Wsparcie PFRON dla studentów z niepełnosprawnością
- 24.08.2020
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych efektywnie wspiera studentów niepełnosprawnych za pomocą dwóch programów ,,Aktywny samorząd” oraz ,,Absolwent”. Współpraca z uczelniami wyższymi obejmuje m.in. organizację konkursu ,,Otwarte drzwi” oraz studia podyplomowe ,,specjalista ds. zarządzania rehabilitacją”. Podejmowane działania skutecznie wpływają na aktywizację osób niepełnosprawnych.
Realizacja programów przeznaczonych dla studentów niepełnosprawnych jest ważnym elementem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Pozwala na przygotowywanie pracowników cenionych na rynku pracy i nabywanie przez nich potrzebnych umiejętności – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON. – Zależy nam również na podtrzymywaniu i rozwijaniu współpracy z uczelniami wyższymi jako ważnymi partnerami procesu rehabilitacji zawodowej.
Moduł II programu „Aktywny samorząd” pozwala na dofinansowanie lub refundację kosztów opłat za naukę (czesnego), a także dofinansowanie w formie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia lub dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. Dotyczy on studentów lub doktorantów z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, odbywających naukę na każdym etapie szkoły wyższej (w tym studia podyplomowe), szkole policealnej lub kolegium albo mających otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi. W roku 2020 Fundusz przeznaczył na realizację tej części programu 65 mln złotych.
Przeczytaj więcej o programie „Aktywny samorząd”
Drugim programem realizowanym z myślą o studentach niepełnosprawnych jest ,,Absolwent”. Ma on umożliwić wejście na rynek pracy osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe lub realizujących ostatni rok nauki w szkole wyższej. Obejmuje kilka obszarów wsparcia: zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w tym zdobycie uprawnień zawodowych, ukończenie kursów i szkoleń zawodowych i specjalizacyjnych, odbycie stażu aktywizacyjnego oraz wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia. Budżet przeznaczony na realizację programu wynosi w roku 2020 ponad 8,5 mln złotych.
Współpraca z uczelniami wyższymi
PFRON wspiera nie tylko niepełnosprawnych studentów. Podejmujemy współpracę z uczelniami, aby promować rozwój badań na temat różnych wymiarów niepełnosprawności oraz kształcenie w tym obszarze.
Obok wspomnianego programu ,,Absolwent” współpraca obejmuje także organizację konkursów badawczych skierowanych m.in. do uczelni wyższych. Konkursy te: „Innowacje społeczne i technologiczne w procesie aktywizacji osób niepełnosprawnych”, „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych” oraz „Reprezentacje niepełnosprawności w kulturze i edukacji” podejmują tematykę niepełnosprawności zarówno z perspektywy nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Jesienią 2020 roku ogłoszone zostaną kolejne edycje konkursów” „Innowacje społeczne i technologiczne w procesie aktywizacji osób niepełnosprawnych” oraz „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych”. Poza tym, od 17 lat PFRON organizuje konkurs ,,Otwarte drzwi”. Dotyczy on najlepszych prac magisterskich i doktorskich oraz projektów kół naukowych, których tematem badawczym jest zjawisko niepełnosprawności w wymiarze: zdrowotnym, zawodowym lub społeczno-kulturowym. W bieżącym roku termin składania prac upływa 15 października.
Wynikiem współpracy z kilkoma uczelniami w Polsce jest realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej , w którym PFRON jest liderem, pt. ,,Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją – jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce”, i otwarcie studiów podyplomowych na kierunku specjalista ds. zarządzania rehabilitacją na czterech uczelniach w Polsce, m.in. Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Wydawany przez PFRON kwartalnik naukowy ,,Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania” ma interdyscyplinarny charakter. W składzie Rady Programowej i wśród recenzentów czasopisma są specjaliści z zakresu rehabilitacji i niepełnosprawności nie tylko z polskich, ale też zagranicznych uczelni.
Należy podkreślić zaangażowanie PFRON w organizację wspólnie z uczelniami, np. Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II czy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, konferencji naukowych poruszających problemy aktualne dla osób niepełnosprawnych oraz badaczy tych zagadnień. Współpraca podtrzymywana jest także poprzez aktywny udział przedstawicieli PFRON w charakterze prelegentów w konferencjach czy sympozjach dotyczących tematu niepełnosprawności.
Efektem szeroko zakrojonej współpracy są także wykłady i hospitacje odbywające się dla studentów specjalizacji „praca socjalna”, np. przy współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Fundusz odpowiada za bardzo konkretne obszary wsparcia osób niepełnosprawnych i współpracy z ich partnerami w przestrzeni życia społecznego i zawodowego. Przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy tych środowisk i rozwijamy wsparcie dla różnorodnych aktywności osób niepełnosprawnych. Współpracujemy z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, zwracamy uwagę na sposób komunikowania się z osobami niepełnosprawnymi, a także na innowacje, które mogą stanowić dla nich wsparcie.
info: PFRON, fot. pixabay.com
Data publikacji: 24.08.2020 r.