Uchodźcy z Ukrainy otrzymają w Polsce pomoc medyczną
- 28.02.2022
Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, udzielimy adekwatnej pomocy medycznej – poinformował 27 lutego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował 26 lutego, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.
„Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala udzielimy adekwatnej pomocy medycznej” – poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
NFZ poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.
Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. „Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku” – czytamy w komunikacie NFZ.
Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ. (PAP)
Magdalena Gronek, fot. pixabay.com
Data publikacji: 28.02.2022 r.