Autyzm Polska: nie możemy dłużej czekać

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu a kwiecień jest Miesiącem Świadomości Autyzmu. Jest to okazja aby poinformować społeczeństwo z jakimi problemami borykają się osoby z autyzmem oraz ich opiekunowie.

Porozumienie Autyzm-Polska, które zrzesza 30 organizacji z całej Polski działających na rzecz osób z autyzmem, uruchomiło kampanię “Autyzm nie możemy czekać”, której celem jest doprowadzenie do  zmian ustawowych, aby osoby z najcięższymi przypadkami miały zapewnione miejsce do godnego życia.

Obecnie mieszkalnictwo dla osób dorosłych z autyzmem, które są niesamodzielne i mają niepełnosprawność intelektualną, w Polsce w zasadzie nie istnienie. Osoby takie potrzebują specjalistycznych form wsparcia, a trafiają do domów dla osób z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnością intelektualną. Duże domy pomocy społecznej gdzie znajduje się 70 a nawet 150 osób nie są dla nich koszmarem, często pobyt w nich kończy się okaleczeniem i przedwczesną śmiercią.

Porozumienie opracowało koncepcje kameralnych wspólnot domowych. Do tej pory w Polsce funkcjonuje tylko jeden taki ośrodek – Farma Życia w Więckowicach pod Krakowem, gdzie mieszka i pracuje 10 osób. Wiceprzewodniczący Porozumienia Autyzm Edward Bolak, uważa, że w każdym województwie powinno być 15-20 takich ośrodków, zamieszkanych przez  nie więcej niż 12-15 osób z autyzmem. Zapotrzebowanie na takie placówki jest duże. Rodzice i opiekunowie starzeją się lub chorują i martwią się o przyszłość swoich podopiecznych.

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska apelują też o wsparcie pracy dla osób z autyzmem, uważają, że dorosły człowiek jeżeli może to powinien pracować.

Petycja, którą wystosowało Porozumie znajduje się na stronie petycjeonline.com

Być może próbą rozwiązania tego problemu jest zapewnienie Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni uruchomimy zostanie program tzw. wspomaganych społeczności mieszkaniowych, w ramach którego powstaną kameralne ośrodki pobytu dla osób niepełnosprawnych. Poinformował o tym 31 marca na antenie TVP Info dodając, że budżet programu wyniesie 300 mln zł.

Ze strony naszej redakcji pragniemy przypomnieć wizytę wiceministra Wdówika, która miała miejsce 4 grudnia ub. roku właśnie na Farmie Życia w Więckowicach, podczas której zadeklarował rozpoczęcie prac na rzecz standardów dotyczących wspomaganych społeczności mieszkaniowych (WSM).
(https://naszesprawy.eu/aktualnosci/deklaracja-na-farmie-zycia-miedzy-katastrofa-a-stabilizacja/)

Ten ośrodek dla dorosłych osób z autyzmem jest wskazywany jako wzorzec, ale od kat zmaga się z problemami. Fundacja Wspólnota Nadziei nie przyjmuje do niego kolejnych mieszkańców, żeby nie powiększać deficytu finansowego.

Zapowiedź sekretarza stanu w MRiPS Pawła Wdówika to promyk nadziei na lepsze jutro – komentowano tę deklarację w Więckowicach.

kat/, rhr/, fot. Fundacja Wspólnota Nadziei

Data publikacji: 01.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również