Pospolite ruszenie dla pacjentów onkologicznych

Pacjenci na oddziałach onkologicznych, pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, przedszkolaki, sędziowie, samorządowcy i młodzież… Lista osób, które włączyły się w akcję „Bombka dla Fundacji – rozświetl szpitalną choinkę” i tworzą autorskie bombki, jest bardzo długa. Cel jest szczytny: wsparcie fundacji „Znajdź Pomoc” oraz jej podopiecznych – osób chorych onkologicznie. Wielki Finał akcji odbędzie się 22 grudnia na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Bez względu na miejsce zamieszkania każdy może wesprzeć akcję „Bombka dla Fundacji – rozświetl szpitalną choinkę”. Wystarczy kupić wirtualną bombkę – cały dochód ze sprzedaży wesprze fundację oraz osoby chore onkologicznie będące pod opieką Fundacji „Znajdź Pomoc”.

– W imieniu wirtualnych darczyńców powiesimy wykonane przez wolontariuszy bombki podczas finału na Śląsku – mówi Maja Surowicz-Biłyj, prezes Zarządu Fundacji „Znajdź Pomoc”. – W czasach COVID-19, gdy ograniczamy kontakty społeczne, jeszcze ważniejsze stało się wspieranie chorych onkologicznie. Samotność w chorobie jest bardzo trudna, dlatego tak cieszymy się z ogromnego zaangażowania firm, instytucji i wszystkich osób dobrej woli – dodaje.

Choć finał odbędzie się w Katowicach, choinki zostaną także ubrane na terenie Szpitala Miejskiego w Knurowie i Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Lokalne społeczności dla dorosłych i dla dzieci, m.in. Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, już teraz angażują się w tworzenie własnoręcznie zdobionych stroików i przygotowywanie podarunków. I to nietypowych!

Znani i lubiani dziennikarze, artyści, wykładowcy, społecznicy wybrali książki, które zmieniły ich życie. – W tych książkach piszą specjalne dedykacje dla pacjentów. Książki otrzymają osoby, które Święta Bożego Narodzenia spędzą na oddziałach onkologicznych w szpitalach, współpracujących z naszą fundacją – dodaje Maja Surowicz-Biłyj.

Do tych podarunków dorzuciły się instytucje i firmy prywatne z całego regionu. Akcję aktywnie wsparło Miasto Katowice.

– Z powodu pandemii koronawirusa Święta Bożego Narodzenia będą szczególnie trudne dla pacjentów oddziałów onkologicznych, którzy nie będą mogli spotkać się ze swoimi bliskimi. Dlatego chcemy w tym wyjątkowym okresie pokazać im nasze symboliczne wsparcie. Zachęcam katowiczan do przekazywania ulubionych książek z osobistą dedykacją dla pacjentów szpitali. Małe gesty znaczą bardzo wiele. Będzie to wyjątkowe przesłanie dla osób chorych, mówiące, że jesteśmy z nimi, że kibicujemy im w walce z chorobą i życzymy wiele sił każdego dnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Finał wydarzenia odbędzie się na terenie Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych wynikających z pandemii COVID-19.

– Ogromnie cieszymy się, że finał akcji „Bombka dla Fundacji” odbędzie się właśnie tam – mówi Joanna Chłądzyńska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Okres okołoświąteczny jest wyjątkowy i chcemy by był równie wyjątkowy dla naszych pacjentów onkologicznych. Diagnoza, choroba i pobyt w szpitalu zawsze wiąże się ze stresem i dzięki takim miłym gestom, ten stres jest zmniejszony. Mamy nadzieje, że prezenty, pięknie udekorowana choinka i koncert pod oknami będą radosną odskocznią i wywołają uśmiech na twarzach pacjentów.

To jednak nie koniec. Choinki zabłysną na zewnątrz, a wewnątrz, na oddziałach onkologicznych, powstaną galerie zdjęć uznanych artystów fotografików.

– Statutowym celem Związku Polskich Artystów Fotografików jest upowszechnianie fotografii – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. – Zaangażowaliśmy się w tę akcję z wielką przyjemnością także dlatego, że oprócz upowszechniania fotografii chcieliśmy charytatywnie wesprzeć te osoby, które na co dzień walczą z chorobą.

Członkowie ZPAF przekażą fotografie, które będą tworzyć OKNO – galerię Fundacji „Znajdź Pomoc”, objęli ją również opieką merytoryczną.

– To odpowiedź na realne potrzeby pacjentów onkologicznych – mówi Maja Surowicz-Biłyj. – Wspaniali pracownicy szpitala w Knurowie zainspirowali nas pomysłem, wskazując, że chorzy często wiele godzin spędzają na oddziałach przyjmując np. chemię. Puste ściany są przygnębiające. Nasze galerie, które będą co roku się powiększać o nowe zbiory z pomocą ZPAF mają ten czas w szpitalu choć trochę odczarować.

Niech zadziała magia Świąt!

Ewa Maj

Data publikacji: 17.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również