Turniej marzeń dla dzieci z niepełnosprawnościami. PZU Futbol Plus rośnie w siłę!

Gdańsk był gospodarzem wyjątkowego, piłkarskiego Turnieju Marzeń Jaguara, który został  zorganizowany w majowy weekend dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z całej Polski, w ramach projektu PZU Futbol Plus. W rozgrywanej na 8 boiskach imprezie wzięło udział aż 163 zawodników, którzy reprezentowali 9 akademii. Turniejowi towarzyszyło wiele pozytywnych emocji oraz uśmiechów.

– Przyjechałem do Gdańska z moim trenerem Grzegorzem Wichniarkiem, który jest dla mnie całym światem, jest moim drugim ojcem. – komentował Wojtek Makuszewski, zawodnik Pełnosprytnych Poznań – Piłka nożna to moja pasja. Zawsze chciałem być piłkarzem, jak mój idol Pele. Futbol jest dla mnie wszystkim, mam go cały czas w głowie i w sercu. Kocham mojego trenera i futbol, od których otrzymałem nadzieję na lepszą przyszłość. Dzięki piłce nożnej mam kumpli i przyjaciół. Ten turniej jest niesamowity – są drużyny z całej Polski. Tu jest magicznie!

Ideą rozwijającego się dynamicznie projektu PZU Futbol Plus jest dawanie okazji do gry dzieciom z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności. O zapotrzebowaniu na tego rodzaju inicjatywy może świadczyć fakt, że wielu uczestników pokonało setki kilometrów, żeby wziąć udział w turnieju. Do Gdańska przyjechały akademii z Kielc, Warszawy, Poznania, Olsztyna, Lublina, Ełku, a nawet Gorlic!

Zawodnicy rozgrywali mecze w czterech  kategoriach, podzieleni na 30 drużyn. Podział na kategorie uzależniony był od poziomu sprawności, a nie od rodzaju niepełnosprawności. Wyniki były sprawą drugorzędną, wszystkie akademie na zakończenie turnieju otrzymały puchary, a zawodnicy medale i nagrody.

– Po to prowadzimy akademię, aby takie imprezy jak ta w Gdańsku odbywały się, bo są one wartościowe dla dzieci i dla ich rodzin. Cieszę się, że jest coraz więcej drużyn w całej Polsce. Dzieciaki świetnie się bawią, podobnie jak rodzice i trenerzy. Praca w akademii z dziećmi daje dużo satysfakcji. Jeśli ktoś chciałby otwierać kolejne akademie w różnych częściach Polski, ma pomysł, ale nie wie jak zacząć, bardzo chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Współpracujemy z PZU Futbol Plus i zachęcamy wszystkich, którzy mają jakieś obawy związane z uruchomieniem nowej drużyny, do tego aby się kontaktowali z Amp Futbol czy z naszą akademią. – zachęca trener Wichniarek – Pomożemy i podzielimy się swoim doświadczeniem. Dzięki temu, że prowadzimy zajęcia w naszej akademii dzieciaki mogą realizować pasje, rodzice się integrują – jeżdżą z nami, dopingują, Nie zakładaliśmy tego, ale jesteśmy dumni z tego, ze dzięki akademii udało się zbudować taką społeczność – jest to coś więcej niż tylko granie w piłkę nożną.

Jednym z celów projektu PZU FUTBOL PLUS jest wspieranie organizacji turniejów piłki nożnej dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Lokalnym organizatorem wydarzenia była fundacja Sport Relacja Edukacja. Oprócz wielu wspaniałych akcji i bramek, zawodom towarzyszyło mnóstwo uśmiechów oraz pozytywnych emocji. Oprócz grania w piłkę, dzieci, ich rodzice i trenerzy mieli też okazję do zwiedzenia Gdańska z przewodnikiem, zobaczenia stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, a nawet dzięki zaproszeniu od klubu, do zobaczenia z trybun meczu Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin.

PZU Futbol Plus ma do zrealizowania konkretne cele na kolejne miesiące i lata. – Chcemy, aby w Polsce powstawały nowe akademie, które mogą liczyć na nasze wsparcie. – mówi Michał Zieliński, koordynator projektu PZU Futbol Plus. – Pomożemy zarówno merytorycznie, jak i finansowo. Nowe akademie i drużyny mogą liczyć również na trenerów i działaczy drużyn,  które istnieją już od dłuższego casu i są częścią PZU Futbol Plus – dodaje.

