MZ chce przedłużyć pilotaż mechanicznej trombektomii do końca 2022 r.
- 05.11.2020
Pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r., a lista realizatorów – rozszerzona. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 4 listopada projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.
Rozporządzenie zakłada wydłużenie trwania programu pilotażowego o dwa lata i na zmianie wykazu jego realizatorów.
– Wydłużenie okresu realizacji programu pilotażowego jest spowodowane potrzebą osiągnięcia postawionych celów w programie pilotażowym, które ze względu na sytuację epidemiologiczną wywołaną wirusem SARS-CoV-2, nie zostały w pełni zrealizowane – wskazano w uzasadnieniu projektu.
Zmiana wykazu realizatorów polega na poszerzeniu go o Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze i o ośrodek ze wschodniej części województwa mazowieckiego – Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.
Trombektomia mechaniczna polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, aby ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.
Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne. (PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. pixabay.com
Data publikacji: 05.11.2020 r.