Start szkoleń z zakresu obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami mają większe trudności z dostępem do opieki zdrowotnej niż te w pełni sprawne. W odpowiedzi na ten problem Fundacja Avalon w ramach Projektu Sekson i Mapy Dostępności rusza z ofertą szkoleń stacjonarnych i online z obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami.

Trudny dostęp do opieki medycznej
W szpitalach i placówkach medycznych nadal istnieją znaczące utrudnienia, uniemożliwiające osobom z niepełnosprawnościami dostęp do podstawowych usług opieki zdrowotnej. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon. Wynika z nich, że oprócz barier architektonicznych np. w kwestii dostosowania gabinetów lekarskich czy placówek medycznych, sprawą problematyczną są trudności komunikacyjne, a także brak doświadczenia w relacjach z osobami z niepełnosprawnościami. Powoduje to niepewność i obawę o urażenie pacjenta.

– W Projekcie Sekson mówimy nie tylko o seksualności, ale również o zdrowiu osób z niepełnosprawnościami. Od kilku lat pracujemy nad Mapą Dostępności – listą placówek medycznych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mimo tego, że wciąż pozyskujemy nowe adresy takich miejsc to jest to niestety kropla w morzu potrzeb. Wprowadzając szkolenia z zakresu obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami wierzymy, że uda nam się rozbudować Mapę Dostępności i edukować lekarzy w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.

Szkolenia
Kluczem do wyeliminowania barier i zwiększenia dostępności do profilaktyki jest edukacja osób pracujących w ochronie zdrowia w zakresie potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami. Dlatego Fundacja Avalon wprowadziła ofertę praktycznych szkoleń “Metoda sprawnego działania – Niezbędnik dla osób pracujących z pacjentami z niepełnosprawnościami”, kierowaną do placówek medycznych, specjalistów, osób pracujących w obszarze ochrony zdrowia oraz tych zainteresowanych tematyką.

Oferta
Każde szkolenie prowadzi dwóch trenerów – osoby eksperckie w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz samorzecznicy w temacie niepełnosprawności. Szkolenia są prowadzone w formie stacjonarnej lub online. Są płatne, kwota jest ustalana indywidualnie i jest uzależniona od formy, a także od potrzeb podmiotu zamawiającego szkolenie. Program szkolenia oraz pełna oferta znajdują się na stronie internetowej Projektu Sekson w zakładce dedykowanej szkoleniom.

Po szkoleniu
Uczestnicy po odbytym szkoleniu poznają potrzeby osób z niepełnosprawnościami w kontekście wizyty w placówce medycznej i kontakcie z lekarzem. Wypracują najważniejsze zasady w kontakcie i model komunikacji z osobami o różnych potrzebach. Będzie to miało wpływ na podniesienie kompetencji własnych, a także wyższą jakością obsługi osoby z niepełnosprawnością. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat, materiały edukacyjne i możliwość dołączenia do Mapy Dostępności Fundacji Avalon – ogólnopolskiej wyszukiwarki dostępnych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Zgłoś się
Wszelkie informacje dotyczące szkoleń są dostępne na stronie internetowej. Po więcej informacji i spersonalizowaną ofertę można zgłosić się przez dedykowany formularz, telefonicznie 531 827 663 lub mailowo mapadostepnosci@sekson.pl.

Info: Fundacja Avalon

Data publikacji: 14.07.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również