Najnowszy spektakl Teatru 21 i Instytutu Teatralnego zamknie międzynarodowy festiwal „Crossing the Line”

Familijny spektakl „Jak przestałem być idealny”, koprodukowany przez Teatr 21 i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, zamknie pierwszy międzynarodowy festiwal on-line „Crossing the Line”. Przedstawienie można obejrzeć za darmo na stronie festiwalu do 25 listopada 2021. 

„Crossing the Line” to partnerstwo sześciu zespołów teatralnych z całej Europy, z których każdy jest liderem w dziedzinie pracy z artystami z niepełnosprawnością intelektualną. Festiwal „Crossing the Line” łączy partnerskie zespoły w ramach festiwalu teatralnego online, celebrując sztukę inkluzywną i artystów z niepełnosprawnością intelektualną. Stało się to możliwe dzięki projektowi Trasna Na Líne, finansowanemu przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Na festiwalu „Crossing the line”, który potrwa do 25 listopada 2021, zaprezentowanych zostało w sumie ponad 25 wydarzeń online – w tym spektakle teatralne, filmy dokumentalne, rozmowy i filmy fabularne – z sześciu zespołów, z sześciu krajów europejskich. Gospodarzem festiwalu jest Theater Babel Rotterdam. Głównym językiem festiwalu jest angielski; spektakle prezentowane będą w języku francuskim, szwedzkim, holenderskim i polskim z angielskimi napisami.

Na zamknięcie festiwalu „Crossing the Line” zaprezentowany zostanie spektakl „Jak przestałem być idealny” warszawskiego Teatru 21. Przedstawienie inspirowane jest mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia, oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21 powstało wydarzenie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach artyści odkryją historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito kreowany jest świat, w którym znajduje się miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu „Crossing the line” są bezpłatne. Wejściówki można rezerwować na stronie festiwalu: www.crossingtheline-festival.com. Nagranie spektaklu dostępne jest w języku polskim, z napisami w języku angielskim lub polskim, oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM). Przedstawienie rekomendowane dla widzów od 7 roku życia.

Spektakl został wyprodukowany w ramach programu Lato w teatrze. Jest koprodukcją Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

O partnerstwie „Crossing the Line”

Partnerami sieci „Crossing the Line” jest sześć europejskich teatrów: Moomsteatern ze Szwecji, Compagnie de l’Oiseau Mouche z Francji, Mind The Gap z Wielkiej Brytanii, Blue Teapot Theatre Company z Irlandii, Theater Babel Rotterdam z Holandii i Teatr 21 z Polski. Połączyły się one w partnerskim projekcie Trasna Na Líne, współfinansowanym z programu Kreatywna Europa. Festiwal „Crossing the Line” jest ważną częścią projektu i pierwotnie miał być organizowany przez Blue Teapot Theatre Company w Galway w Irlandii, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2020. Festiwal w Galway musiał zostać odwołany z powodu pandemii koronawirusa i od tego czasu zespoły teatralne pracowały nad przeniesieniem festiwalu do sieci.

————————

Wiek: 7+
Czas trwania: 90 min
Premiera: 4 września 2021 roku
Premiera on-line: 19 listopada 2021 roku

Aktorzy: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Mateusz Kownacki, Daniel Krajewski, Natalia Leszczyńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Filip Perkowski, Michał Pęszyński, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Cela Sobolewska, Magdalena Świątkowska, Paulina Waszkiewicz, Łukasz Wójcik

Twórcy:
koncepcja artystyczna: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
reżyseria: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Wielgus
dramaturgia, scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna
reżyseria ruchu: Justyna Wielgus
scenografia i kostiumy: Wisłomira Nicieja
charakteryzacja: Magdalena Lerynowicz
reżyseria i realizacja światła: Sebastian Klim
muzyka: zespół Pokusa (Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter)
asystentka reżyserki: Zuzanna Jarmakowska
konsultacja tańca hinduskiego: Kalina Duwadzińska
kierownik techniczny spektaklu: Dariusz Adamski
realizacja dźwięku: Michał Rokicki
promocja: Maja Raczyńska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Jakub Drzewiecki (Fundacja Teatr 21)
produkcja: Maria Babicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Marta Kuźmiak (Fundacja Teatr 21)

————————

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 16 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

Zobacz galerię…

info: Teatr 21, fot. Maciej Czerski

Data publikacji: 19.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również