Po wykryciu przypadku polio na Ukrainie powtórne szczepienia dzieci

Po wykryciu przypadku polio u 1,5-rocznego dziecka w obwodzie rówieńskim na Ukrainie od poniedziałku będą prowadzone powtórne szczepienia dla najmłodszych mieszkańców tego regionu do 5. roku życia. Niezaszczepione dzieci nie będą dopuszczane do zajęć stacjonarnych.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało o potwierdzeniu paraliżu wywołanego wirusem polio u półtorarocznego dziecka. Poprzednio na Ukrainie przypadki polio wykryto w 2015 roku.

Zarejestrowany przypadek zakwalifikowano jako nadzwyczajną sytuację charakteru biologicznego – przekazał resort zdrowia. By uniknąć rozprzestrzenienia się choroby w regionie, od 11 do 22 października przeprowadzony będzie tzw. zerowy etap szczepień przeciwko polio dla dzieci do 5. roku życia, niezależnie od tego, czy były wcześniej szczepione. Następne etapy odbędą się w ciągu kolejnych 90 dni. Niezaszczepione dzieci nie będą dopuszczane do udziału w zajęciach stacjonarnych.

– Poziom zaszczepienia dzieci przeciwko polio jest niewystarczający. Tylko 53 proc. dzieci do pierwszego roku życia otrzymało planowe szczepienie w 2021 roku – podkreślił główny lekarz sanitarny Ihor Kuzin. Jak dodał, WHO potwierdziło, że wykryte zakażenie ma związek z wirusami pochodzenia afgańsko-pakistańskiego, które obecnie krążą w Tadżykistanie.

Jak podkreślił ukraiński resort zdrowia, rodzice dziecka, u którego wykryto chorobę, świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia, powołując się na względy religijne. Pierwsze objawy zaobserwowano u dziecka 1 września, a już 3 września mały pacjent został hospitalizowany z objawami paraliżu kończyn dolnych.

Choroba Heinego-Medina przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni – głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna. (PAP)

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska, fot. pexels.com
Data publikacji: 11.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również