To wsparcie docenia Rafał Sosnowski – prezes i trener z nowopowstałej  Akademii Piłkarskiej Dynamit Ełk – Jesteśmy nową akademią, działamy dopiero od dwóch miesięcy. Zainspirowaliśmy się tym co robi warszawska Futbolowa Banda. Dzięki wsparciu, które dostaliśmy z PZU Futbol Plus mogliśmy przyjechać do Gdańska. Trenując i biorąc udział w takich świetnych turniejach pomagamy dzieciom spełniać ich marzenia. W naszym mieście, ale myślę że i w całej Polsce, takie inicjatywy piłkarskie są bardzo potrzebne. Naszą podstawową misją jest trening i piłka nożna, ale wokół nich dzieje się dużo fajnych rzeczy. Wiele dzieciaków pierwszy raz zobaczyło Gdańsk i morze, po raz pierwszy były na tak pięknym stadionie i po raz pierwszy na żywo oglądały mecz ekstraklasy. Chcemy dawać dzieciom to, czego poza naszą akademią, poza przygodą z piłką nożną nie miałyby okazji doświadczyć.

Wszystkie drużyny uczestniczące w imprezie oraz lokalny organizator turnieju w Gdańsku otrzymali dotacje, które pozwoliły na przyjazd i udział w turnieju. – Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i kontaktu z nami, aby dołączyć do projektu. Chcemy, aby takich turniejów oraz drużyn w Polsce było coraz więcej. Jest to możliwe dzięki wsparciu sponsorów oraz naszej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki – dodaje Michał Zieliński.

To jak treningi i turnieje są ważne dla dzieci z niepełnosprawnościami podkreśla Krzyś Raca zawodnik gdańskiej akademii Jaguar Kids – Lubię piłkę nożną. Wcześniej oglądałem ją w telewizji, a teraz sam mogę
w nią grać, co bardzo mnie cieszy. Jestem tu z tatą, mamą i babcią. W czasie meczów są emocje, które bardzo lubię. To jest super zabawa. – mówi, a jego słowa potwierdza tata Tomek – zarówno treningi, jak i turnieje Krzyśka są ważne dla całej naszej rodziny. My rodzice cieszymy się, że nasz syn jest w grupie z innymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Jest to ważne dla nas, ale treningi i mecze najwięcej dają Krzysiowi. Piłka nożna aktywizuje Krzysia pod każdym względem, a taka aktywność jest mu bardzo potrzebna.

Wartość dodaną piłki nożnej w takim wydaniu potwierdza psycholog sportowy Dominika Tworek, która na co dzień pracuje w warszawskiej Futbolowej Bandzie – Treningi i turnieje organizowane przez akademie i wspierane przez PZU Futbol Plus są bardzo podobne do treningu umiejętności społecznych, tylko podczas meczów i treningów mamy do czynienia z sytuacjami spontanicznymi. Terapia realizowana jest w warunkach naturalnych, a nie podczas sytuacji wyreżyserowanych. Skupiamy się na integracji, na radzeniu sobie z emocjami, co jest bardzo potrzebne naszym podopiecznym. Widać u dzieciaków duży progres. Zauważalne są postępy od momentu, gdy dzieci zaczynają trenować. Rodziny widzą, że nie są same, mają wsparcie w trenerach i opiekunach, którzy są obecni podczas treningów. Sami rodzice integrują się dzięki temu, że dzieci uczestniczą w zajęciach i wyjazdach na turnieje.

Bardzo udaną imprezę podsumował jej pomysłodawca i organizator Cezary Dobrzelecki, który jest też założycielem Akademii Jaguar Kids oraz Fundacji Sport Relacja Edukacja. – Turniej Marzeń Jaguara to ogólnopolski turniej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Głównym celem jest integracja dzieci i rodziców oraz trenerów. Podczas dwudniowego turnieju zorganizowaliśmy atrakcje towarzyszące rozgrywkom piłki nożnej. Od samego początku moją ideą była integracja poprzez sport, ale też dodatkowe atrakcje, które udało się zorganizować dzięki współpracy z miastem Gdańsk. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, odwiedziliśmy stadion Polsat Plus Arena, mogliśmy uczestniczyć w meczu ekstraklasy. Na miejscu wokół boisk też są dodatkowe atrakcje. Jest to nasz pierwszy turniej organizowany w Gdańsku Jego organizacja była możliwa dzięki wsparciu PZU Futbol Plus. Odbiór drużyn, które przyjechały z całej Polski jest bardzo pozytywny. Już teraz wiem, że turniej  będziemy organizować cyklicznie, więc już teraz zapraszam do Gdańska na przyszły rok!

Akademie uczestniczące w turnieju Marzeń Jaguara PZU Futbol Plus:
Dynamit Ełk, Pełnosprytni Poznań, Megamocni Kielce, Futbolowa Banda Warszawa, Sprawne Smoki Gorlice, Stomil Olsztyn, Akademia Odkrywców Sportu Lublin, Jaguar Kids Gdańsk i UKS ADA JUDO FUN Gdańsk.

PZU Futbol Plus
Sponsor Tytularny: PZU
Oficjalny Partner: KGHM
Dofinansowanie ze środków: Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Patronat: PZPN „Piłka dla wszystkich”

Zobacz galerię…

pr/, fot. Mateusz Słodkowski, Piotr Hukało

Data publikacji: 17.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również