ryby morskie, takie jak łosoś, śledź, makrela, szprotka, ale także awokado, oliwki, orzechy oraz oleje roślinne: oliwa z oliwek i olej rzepakowy.
Osoby w starszym wieku spożywające duże ilości warzyw, ryb i olei roślinnych są mniej narażone na ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby, których dieta uboga jest w te produkty. W tej grupie wyraźnie również spada m.in. zagrożenie zespołem metabolicznym, cukrzycą, rakiem, zaburzeniami układu krążenia czy zaburzeniami ukrwienia mózgu, a nawet chorobą Alzheimera.
Proste zmiany w nawykach i sposobach jedzenia, związanych ze stylem życia, mogą wiele zdziałać w zakresie pomocy starzejącej się populacji w osiągnięciu zdrowszego i dłuższego życia.
Jednocześnie korzyści dla starszych osób znajdą swoje odbicie w mniejszych kosztach leczenia chronicznych chorób. To one są przecież głównymi przyczynami rosnącej niesprawności i śmierci, z powodu których wydawana jest znacząca część nakładów na opiekę zdrowotną.
Oprac. IKa/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 15.07.2020 r.