Chorzy na depresję wymagają wsparcia specjalisty i najbliższych
- 01.10.2020
Depresja to poważna choroba. Cierpiące na nią osoby wymagają wsparcia specjalisty i najbliższych oraz odpowiedniego leczenia – przypomnieli eksperci na konferencji prasowej z okazji przypadającego 1 października Europejskiego Dnia Walki z Depresją.
Tegorocznym obchodom Europejskiego Dnia Walki z Depresją towarzyszy rozpoczynająca się 1 października 11. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Patronem honorowym kampanii jest m.in. Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii prof. Piotr Gałecki. Jej ambasadorami są Ewa Błaszczyk, Bożena Dykiel, Marta Kielczyk, Krzysztof Cugowski, Marek Plawgo i Piotr Zelt.
Były lekkoatleta Marek Plawgo przyznał się do epizodu depresji. Wspomina, że był już w takim stanie, że nie mógł wyjść z domu ani nawet odbierać telefonu. – Zamykałem się coraz bardziej w sobie aż wpadłem w taki stan, że nie byłem w stanie zrobić już absolutnie nic – opowiada w informacji przygotowanej z okazji rozpoczęcia kampanii.
Organizatorzy akcji podkreślają, że w tym roku nowym wyzwaniem jest pandemia COVID-19, która dla wielu osób jest dodatkowym obciążeniem psychicznym z powodu samego zagrożenia koronawirusem, jak i konsekwencji gospodarczych wywołujących u niektórych osób lęk i niepewność.
– Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Z powodu pandemii koronawirusa i konsekwencji z nią związanych zarówno zdrowotnych, psychicznych, jak i finansowych spodziewamy się wzrostu zachorowań na depresję oraz samobójstw. By temu zapobiec, przygotowaliśmy kampanię społeczną zachęcającą do leczenia depresji – podkreślają organizatorzy kampanii Fundacja „Twarze depresji” i Forum Przeciw Depresji.
Anna Morawska-Borowiec, psycholog, pomysłodawczyni kampanii uważa, że dla niektórych osób zakażonych koronawirusem traumatyczna może być sama wizyta personelu medycznego z „karetki COVID-owej”, poruszającego się w specjalnych ubraniach ochronnych. Obciążający psychicznie jest także sam przebieg choroby i leczenie oraz podłączenie do respiratora.
Forum Przeciw Depresji jest ogólnopolską kampanią społeczno-edukacyjną, z ponad 14-letnią historią, której ideą jest przełamywanie tabu związanego z depresją. Prowadzone w ramach niej działania mają uzmysłowić, że depresja to poważna choroba wymagająca wsparcia specjalisty oraz leczenia. W ramach kampanii przez cały rok działa Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, przy którym dyżuruje lekarz psychiatra.
– W tym roku połączyliśmy siły, by mówić głośno o tym, że depresja nie jest wymysłem – to choroba, która może dotknąć każdego. Wszyscy wiemy, że depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie, choć cierpi na nią co dziesiąty Polak. Mamy dla kogo walczyć, chcemy zmieniać błędne myślenie o tej chorobie, walczyć ze stereotypami i zachęcać do kontaktu ze specjalistą i leczenia – podkreśla Ewa Ciepałowicz z firmy Servier Polska, która jest organizatorem Forum Przeciw Depresji.
W ramach 11. edycji kampanii „Twarze depresji” organizatorzy przygotowali książkę „Ola w Jaśkowym Sadzie”, która ma zachęcić rodziców do rozmawiania z dziećmi o emocjach już od najmłodszych lat. W książce znalazły się wiersze o alpakach napisane dla dzieci przez psycholog Annę Morawską-Borowiec. (PAP)
Zbigniew Wojtasiński
Data publikacji: 01.10.2020 r.