Inflacja zagraża hurtowniom farmaceutycznym. Konieczne podniesienie marż. Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem
- 07.07.2022
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska
Inflacja i podążające za nią wzrosty cen paliw, elektryczności czy także wynagrodzeń pogrążają hurtownie farmaceutyczne. Po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej od ponad dziesięciu lat obowiązują niskie marże na leki refundowane. W efekcie hurtownie będą zmuszone dowozić zamówienia nie codziennie, jak ma to miejsce teraz, tylko co najwyżej dwa razy w tygodniu, co może pogorszyć dostęp pacjentów do leków refundowanych.
Aby tego uniknąć, konieczna jest pilna modyfikacja marż ustawowych. Organizacje branżowe proponują niewielką korektę z 5 proc. do 6 proc. Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, uznaje koncepcję za słuszną.
Hurtownie farmaceutyczne są odpowiedzialne za dostarczenie leków od producentów do aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych. Bez ich udziału nie jest możliwe zachowanie legalnego łańcucha dystrybucji.
Ponadto do najważniejszych zadań hurtowni należy m.in. pozyskiwanie deficytowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych czy też zabezpieczenie większego stanu magazynowego najbardziej potrzebnych produktów. Obecna sytuacja – inflacja, rosnące ceny paliw, energii elektrycznej oraz znaczny wzrost kosztów usług finansowych, stanowią istotne wyzwanie dla tego sektora.
Marże hurtowe dla leków refundowanych są bowiem liczone jako odsetek od cen, które od wielu lat nie rosną, lecz zmniejszają się. Na przestrzeni lat poziom narzutu hurtowni na leki refundowane zmniejszył się o 65 proc.
– Niestety obecnie obowiązujący system marż hurtowych, który pozostaje niezmienny od 2011 r. nie zapewni stabilności funkcjonowania sektora hurtowni farmaceutycznych. Problem ten jest dobrze znany Ministerstwu Zdrowia. W ostatnim czasie znacząco wzrosła dynamika kosztów, przede wszystkim zmieniające się ceny paliw, elektryczności, jak również konieczność zapewnienia wzrostu wynagrodzeń pracowników oraz innych wydatków. Trzeba mieć na uwadze także rosnącą inflację. Hurtownie, które funkcjonują̨ na niskiej marży od wielu lat, będą zmuszone do zmniejszenia częstotliwości dostaw do aptek nawet do 2-3 dni, co poskutkuje pogorszeniem dostępności leków dla pacjentów – mówi Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej FARMACJA POLSKA.
Obniżenie poziomu magazynu odbiorców leków refundowanych skutkuje wzrostem liczby dostaw, co przy wzroście cen oleju napędowego o 87 proc. generuje istotny wzrost kosztów dostaw. Przy obecnych cenach tego surowca, hurtownie wydadzą w ciągu roku dodatkowo 128 mln zł na paliwo. Koszt ten zmniejszy wolumen produktów leczniczych pozostających w magazynach. Ponadto, stabilne warunki przechowywania produktów leczniczych są zależne od urządzeń chłodniczych i systemów ogrzewania, które działają na energię elektryczną. Koszty te także dynamicznie wzrosły – dotychczas o 87 proc.
Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że podnoszone argumenty są przez nich zauważalne. Jak powiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas Komisji Zdrowia dotyczącej rozpatrzenia informacji na temat polskiego rynku farmaceutycznego i dostępności leków, w tym dostępu do innowacyjnych metod leczenia, w dn. 6 lipca 2022 r.:
– Spotkaliśmy się z Państwem i Państwa argumenty uważamy za słuszne, że ta zmiana powinna nastąpić i popieramy ten zakres zmian. […] Kiedy ta marża będzie wyższa? Jak wejdzie w życie ustawa (refundacyjna – przyp. red.), bo faktycznie innej możliwości nie ma, nie ma podstawy prawnej do tego, aby NFZ na podstawie polecenia ministra zmienił marżę.
Rzadsze dostawy leków z hurtowni do aptek i gorsza dostępność do leków refundowanych dla pacjentów, zwłaszcza w małych miejscowościach, to realne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. W celu zapewnienia bezpiecznego i stabilnego systemu dystrybucji leków, konieczna jest pilna modyfikacja marż dystrybucyjnych z 5 proc. do 6 proc. Wzrost o 1 punkt procentowy na lekach refundowanych, doraźnie poprawi warunki ekonomiczne funkcjonowania hurtowni.
Podwyżka urzędowej marży hurtowej jest koniecznym warunkiem utrzymania na obecnym poziomie działania hurtu farmaceutycznego w Polsce – dodaje Irena Rej.
pr/, fot. mat. pras.
Data publikacji: 07.07.2022 r.